Škárka ho prý o peníze žádal před svědkem. Bárta to dnes večer řekl novinářům. Škárka předtím předal státnímu zastupitelství obálku a 170.000 korun, které údajně dostal od Bárty za loajalitu a splnění úkolů ve straně, odevzdal další dokumenty o zákulisí VV a podal trestní oznámení. Bártovo tvrzení o půjčce je podle něj nesmysl.

„Kategoricky odmítám, že bych si od Jaroslava Škárky kupoval jakoukoli protislužbu, jakoukoliv loajalitu,“ prohlásil Bárta. Zdůraznil, že Škárku až do nynější aféry považoval za svého přítele. „Důvěra mezi námi byla naplňována i tím, že jsem neváhal nikdy, a to ani v minulosti, panu Škárkovi osobně vypomoci. I proto jsem poskytnutí finanční pomoci, o kterou se v tomto případě jedná a o kterou jsem byl přede svědky požádán, neodmítl,“ řekl Bárta.

„To je naprostý nesmysl. Nic takového není. Myslím si, že moje finanční situace je celkem v pohodě, takže o žádnou půjčku se nejednalo. Navíc předpokládám, že i pan Bárta jako zdatný a zkušený člověk, kdyby někomu něco půjčoval, tak by si na to nechal sepsat smlouvu,“ reagoval Škárka na Bártovo vyjádření v rozhovoru s ČTK.

U jednání byl svědek

Bárta ve svém prohlášení uvedl, že Škárkově žádosti o peníze byl přítomen jeden svědek. Asi před dvěma týdny se prý Škárka zmínil o svých osobních a finančních problémech. V důvěrném rozhovoru mu pak údajně nabídl finanční pomoc. Podobně mu peníze půjčoval i v minulosti, řekl. „Například na oblečení po volbách v roce 2006. Vím, že jsem mu nepůjčoval jen já,“ poznamenal Bárta. „Není to pravda, žádné peníze mi nepůjčoval,“ reagoval Škárka.

„Je-li z jeho strany můj přátelský přístup interpretován jako snaha o úplatek, tak nemohu konstatovat nic jiného, než že z jeho strany muselo jít o cílenou a promyšlenou konstrukci, která by mě osobně i stranu diskreditovala,“ řekl dnes na Škárkovu adresu Bárta.

Bývalý místopředseda VV a poslanec Škárka dnes předal Městskému státnímu zastupitelství v Praze také materiály, které podle něj dokazují sledování politiků z Prahy 1 bezpečnostní agenturou ABL. Bárta dnes při svém večerním vystoupení na pražském Klárově prohlásil, že v tomto případě šlo o pomoc časopisu Věcí veřejných s rozkrýváním kauz v Praze 1.

Právě v první městské části Věci veřejné roku 2002 vznikly. Jako opoziční strana se z nepříliš významného uskupení staly jedním z hybatelů dění na radnici. Škárka stál tehdy v jejich čele a pod jeho vedením bojovaly s vládnoucí ODS. Některé kauzy centrální pražské části pak zveřejňovaly ve svém stranickém časopise Pražan.

Bárta dnes večer před novináře předstoupil spolu s pěti členy vedení strany. Kromě jejího předsedy Radka Johna za ním stáli místopředsedové strany: ministr školství Josef Dobeš, místopředsedkyně sněmovny a Bártova manželka Kateřina Klasnová, Karolína Peake a zastupitel v Praze 5 Jiří Vejmelka.

Po svém prohlášení Bárta nepovolil dotazy novinářů a uvedl, že do pátku se k věci blíže vyjadřovat nebude.