Na snímcích oblačnosti se tak objevují neexistující mraky a jiné naopak mizí. Například hasičům a městům to pak ztěžuje předvídání silných srážek a následných bleskových povodní, jako byla ta, která před několika týdny pustošila Vsetínsko.

Potíže kvůli zkresleným informacím přiznává i Řízení letového provozu ČR. „Vysílače naše radary ruší. Projevuje se to tak, že na radaru vidíme nejenom bouřkovou oblačnost, ale i radiální paprsky, které ji překrývají,“ vysvětlil Petr Novák z Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

V čase bleskových povodní matou zkreslené meteorologické snímky například hasiče. „Příklad? V úterý jsme sledovali blížící se bouřkovou oblačnost, ale nemohli jsme se na tyto údaje spolehnout. Radary ukazovaly neskutečné věci,“ povzdechl si mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Chaotické zprávy o počasí rmoutí i představitele letos zatopených měst a obcí. „Co nejpřesnější meteorologické informace jsou pro nás životně důležité,“ zdůraznil mluvčí radnice ve Valašském Meziříčí Josef Beneš.

Zdeformované snímky způsobují potíže i pilotům. „Je to nepříjemné. Naši lidé se tím musejí zabývat. Meteoradar může ukázat srážky tam, kde nejsou,“ povzdechl si mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma.

„I když používáme více radarů současně, tak je to problém,“ doplnil Jaroslav Hrdlička z Řízení letového provozu Brno.

WiFi sítě a meteorologické radary spoluexistují od roku 2005 na podobných frekvencích. Meteorologické radary by měly mít vždy přednost, ale neděje se tak. „Provozovatelé WiFi slibovali, že budou umět detekovat naše radary a že budou schopni přepnout na jinou frekvenci. Ale zůstalo jen u slibů,“ povzdechl si předseda pobočky České meteorologické společnosti Brno Milan Šálek.

Podle Tomáše Žejdlíka z ČHMÚ spočívá problém v tom, že provozovatelé vypínají takzvaný systém DFS, který umožňuje koexistenci radarů. „Vypínají ho v devadesáti procentech. Jejich zařízení se jim totiž kvůli DFS často přelaďuje, chybuje a padá,“ vysvětlil Žejdlík.

Provozovatelům za takové jednání hrozí jen malý trest. „Co se týče rušení s WiFi, řešíme tak jeden dva případy za měsíc. Bohužel postih ze zákona je malý. Dostanou výzvu k odstranění, a když ji splní, tak se nic neděje. Ve správním řízení ale mohou dostat pokuty až do třiceti milionů. Pokuty se ale většinou pohybují v desítkách tisíc,“ popsal tresty Jaromír Javůrek z Odboru státní kontroly elektronických komunikací Českého telekomunikač­ního úřadu.

Oslovení velcí provozovatelé WiFi sítí shodně tvrdí, že předpisy neporušují. „DFS systémy máme samozřejmě všude zapnuté,“ ubezpečil i Zdeněk Topič ze zlínské společnosti NWT Computer, která provozuje přibližně tři sta vysílačů.

„Funkci DFS máme zapnutou na všech přístupových bodech sítě,“ uvedla Věra Kučerová ze zlínské společnosti Avonet, která obhospodařuje stovku přístupových bodů. Naopak někteří malí provozovatelé přiznali, že bezpečnostní systém vypínají.

„Já DFS zapnuté nemám. Nemám s ním dobré zkušenosti,“ přiznal se Aleš Sibirský ze Zlína, který podle svých slov ale WiFi provozuje jen okrajově ve zlínské Bartošově čtvrti.