Pokaždé, když se nemoc vrátí, má pocit, že prášky nezabírají tak, jak by měly. Je to pochopitelné, mikrobi, kteří nemoc způsobují, se stávají odolnějšími, a tudíž proti nim zaberou zase jen silnější a mnohdy dražší léky.

Předepisují lékaři antibiotika opravdu pouze v nejnutnějších případech? „Co se týče předepisování antibiotik, tak je to opravdu nešvar, rozmohl se především v posledních patnácti letech.. Před takovými čtyřiceti padesáti lety bylo zvykem některé nemoci léčit přírodně, například vypocením a klidem, takže jisté nadužívání v hektické současnosti můžeme potvrdit. Při tomto nadužívání hrozí, že některé mikroby způsobující nemoci se stávají odolnými a pak na ně běžná antibiotika nezabírají a lékaři musí předepisovat nejen modernější a dražší, ale také dochází ke snížení účinnosti antibiotik současných,“ uvedl lékárník Zdeněk Blahuta.

Podle vyjádření některých lékárníků předepisují lékaři antibiotika tak, jak mají. Pokud se nadužívají, tak prý spíše v nemocnicích, nikoliv v ordinacích obvodních lékařů. V lékárnách je oproti minulým rokům spíše patrný pokles výdeje antibiotik, Mnozí lékaři se snaží doporučovat i šetrnější způsoby léčby než právě pomocí antibiotik. „Dnes se používají antibiotika již cíleně, k tomu se například používá metoda stanovení CRP, která určí, zda je nemoc virového nebo bakteriálního původu. Pokud je původu virového, pak antibiotika neordinuji. Když obtíže u pacienta po třech dnech, které by měl strávit v klidu na lůžku, přetrvávají, jsou antibiotika vhodnější. Antibiotik se ale obecně snažím, pokud je to možné, vyvarovat, protože přinášejí jiné zdravotní komplikace a rizika. Daleko lepší a bezpečnější eventualitou je inhalační antibiotikum volně dostupné v lékárnách,“ uvedl praktický lékař Kamil Běrský z Opavy.

Problém rezistence a spotřeby antibiotik má zatím malou podporu u politiků a pojišťoven. „Pro to, abychom řekli, v jakém procentu jsou antibiotika podávána zbytečně, máme málo informací. Jsou nemoci, při kterých antibiotika zachraňují pacientův život, další, kde je velké procento samoúzdravy pacienta i bez podpory antibiotiky, u virových onemocnění je jejich podávání chybou, protože na viry antibiotika nezabírají. Je však nesporné, že nebezpečně roste rezistence bakterií na antibiotika a v mnohých případech je důvodem jejich nadměrná spotřeba. .Je proto nutné se spotřebou antibiotik podrobněji zabývat,“ vysvětluje primářka oddělení klinické mikrobiologie Slezské nemocnice Marie Dovalová.