„Veškerá doprava se díky opravám na dvou hlavních tazích na Brno a z Uherského Hradiště na Břeclav přesunula sem. Je to neúnosné,“ zlobil se jeden ze spoluorganizátorů protestu Vít Gillík. Podle něj to není poprvé, co silnice ve Bzenci trpí pod těžkou dopravou a lidé si nemohou otevřít ani okna kvůli hluku a zplodinám. „Už jsme to tu zažili, když se opravovaly buchlovské kopce. Cesta pak byla opravdu velmi zdevastovaná,“ doplnil Gillík.

Kolony aut ve Bzenci vyprovokovaly asi sto padesát lidí, kteří ráno hodinu přecházeli přes přechod pro chodce.

„Normálně se tady nedá ani projít, jaký je tu provoz. Bojím se, aby mě nebo vnuka něco nepřejelo,“ rozhořčovala se protestující Helena Žigová. Policie jejich snažení dvakrát přerušila, aby pustila auta. Kolona, ve které stály desítky kamionů, se totiž z Bzence táhla v jednom směru až téměř do Vracova.

„Nebojte se, choďte dál,“ povzbuzoval chodce jeden z organizátorů. Policisté je ale rozehnali. „Podle zákona o právu shromažďovacím jste povinni poslechnout pořadatele akce, a s těmi jsme domluveni, že umožníte průjezd vozidlům,“ křičel na lidi z amplionu muž v uniformě. Vzteklí byli ale hlavně řidiči.

„Je to zabitý čas, takový protest nemá smysl,“ rozčiloval se šofér kamionu Štefan Gavenčiak ze Slovenska.

„Takové objížďky mají být stanoveny i ve prospěch lidí, podle mého názoru jsou tedy v rozporu s předpisy,“ uvedl poslanec za ČSSD Ivan Ohlídal, který se po zebře také prošel. Podle něj měl kraj situaci řešit jinak, například semafory řízenou dopravou. Podle krajského radního Jaroslava Pospíšila už však kraj udělal vše, co bylo možné: dojednal zkrácení oprav v Petrově, na dálnici u Holubic upozorňuje značení na zavřené Bučovice a v Kyjově značka posílá řidiče na buchlovské hory. „Uchylovat se teď k občanské neposlušnosti považuji za předvolební tah ČSSD a zneužití občanů,“ reagoval Pospíšil.

Zuzana Černá, Jana Rybová