Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobotka: Strana mě nominovala, preferenční hlasy nehrají roli

Praha /ROZHOVOR/ – Sociální demokraté si v sobotu uklidili stůl. Mají volební heslo, program, hotové kandidátky a tajným hlasováním potvrzeného kandidáta na premiéra – svého předsedu Bohuslava Sobotku. Miroslav Kalousek tím možná přišel o hlavního protivníka, tedy ČSSD ovládanou prezidentem Milošem Zemanem. Voliči by se tak mohli rozhodovat skutečně především podle programové nabídky.

26.8.2013 39
SDÍLEJ:

Bohuslav SobotkaFoto: Deník/Divíšek Martin

Do voleb jdete s hlavní tezí: Prosadíme dobře fungující stát. Co si pod tím má volič představit?
Dobře fungující ekonomiku, která vytváří pracovní místa, veřejné kvalitní služby i nápravu chyb z dob Topolánkovy a Nečasovy vlády. Jejich reformy totiž lidem velmi zkomplikovaly život 
a zhoršily jejich přístup ke zdravotní a sociální péči.

Čili třeba zrušení poplatků ve zdravotnictví, kromě 60 korun za pobyt v nemocnici, mám chápat jako podmnožinu toho hlavního úkolu?
Je to tak. Se státem souvisí kvalita a dostupnost všech veřejně poskytovaných služeb, ať už je to v oblasti vzdělání nebo zdravotnictví.

Jenže fungující stát stojí hodně peněz, desítky, ba stovky miliard. Kde na to vezmete, bude vám stačit jen zavedení progresivního zdanění a zvýšení daně právnickým osobám o dva body?
Naše ekonomika se musí dostat do fáze hospodářského růstu, aby nabídla víc pracovních míst i vyšší daňové výnosy pro veřejné rozpočty. Už v příštím roce chceme zavést opatření, která podpoří hospodářský růst, zejména investice do infrastruktury, sociálních služeb a nastartování bytové výstavby. Od toho si slibujeme lepší výběr daní. Do daňového systému je také třeba dostat elementární spravedlnost a zavést do něj pořádek. Nejde tedy jenom 
o zvýšení daní velkým firmám a nejbohatším zaměstnancům, ale také omezení daňových úniků, proto chceme uzákonit registrační pokladny a majetková přiznání.

A co vyberete navíc, to rozdáte, jak tvrdí pravice?
My nenavrhujeme žádné nové sociální dávky, ani jejich plošné zvyšování. Soustředíme se jen na snížení cen léků, návrat k inflačnímu schématu valorizace penzí 
a zvýšení minimální mzdy. Rozhodně lidé nemohou očekávat nějaký dávkový socialismus a neslibujeme nic, na co česká ekonomika nebude 
v příštích letech mít.

Což o to, program je to zajímavý. Jenže nestane se to, co doposud přišlo vždycky? Tedy rozkrádání evropských dotací, cinknuté veřejné zakázky, trafikanti v dozorčích radách státních podniků, napojení politiků na kmotry zleva či zprava. Co uděláte, aby voliči za tři roky nebyli tam, kde jsme teď po Nečasově době?
Zákon o státní službě je opatření, kterým nová vláda musí začít a sama se jím řídit. To by mělo zabránit jakýmkoli účelovým čistkám ve státní správě a podpořit kvalifikované odborníky. Pokud jde o dozorčí rady státních firem, chci na vládní úrovni zřídit výbor, který by prověřoval kvalifikaci všech nominantů tak, aby to nebylo jen rozhodnutí toho kterého ministra, aby si tam nedosazoval své známé, ale aby je posuzoval tento nezávislý orgán složený ze zkušených manažerů, expertů a personalistů. Pokud ČSSD vyhraje volby, chci postavit do čela ministerstev a dalších úřadů vyzrálé lidi, kteří chápou své poslání v politice jako službu občanům, ne jako příležitost osobně se obohatit nebo podpořit své osobní podnikání.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Budete umět takové lidi najít 
a prosadit?
Sociální demokracie má dostatečné personální zázemí a ve straně či jejím okolí nepochybně najdeme lidi, kteří za sebou mají slušnou minulost, jsou odborníci a nikdy 
s nimi nebyla spojena žádná podezření podobného typu.

Pak mi nejde do hlavy, proč okresní a krajské organizace nepotvrdily na kandidátku vámi vybraného stínového ministra kultury Ivana Krejčího nebo Jihočeši dali stínového ministra financí Jana Mládka až na čtvrtou pozici.
Situace je jednoduchá. Kandidátky nesestavuje předseda strany, ale jednotlivé okresní a krajské organizace. Promlouvá do nich členská základna a ta hodnotí, jak se jednotliví politici profilovali a jak mohou ČSSD pomoci k dobrému volebnímu výsledku.

O tom mluvím. Jaksi jste se s jejich pohledem neprotnul.
Čtvrté místo Jana Mládka je nepochybně volitelné a souvisí to s tím, že před ním jsou zvučná jména, jako třeba Jiří Zimola či Vlasta Bohdalová, Slávek Jandák. To jsou lidé, kteří voliče oslovují. Jedna věc jsou kandidátní listiny, druhá rozhodnutí premiéra, kdo bude stát v čele jednotlivých ministerstev a klíčových státních úřadů.

Platí stále vaše slova, že stínová vláda bude základem té reálné?
Je důležité dát občanům před volbami co nejjasnější 
a nejpřesnější informace. Stínová vláda ČSSD bude fungovat až do voleb a je to jádro jejího příštího kabinetu. Pokud volby vyhrajeme, řada stínových ministrů dostane příležitost, aby fungovali 
v budoucí vládě.

Zeptám se tedy přímo – Jiří Dienstbier a Jan Mládek jsou jména, která preferujete?
Ano, Jiří Dienstbier je senátor, proto nekandiduje do sněmovny. Jan Mládek kandiduje a s oběma počítám do příští vlády.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Souhlasím, že lidé si nepřejí po volbách překvapení. Když dají hlas ČSSD, nechtějí povolební kartel s ODS či TOP 09, ať už má podobu koaliční nebo opoziční smlouvy. Totéž platí o osobnostech a s nimi spojeným výkonem politiky. Proto je tak důležité, zda budete premiérem vy, nebo hradní oblíbenec Michal Hašek. Například váš první místopředseda Hašek uvedl, že by chtěl vládnout s lidovci. Ti se ale profilují jako antikomunistická středopravá strana, tak jakápak levicová politika s revizí církevních restitucí?
Pan prezident má samozřejmě právo na své názory, ale sociální demokracie už rozhodla, a to zcela demokraticky. Kandidátem na premiéra je předseda strany, tedy já. Toto rozhodnutí na sobotním zasedání stvrdil tajným hlasováním ústřední výkonný výbor. Je tedy hotovo a sociální demokracie nemá důvod se k této věci po volbách vracet.

Jinak řečeno, preferenční hlasy na jižní Moravě s tím nemohou vůbec nic udělat?
Ne. Mimo jiné proto, že jsem celostátní lídr a kandiduji svým způsobem v celé České republice, ve volební kampani budu navštěvovat všechny regiony. Těžko mě mohou ovšem kroužkovat voliči v Praze nebo jižních Čechách, i když by to třeba rádi udělali. Tu možnost budou mít jen na jižní Moravě. Pro mne nebudou rozhodující tyto preferenční hlasy, ale celostátní výsledek ČSSD v jejím střetu s TOP 09 a ODS. Co se týká levicové politiky, tak od okamžiku, kdy jsem se rozhodl kandidovat na předsedu strany, říkám totéž. Mým cílem je levicová většina ve sněmovně, pokud možno jednobarevná vláda ČSSD, 
a bude-li potřeba se na její podpoře dohodnout s KSČM, pokládám takovou dohodu za možnou.
My potřebujeme akceschopný kabinet, který se okamžitě vrhne na řešení problémů, jež země má, ať už v oblasti hospodářského růstu, nezaměstnanosti nebo kvality vzdělání pro naše děti.

Chápu to správně, že SPOZ či ANO 2011 berete jako podnikatelské projekty, které s reálnou levicovou či pravicovou politikou nemají nic společného?
Vnímám je jako komerční subjekty, jejichž chování po volbách se nedá příliš předvídat. Babišovo ANO dává najevo spíš sympatie k ODS 
a TOP 09, takže podle toho by se měli voliči řídit.

S Michalem Haškem se lišíte 
i v pohledu na kandidaturu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře za SPOZ, aniž by se vzdal úřadu. Pan Hašek soudí, stejně jako prezident Zeman, že je to jeho občanské právo. Pro vás je takto pojatá politická kultura představitelná?
Kancléř je vysoký státní úředník placený z peněz daňových poplatníků a neměl by svou funkci zneužívat 
k propagaci politické strany. Pokud chce pan Mynář kandidovat ve volbách, měl by 
z funkce na Hradě odejít.

Autor: Kateřina Perknerová

26.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 39
SDÍLEJ:
TOP 2 HNED PAVEL VIČAR Knihkupectví ve Vyškově je zase v provozu. Majitelka si pořídila systém EET, a po rozhodnutí finanční správy může svůj obchod dál provozovat.
7

Knihkupectví uzavřená kvůli EET opět fungují, finanční správa to posvětila

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Škodovka nestíhá, superb se možná bude vyrábět v Německu. Odboráři nesouhlasí

Pracují sedm dní v týdnu téměř 24 hodin denně. Závody Škody Auto v Mladé Boleslavi a Kvasinách nestíhají. Prodeje stále rostou a brzy mají přijít nové modely. Vedení mateřského koncernu Volkswagen řeší, jak české automobilce pomoci a které modely přesunout do továren po Evropě. Škoda se potýká s nedostatkem pracovníků. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

AUTOMIX.CZ

Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

Česká automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav. Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

Evropa zvládla start Laver Cupu, po dvou zápasech vede 2:0

/FOTOGALERIE/ Tenisté týmu Evropy vedou po prvních dvou zápasech Laver Cupu nad výběrem světa 2:0. Byly to ale pořádné bitvy, bojovalo se o každý míček. Nejprve Chorvat Marin Čilič porazil dvakrát 7:6 mladého Američana Francese Tiafoeho, pak si Rakušan Dominic Thiem poradil 6:7, 7:6 a 10:7 v rozhodujícím super tie-breaku s dalším americkým hráčem Johnem Isnerem.

OBRAZEM: Policejní zakuklenci se v Hodoníně slanili z vrtulníku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jaké je to být policistou a co všechno je k tomu potřeba splnit, mohli zjistit zájemci v pátek v areálu stadionu U Červených domků v Hodoníně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení