„S příchodem chladného počasí se do haly začaly stahovat bezdomovci, ostraha i policisté je vykazují, ale problém je, že za deset minut jsou zpátky. Většina, troufám si říct 98 procent, jsou Češi, cizinců je minimum,“ řekl Deníku Luděk Šmejkal z cizinecké policie na ruzyňském letišti.

Rok od roku podle něj vzrůstá počet osob, které přežívají v halách, na parkovištích a dalších prostorách letiště a jsou stálým tématem oprávněných stížností. „Kromě toho jich řada páchá drobnou majetkovou trestnou činnost, znečišťují veřejné prostory a páchají přestupky svým agresivním chováním,“ dodal. Policie se sice bezdomovce snaží „vytěsnit“, denně vykáže několik desítek osob. V poslední době odsud vyhodí tři tisíce lidí měsíčně, často opakovaně. „Problém je, že se během pár minut zase vrátí po odchodu hlídky,“ připustil Šmejkal. Letos už policie zasahovala v 18 000 případech, zatímco před dvěma lety jich zaznamenala jen tři tisíce.

Veřejná doprava

Tradiční útočiště bezdomovců při příchodu chladného počasí je hromadná doprava, vestibuly metra ve dne a noční tramvaje a autobusy v noci. „Nejradši mají ty nejdelší trasy. Z Lehovce na Barrandov to jede hodně přes řidičů hodinu,“ komentoval praxi „nocležníků“ v tramvaji jeden z dopravního podniku. Množící se stížnosti pasažérů loni donutily vedení města, aby přijalo opatření proti rozmáhající se módě přespávat na nočních linkách. Městská policie zavedla pravidelné hlídky, které jezdí na nejvytíženějších spojích. „Máme každou noc devět hlídek v tramvajích od jedné hodiny a desátou hlídku v Lazarské, kde se všechny linky křižují. Za službu vykáží přibližně 30 až 40 opilců a bezdomovců,“ městské policie. uvedl Karel Kreuzer z

Řidičům MHD rozmlouvá vyhánět mnohdy agresivní nocležníky vlastními silami: „Uvažujeme o zřízení linky, na kterou by se v případě ohrožení rychle dovolali pomoci.“

Nedá se ale říct, že by město používalo vůči lidem bez domova pouze represivní metody. Kromě hlídek strážníků, které vykazují bezdomovce z tramvají, kde zapáchají a někdy i obtěžují cestující, nabízí radnice také pomocnou ruku. Na Vltavě kotví za 23 milionů zrekonstruovaná loď Hermes určená pro lidi bez přístřeší, kde naleznou za dvacet korun nocleh, možnost umytí a jídla. Od listopadu je zde navíc zřízená ošetřovna, která je připravená pomoci se zdravotními neduhy přišedších bezdomovců.

Pár háčků

„Jakmile se ochladilo, zaznamenali jsme krátkodobě zvýšený zájem, jinak se dlouhodobě pohybujeme přibližně na 130 klientech za noc. Jsme připraveni se postarat až o 250 lidí,“ řekla Deníku Ludmila Tomešová z městského centra sociálních služeb.

Věc však má jeden háček. Zájemci se musejí dostavit včas, střízliví, s dokladem totožnosti a musejí být občané ČR starší 18 let a dodržovat pravidla na lodi. Proto se mnohým z tramvají nechce. „Bývají ožralí a papíry stejně hned prodaj,“ komentoval mátožné postavy právě vykázané z tramvaje řidič.

„Spousta bezdomovců není schopná dodržovat základní režim a vzdát se alkoholu. Ti končí v tramvajích, vestibulech a nádražích, kde přežívají nejhorší zimu. Potkáváte tu známé firmy, když je z tramvaje vyhodíte, počkají si na vůz, kde strážníci nejsou, a vezou se dál. Loď nepotřebují,“ uvedli strážníci z hlídky monitorující noční tramvaje.