VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnostní analytik Jan Schneider: Teroristé zvítězí, když budeme hysteričtí

Praha – Evropa je ochromena dalším brutálním útokem. 
V Bruselu udeřili sebevražední atentátníci s děsivým dopadem. Kdo bude na řadě další a jak se k teroru přicházejícímu zároveň zvenčí 
(Islámský stát) i zevnitř (druhá generace přistěhovalců) postavit? O tom Deník hovořil s bezpečnostním expertem a bývalým zpravodajcem Janem Schneidrem.

23.3.2016 16
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Během čtrnácti měsíců jsme svědky třetího drastického útoku, který zasáhl srdce evropské civilizace, loni to byla Paříž, včera Brusel. Teroristé chtějí zabít co nejvíc nevinných lidí a počítají s vlastní smrtí. Není to společně s migrační vlnou předzvěst konce evropské civilizace?
Neviděl bych to tak, vždy je dobré jevy srovnávat, aby člověk nepropadl efektu zvětšovacího skla. Myslím, že v Americe je střelců tolik, že Evropa na tom ještě pořád není tak špatně. Jejich motivy se zčásti překrývají, zčásti jsou odlišné, v USA jde možná o jedince víc psychopatické, i když spáchání toho, čeho jsme nyní v Evropě svědky, předpokládá značnou duchovní výstřednost až vyšinutost. Útočníci totiž počítají s tím, že nepřežijí.

Dá se říct, že aktuálním cílem bojovníků Islámského státu, kteří se narodili v některé evropské zemi, žili v ní, jeli se vyškolit na Blízký východ a vrátili se vraždit, je Evropa a její symbolické srdce Brusel?
Zasažení evropské společnosti určitě ano, ale totéž platí o atentátech v USA. Jde o pomstu západní civilizaci.

Se záměrem ji zničit?
Nevím, zda mají tak vysoké ambice. Teror je spouštěcí mechanismus. Nejvíc škod ovšem může v odezvě na něj napáchat sama naše společnost. Mluvil jsem s jedním člověkem ze zpravodajské branže a ten říkal, že otázka nezní, zda něco podobného přijde do Česka, ale kdy. Na to je třeba se připravit, ale nejhorší by byla hysterická reakce. To není cynismus, nýbrž realita.

Co máte na mysli hysterickou reakcí – přehnaná bezpečnostní opatření, přísnější kontroly na letištích a hranicích, omezování některých svobod, zákazy politických stran či proudů?
Všechno, co jste uvedla plus vnitřní demolice klidu a vyváženosti v mysli každého jednoho člověka.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider Míníte trvalé znepokojení, všudypřítomný strach a nervozitu, které mohou naleptat základy blahobytné a spokojené společnosti, jíž Evropa včetně České republiky je?
Ano, obrannou reakcí někdy bývá útok nebo minimálně stažení se do sebe. Lidé přestanou být solidární, stres se začne podepisovat na jejich psychosomatickém stavu. Půjde o to, zda proti tomu bude společnost jako celek odolná, nebo ne. Velmi se obávám neadekvátní reakce na zasažení jejího imunitního systému. Pokud špatně vyhodnotí zdroj i směr úderu a bude se bránit proti domnělému, nikoli reálnému nebezpečí zbytečně se vyčerpá a v budoucnu může podlehnout banálnímu ataku. Je proto velmi důležité zachovat rozvahu a přesně identifikovat, odkud nebezpečí pochází. Generál Šándor správně zopakoval, že se musíme zajímat o to, proč nás ti lidé tolik nenávidí. Opatření musejí tudíž směřovat jak do posílení prevence a bezpečnosti, tak do odstranění příčin jejich chování.

Jenže to se právě vůbec nedaří. Když pominu diskusi o tom, kdo způsobil válku v Sýrii a rozvrat států na Blízkém východě či 
v severní Africe, nelze nevidět situaci na předměstích evropských metropolí. Přistěhovalecká ghetta jsou známa jako no-go zóny, kam se bojí vstoupit i ozbrojení policisté. Nemáte dojem, že zhýčkaná evropská společnost ztratila zdravé obranné instinkty, když není schopna se vůči nepřátelsky naladěným občanům či imigrantům chovat dostatečně razantně?
To nepochybně. S ohledem na budoucnost ale musíme udělat jednu zásadní věc, a to neodkladně zakročit proti všem ubytovatelům a developerům, kteří podnikají s chudobou. Všichni víme, jak to 
u nás vypadalo s Romy, kteří byli před lety prakticky násilně sestěhováni do několika ubytoven, i když se tomu starousedlíci bránili. Pokud by se totéž stalo s migranty, bude to tragédie. Jsem přesvědčen, že naše společnost má značnou absorpční schopnost, ale jen při neúprosném dodržení podmínky důsledného rozptýlení běženců po celé republice. Nárok na podporu či dávky musejí získat jen v případě, že se zapojí do běžného života většinové společnosti, naučí se česky a budou si hledat práci. To je cesta, jak zabránit založení nových ghett. Koncentrace migrantů vede ke vzniku zón, kam se časem bojí jít i policisté. Musíme začít právě touto promyšlenou integrační politikou, aby pak té represe nemuselo být tolik.

Vraťme se ještě k bruselskému útoku. I když zatím není prokázáno přímé propojení mezi ním a zadrženým teroristou Abdeslamem, nitky se sbíhají u tohoto Belgičana s marockými kořeny. Abdeslam vraždil v Bataclanu, uprchl, křižoval Evropou a pak se usadil v centru Bruselu, aniž by o tom bezpečnostní útvary tušily. A čtyři dny po jeho zatčení dochází k teroristickému činu. Neukazuje to na neschopnost policejních a zpravodajských složek poradit si s tímto typem zločinu?
I když jde především o policejní práci, máte pravdu, že zpravodajská činnost absentuje. Děsivý dopad na ni mají obecné urážky přistěhovalců a cizích komunit. I když připomínám, že islám není nic cizího, je přítomen v samých evropských základech, ač si to lidé neuvědomují. Nedávno jsem na „asociálních" sítích zaznamenal povzdech, že až jsem ti machomedáni přijdou, vnutí nám arabská čísla, což bychom neměli připustit (!). Když muslimy en bloc urážíme a ponižujeme, zpravodajcům se pak velmi těžko pracuje. Dělící rovina totiž nevede mezi kulturními či náboženskými společenstvími, ale jejich středem. Alain de Benoist má pravdu, když říká, že islamofobové jsou vlastně stejní jako islamisté, neboť cílem obou těchto skupin je střet civilizací. Přitom v Evropě žily miliony muslimů celá desetiletí a nikdo o nich ani nevěděl. Další překážkou pro účinnou zpravodajskou práci je fakt, že teroristé operují v malých skupinkách a tomu se nedá předejít sebelepší policejní prací, protože to by znamenalo celou společnost profízlovat.

Jak tedy s nimi bojovat?
Velice citlivě vstupovat do cílových komunit, získat jejich důvěru a vybudovat si tam informační zdroje. To je jediná cesta, jak můžeme snížit výskyt těchto nebezpečných jevů.

Autor: Kateřina Perknerová

23.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Zaměstnanci slovenského Volkswagenu stávkují za vyšší mzdy.
5

Stávka v bratislavském VW končí, zaměstnanci se dočkají vyšších mezd

Kuchař Michael Solnička alias Mr. Steak bude od podzimu šéfkuchařem nového steakového restaurantu v Olomouci.
1 2

Mr. Steak: Gastronomický boom? Olomouc teď dává zbytku republiky na frak

AKTUALIZOVÁNO

Kvitová opět šampionkou. Svůj návrat dokonala triumfem v Birminghamu

/VIDEO/ O takovém návratu se jí ani nesnilo. Tenistka Petra Kvitová korunovala svůj comeback po prosincovém napadení neznámým útočníkem triumfem na trávě v Birminghamu. Pro českou lvici šlo přitom o teprve druhý turnaj od zranění. V novém vydání žebříčku se posune na dvanáctou příčku.

Babiš opět zrušil návštěvu České televize. Mám důležitější věci, sdělil

/ANKETA/ Předseda ANO Andrej Babiš se opět nedorazil na politickou debatu Otázky Václava Moravce v České televizi. Účast v dnešním přímém přenosu podle moderátora pořadu Moravce Babiš původně slíbil, ale pak ji zrušil kvůli nemoci člena rodiny.

AKTUALIZUJEME

V Kolumbii se potopila loď se 150 turisty na palubě

/VIDEO/ Ve vodní nádrži Guatapé na severovýchodě Kolumbie se potopila třípatrová turistická loď s přibližně 150 pasažéry.

Hurá do plavek! Ale do jakých? Hitem jsou jednodílné, radí ostravský stylista

Léto. Rtuť teploměru šplhá výš a výš. Oblékáme se do koupacího oděvu, jehož historie sahá až do antického Řecka. Po jakém typu plavek ale letos mají ženy sáhnout? Co zrovna letí?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies