Víkendové dny nepřinesly na politické scéně žádné zklidnění. Premiér Petr Nečas v pátek oznámil, že v pondělí odnese na Hrad nejen rezignaci ministra dopravy Víta Bárty, ale také návrhy na odvolání ministrů vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše (oba VV). Na to reagovala dvacítka véčkařů semknutých kolem Bárty jednoznačnou podmínkou. „Jsme ochotni v rámci presumpce viny a čistého stolu obětovat naše ministry, ale jen tehdy, pokud odejdou Alexandr Vondra, Ivan Fuksa a Miroslav Kalousek,“ řekl šéf VV John. Nečas kontroval slovy, že není v situaci, aby měnil „kus za kus“. Zopakoval, že nebude nést odpovědnost za vládu, v níž by působili lidé propojení s ABL či jinými bezpečnostními agenturami. Deníku přesto řekl, že nadále preferuje dodržení trojkoaliční smlouvy.

To by ovšem znělo přesvědčivěji, kdyby v minulosti premiér Nečas vystupoval důsledně a:

1. na podzim nemluvil o tom, že si pohlídá působení lidí spjatých s ABL ve státním aparátu, neučinil prakticky nic

2. nevyhlásil, že náměstek ministra vnitra Michal Moroz musí do konce roku předložit bezpečnostní prověrku, jinak v úřadu skončí. Nemá ji dodnes, přesto povýšil na 1. náměstka

3. nesvěřil exministru životního prostředí a místopředsedovi ODS Pavlu Drobilovi klíčové kompetence v rámci ODS a nemluvil o jeho možném návratu do vlády

4. nezametl pod stůl sledování politiků na Praze 11, které měla na svědomí ABL, a Bárta mu prokazatelně nelhal

5. neponechal v úřadě šéfa zpravodajské služby BIS Jiřího Langa, který ponechal rozkrytí kauzy ABL na novinářích.

Jistá pachuť z celé kauzy vychází i z Nečasova prohlášení, že Johna neodvolává kvůli spojení s ABL. „Ten návrh by přišel stejně, jen s několikatýdenním zpožděním při rekonstrukci vlády. Pan John je nejslabším ministrem, který na funkci nestačí,“ sdělil Nečas. Johna takové zdůvodnění rozesmálo: „No to já chápu, že mě ODS nesnáší, když jsem prosadil nezávislého policejního prezidenta, který vyměnil šéfa protikorupční policie. ODS je popuzena, vždyť bychom jí mohli zavřít všechny kmotry.“ Koneckonců i Bárta nabídl veřejnosti zdůvodnění aféry tím, že ji vyvolaly stavební firmy, kterým na ministerstvu dopravy začal šlapat na paty, konkrétně jmenoval společnosti Skanska a Kapsch.

Naopak bývalá šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, která od Bárty dostala půl milionu v obálce, tvrdí, že Bárta ovládá policejní struktury. Proto prý s penězi nešla na policii, ale dala je do úschovy notářce. „Ministerstvo vnitra fakticky řídí Vít Bárta. Policii proto nevěřím, naopak jsem se bála o svůj život, protože mě neustále někdo sledoval,“ uvedla Kočí.

TOP 09 přišla s prohlášením, v němž odmítá „být v koalici s ABL“. První místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek konstatoval, že možná kvůli tomu padne vláda, která nesežene dost poslanců pro svou podporu. „Je lepší se ale nedopočítat než se dopočítat s projektem ABL na privatizaci veřejné moci“.

Hlasování o nedůvěře

Ping-pong mezi véčkaři a zbylými dvěma stranami sleduje zpovzdálí ČSSD, která ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky oznámila, že vyčká do pátku. „Pokud premiér Nečas nebude mít dostatek odvahy požádat o vyslovení důvěry pro svou vládu, pak navrhnu, aby naši poslanci iniciovali hlasování o nedůvěře kabinetu,“ sdělil šéf opozice. Komunisté o podobné hlasování žádají v souvislosti s Vondrovou kauzou ProMoPro už několik týdnů. Pokud se k odpadlým poslancům VV Kočí, Škárkovi, Humlovi a Suché nepřidá nikdo další, Nečasův kabinet bude mít ve sněmovně jen 98 hlasů. Pak by se otevřela cesta k předčasným volbám. Po rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2009 už není tak složitá. Stačí, když pro rozpuštění sněmovny zvedne ruku 120 poslanců.

Co zlomilo Bártovi vaz

VV jako politická divize bezpečnostní Agentury Bílý lev (ABL)

Strategie ABL 2009 – 2014, ve které se hovoří o nutnosti:

– rozvíjet bezpečnostní komplex pro elity českého byznysu

– zaměřit se na státní zakázky

– vybudovat koalice VV v Praze, ovládnout některé městské části Věcmi veřejnými

– vnímat ABL jako základnu ekonomické moci a VV jako politickou mocenskou základnu

Peníze v obálkách

Místopředseda strany Jaroslav Škárka přiznal, že dostával od Víta Bárty tři měsíční částky ve výši 55000 korun, poslední byla ve výši 170 tisíc

Bývalá šéfka poslaneckého klubu VV dostala od Bárty 500 tisíc korun

Podle Bárty to byly půjčky, poslanci naopak platby vnímali jako úplatek za loajalitu

Zdroj: MfD, Deník

Dva hlavní hráči následujících dní

Václav Klaus, prezident ČR - „Je to nepřehledná situace, která byla rozpoutána, připravována a promýšlena já nevím přesně kým. Já jsem pro, aby se v politice hrálo na otevřeném hřišti. Tenis se má hrát na kurtu, kdy míček buď přelítne přes síťku, nebo nepřelítne. Nemám rád, když se tenisové zápasy hrají v šatnách a kuloárech. Bohužel toho jsme teď více a více svědky. Je to deprimující a naprosto špatné.“

Petr Nečas, předseda vlády a ODS - „Vzhledem k fungování této vlády považuji za nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou spjati, ať již přímo nebo nepřímo, s firmou ABL či s dalšími soukromými bezpečnostními službami, zastávali ve vládě, jejímž jsem předsedou, pozice ať již ústavních činitelů, nebo představitelů státní správy.“

Koho nechce ve vládě ODS a TOP 09 a proč

VÍT BÁRTA, ministr dopravy (VV) Bývalý majitel ABL, v pátek sám rezignoval

RADEK JOHN, ministr vnitra (VV) Podle premiéra na funkci nestačí, maskot ABL

JOSEF DOBEŠ, ministr školství (VV) Bývalý personalista ABL

Koho nechtějí ve vládě Věci veřejné a proč

ALEXANDR VONDRA, ministr obrany (ODS) Zodpovídá za kauzu ProMoPro

MIROSLAV KALOUSEK, ministr financí (TOP 09) Spojen se skandály na obraně v 90. letech

IVAN FUKSA, ministr zemědělství (ODS) Odpovědný za nepřehlednou situaci v Lesích ČR