71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj
regionální Deník

Armáda otestuje lidi z Brd

Radar protivzdušné obrany.

Radar protivzdušné obrany. Autor: DENÍK/Archiv

18.1.2008 21:58

Brdy, Praha - Zdraví stovek dobrovolníků zřad obyvatel okolí Brd plánuje, pokud vparlamentu projde americký radar, otestovat armáda. Deníku to potvrdil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Tří– až pětiletou studii případného vlivu radaru na lidské zdraví připravuje Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany vHradci Králové. „Kdyby tu byl radar, tak vreakci na zájem veřejnosti a jako součást garancí jeho nezávadnosti by proběhl průzkum zdravotního stavu populace před uvedením a po uvedení radaru do provozu. Zkoumaly by se různé skupiny obyvatel– podle věku ipodle vzdálenosti od základny. Studie by se měla týkat itěch, kteří žijí ve vojenském prostoru, tedy iobsluhy,“ sdělil Čírtek.

Také jeho kolega Petr Sýkora očekává, že eventuální studie posílí důvěru veřejnosti. „Prokáže, že negativní vliv radaru na lidské zdraví neexistuje,“ sdělil Sýkora. Takový přístup kplánované studii kritizuje např. lékař zDobříva Milan Kozlík.

„Jestliže se obecně kjakékoli studii přistupuje tak, že už dopředu známe výsledek, je kničemu. Autoři pak budou mít tendenci vykazovat to, co se jim hodí do krámu, a přehlížet varovné znaky,“ řekl Kozlík, podle něhož testování sice nikoho nezatíží a pravděpodobně poskytne nadstandardní péči, který ale zároveň upozorňuje na nedostatečnou délku studie.

„Klasické studie se navíc dělají tak, že se testovaná skupina srovnává slidmi, na které vtomto případě možné záření vliv mít nemůže. Také by mě zajímalo, co by vláda dělala stím, kdyby se vokolí Brd skutečně objevilo víc rakoviny nebo psychických potíží. Když předjímá výsledek, zamete to pak pod stůl?“ přemítal. Ilona Krátká ze Štítova by zdravotní testy podstoupila. Má ale podmínku.

„Měl by to dělat někdo nezávislý. Varmádě jsou všichni zaujatí. Dosavadním studiím nevěřím. Vjiných případech se vždy připouští, že všechny výdobytky civilizace nějaký vliv mají. Tady to neplatí?“ řekla.

Tito lidé tvrdí, že radar vČesku nechtějí. Naopak Jitka Frýafová zDobříva na vliv radaru zatím žádný názor nemá a vyčkává. Přesto si myslí, že navrženou studií se vláda snaží všemožně dokázat, že radar je vpořádku. „Otestovat bych se dal, kdyby mi to někdo nabídl. Studie má spíš zlepšit mínění veřejnosti,“ myslí si také starosta Strašic Jiří Hahner.

Absolutně proti je známý odpůrce radaru a starosta Trokavce Jan Neoral. Testovat by se nedal. „Nelíbí se mi, že radar ještě není schválený a armáda už snaživě nabízí, že lidi podrobí výzkumu. Zprincipu mi vadí, že bychom se stali pokusnými králíky. Věřím Philipu Coylovi, že radar nepříznivý vliv má. To je odborník, který pracoval 40let ve vývoji zbraní. Když studii, tak nezávislou, ne od někoho, kdo je placen vládou,“ sdělil Neoral.

Zamýšlená studie by nebyla první. První dokument, který tvrdil, že radar zdraví neškodí, představila armáda loni vsrpnu. Vzápětí ji ale zkritizovali experti zÚstavu radioelektrotechni­ky vBrně. Vzávěru loňského roku zveřejnilo ministerstvo obrany se stejnými závěry výsledky měření elektromagnetického záření amerického radaru na ostrově Kwajalein. Právě tento radar by se přestěhoval na Břízkovec včeských Brdech.

Speciál o radaru čtěte ZDE

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Dalsi mucirna CIA na spadnuti...
Martin 19.1.2008 07:58 195.212.29.*
Mno vidim, ze se lidem zodpovednym za tento zlocin proti lidskosti, jakym bezpochyby vystavba, pro bezpecnost CR, nesmyslneho radaru je, se podarilo odvest pozornost na zcela irelevantni tema. Dopady na zdravi obyvatelstva. Ze se radar vybuduje a bude slouzit pouze k udajne obrane kontinentalnich USA, proti udajnym iranskym raketam, a ze se bezpecnost CR nezvysi ani o jednu promili procenta, spise naopak, uz jaksi oficilani zdroje mlci. Copak si vladni…
V diskusi je celkem 1 příspěvek, poslední byl vložen 19. 1. 2008, 07:58 vstup do diskuse

CELEBRITY

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela

Vyjela si s přáteli na motorovém člunu po Vltavě. Posádka si na plavbu vzala pár lahví alkoholu a zábava… celý článek ›

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!

Na veřejnosti se objevily fotografie královny Alžběty II. (85) z doby, kdy sloužila jako zdravotní… celý článek ›

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!

Mladá žena vyrazila na potrat, jenže ten se španělskému doktorovi nepovedl. A tak bude muset platit. Do… celý článek ›

FOTO: Je mi 29 let – a jsem panna! Slavná atletka ještě nepoznala sex

FOTO: Je mi 29 let – a jsem panna! Slavná atletka ještě nepoznala sex

Je krásná a nestydí se ukázat tělo na odvážných fotografiích, ale jedna věc je pro ni absolutní tabu. Sex… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005 - 2012, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz