Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešová vyhrála při se žalobci. Opozice žádá hlavu Vesecké, premiér ji hájí

Praha - Dnešní rozhodnutí soudu, že výrok Marie Benešové o justiční mafii je v podstatě pravdivý, vyvolal velmi bouřlivé reakce. Opozice žádá okamžité odstoupení šéfky žalobců Vesecké, premiér se za ni postavil a nevybíravě napadl soudce Cepla, Benešovou a státní zástupce.

5.6.2008 4
SDÍLEJ:

Čtvrteční rozhodnutí soudu, že výrok Marie Benešové o justiční mafii je v podstatě pravdivý, vyvolal velmi bouřlivé reakce. Čeští žalobci a soudci zákulisním praktikami závažně ovlivňují vyšetřování významných případů. Tak zní závěr soudu.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Čeští žalobci a soudci zákulisním praktikami závažně ovlivňují vyšetřování významných případů. Tento verdikt vyřkl ve čtvrtek dopoledne soudce Vojtěch Cepl mladší ve sporu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové se sedmi představiteli české justice.

V případě kauzy katarského prince i vicepremiéra Jiřího Čunka docházelo k nepřípustnému ovlivňování trestního řízení. Je tedy zcela namístě, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová použila k vyjádření této skutečnosti expresivní výraz o zákulisní justiční mafii, která slouží zájmům vládnoucí garnitury. Za tento loňský výrok pronesený v Českém rozhlase se tudíž šesti ze sedmi žalobců nemusí omlouvat.

Grygárek se do intrikaření nezapojil

Omluvu vysoudil pouze náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek, který se podle Cepla do intrikaření nezapojil. Cepl kladl důraz především na to, že žalobci byli nařčeni právem, neboť jejich chování odpovídalo mafiánskému chování ve smyslu neoficiálních schůzek, utajovaného jednání a koordinovaného postupu.

„Všechny judikáty a nálezy Evropského soudu pro lidská práva dávají přednost skutkové podstatě, tedy tomu, zda je výrok pravdivý. Jak to bylo řečeno, je druhotné. I v tomto případě to bylo rozhodující,“ uvedl Cepl. Podle něj se Renata Vesecká, její zástupce Karel Černovský, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, státní zástupci Petr Coufal a Arif Salichov dopouštěli odborné šikany, zneužití delegace a nedovolených intervencí.

„Tím mohlo dojít k ovlivnění daných kauz. V případě katarského prince k němu došlo jednoznačně, v kauze Jiřího Čunka to nevíme, protože trestní stíhání bylo zastaveno. Nepochybně to bylo špatně,“ dodal Cepl. Dodal, že k znovuotevření případu Jiřího Čunka na základě tohoto verdiktu dojít nemůže, neboť nemá trestněprávní důsledky.

Žalobci se odvolají

„Ten nás seřezal, co? Musíme se holt odvolat. My jsme byli s dokazováním velmi spokojeni a mysleli jsme si, že vyhrajeme. Jakékoli ovlivňování kauzy Jiřího Čunka odmítáme. Navíc kauza katarského prince s tím vůbec nesouvisí, k tomu žádné dokazování neprobíhalo,“ řekl Deníku soudce Pavel Kučera. Právě Kučera požadoval průtahy v kauze Čunek a prohlásil, že „nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům“. To u soudu potvrdila svědkyně žalované, krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová.

Podle Cepla bylo nepochybné, že na neformálních schůzkách nešlo o společenské setkání. „Došlo k nim záměrně, z iniciativy žalobců a jen kvůli kauze Čunek, což vše překročilo rozumnou hranici,“ řekl Cepl. Za prokázanou má také šikanu vůči odvolanému vyšetřovateli Milanu Šošovičkovi a státním zástupcům Ivo Ištvanovi a Igoru Střížovi. „Nebyl také žádný důvod k převedení delegace z přerovského státního zastupitelství do Jihlavy,“ konstatoval Cepl. Právní zástupce žalobců Petr Toman potvrdil, že se odvolají i ostatní dotčení.

Paroubek žádá odvolání Vesecké

Opozice zavelela k útoku. „Verdikt potvrdil, že špičky české justice a státního zastupitelství ztratily jakoukoli soudnost. Je to velká prohra vlády. Klíčová odpovědnost spočívá na ministru Pospíšilovi, kterého vyzýváme k podání návrhu na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké,“ sdělil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Pokud tak neučiní, měl by Pospíšila odvolat premiér, eventuálně sám odstoupit. Paroubek míní, že Veseckou by mohl nahradit například odvolaný olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že odpovědnost za celou věc nese premiér, který by měl neprodleně jednat. ČSSD je přesvědčena, že by mělo být zahájeno trestní stíhání žalobců, které by mělo prošetřit, zda nedošlo k porušení pravomoci veřejného činitele.

Pro odvolání nejvyšší státní zástupkyně se vyslovila šéfka poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques.

Topolánek se k soudnímu rozhodnutí vyjádříl v rámci interpelací ve sněmovně. Uvedl, že podle něj je Vojtěch Cepl ml. soudce-konjunkturalista. Za Veseckou se plně postavil a dodal: „Neutěšené poměry ve státním zastupitelství jsou plody působení Marie Benešové nä nejvyšším státním zastupitelství.
Prostřednictvím ministra Pospíšila paní Veseckou vyzvu, aby pokračovala v personálních a systémových změnách. Aby se nemusela opírat o bývalé vojenské komunistické prokurátory.“

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) na dotaz, co říká ke čtvrtečnímu výroku soudu, doslova uvedl: „Já na Benešovou kašlu.“ Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je na služební cestě v Lucemburku a po své mluvčí jen vzkázal, že respektuje rozhodnutí soudu.

Kdo zažaloval Marii Benešovou a prohrál
Renata Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Karel Černovský, náměstek R. Vesecké
Pavel Kučera, místopředseda Nejvyššího soudu ČR
Petr Coufal, krajský státní zástupce v Brně
Arif Salichov, okresní státní zástupce v Jihlavě
Pavel Němec, advokát, exministr spravedlnosti
Kdo zažaloval Marii Benešovou a vyhrál
Libor Grygárek, náměstek vrchního státního zástupce v Praze

Vesecká a Kučera by měli odstoupit, míní Benešová

Marie Benešová se nemusí omlouvat šesti představitelům Justice. Radost z toho ale nemá.

Cítíte nad verdiktem pana doktora Cepla uspokojení?

Asi bych měla mít radost, ale jsem z toho spíš zkoprnělá. Pro celkový stav justičních orgánů je to špatná zpráva. Nikdy se to nemělo stát.

Čili v soudní síně a státní zastupitelství skutečně ovládá mafie?

To už nebudu ani vyslovovat. Myslím, že pan předseda senátu Cepl to vyhodnotil přesně a rozsudek je úžasně propracovaný.

Měla by nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odstoupit?

To je otázka pro jiné. Ale potom, co jsme si právě vyslechli v soudní síni podle mne ti lidé nemohou být ve svých postech udržitelní. Obávám se však, že ona ani pan doktor Kučera sami nerezignují. Osobně bych na jejím místě odstoupila.

Může mít rozsudek nějaký vedlejší vliv na kauzu Jiřího Čunka, když soudce Cepl jednoznačně řekl, že jeho kauza byla manipulovaná?

Bylo tam řečeno mnohé, skoro bych to nazvala smrtícím koktejlem. Například zaznělo, že došlo k zneužití principu delegace. Ale pan doktor Cepl připomněl i případ katarského prince, na který jsem poukazovala a stál mě místo. Všechny tyto věci se tedy vracejí.
(kp)

Vývoj kauzy Čunek, Vesecká a Benešová
listopad 2006 - policie začala prověřovat, zda senátor Jiří Čunek jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B Real půlmilionový úplatek
24. listopadu 2006 – odnětí kauzy státnímu zastupitelství ve Vsetíně a jeho převedení do Přerova
6. února 2007 – schůzka Pavla Němce, Pavla Kučery a Zlatuše Andělové v Ostravě – hovoří se o délce prošetřování Jiřího Čunka
7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity.
9. února 2007 - Policie obvinila Čunka z přijetí úplatku.
17. května 2007 – Setkání R. Vesecké, P. Kučery. P. Němce, P. Coufala a Z. Andělové v Jihlavě při otevření Justičního paláce – zde měl padnout Kučerův výrok o tom, že když je ve hře osud vlády, musí jít spravedlnost stranou
8. června 2007 - Nejvyšší státní zastupitelství odebralo Čunkovu kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi, a přidělilo ji do Jihlavy.
3. srpna 2007 – Žalobce Arif Salichov oficiálně zastavil stíhání vicepremiéra Čunka. Naopak obvinil vyšetřovatele Milana Šošovičku, že zastrašoval svědky a dopustil se procesních a skutkových chyb.
21. srpna 2007 – vláda protlačila sněmovnou vládní reformu veřejných financí
28. října 2007 – Na neformální schůzce v Brně se setkávají Pavel Kučera, Pavel Němec, Renata Vesecká a Zlatuše Andělová
1. listopadu 2007 – Vesecká otevírá znovu Čunkovu kauzu
7. listopadu 2007 – Jiří Čunek odstupuje z vlády
16. listopadu 2007 – Salichov napodruhé zastavuje Čunkovo trestní stíhání
22. listopadu 2007 – Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká posvěcuje Salichovův verdikt
21. prosince 2007 – Marie Benešová v Českém rozhlase jmenovala sedm vysokých představitelů české justice, kteří se podle ní dopouštějí mafiánských zákulisních praktik
2. dubna 2008 – Jiří Čunek se vrátil do vlády, je opět vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj
květen 2008 – začal audit Čunkových příjmů, který si objednal a zaplatil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg u americké detektivní agentury Kroll
12. května 2008 – začal soud na ochranu osobnosti, v němž se sedm představitelů justice dožadovalo omluvy za výrok M. Benešové
5. června 2008 – soudce Vojtěch Cepl. ml. rozhodl, že výroky M. Benešové se zakládaly na pravdě, omluvit se musí pouze žalobci Liboru Grygárkovi

Autor: Kateřina Perknerová

5.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení