„První výsledky analýzy dat ukazují, že i když to tak nemusí vypadat, mezi lidmi naděje stále je," uvedla garantka výzkumu pro ČR Alena Slezáčková. Nejčastěji dotazovaní vkládají naději sami v sebe. Pro mnoho lidí jsou zdrojem naděje i jejich životní partneři a přátelé. „Průzkum ukázal, že významné pro naše osobní naděje jsou i příklady jiných lidí, kteří si umějí v životě poradit," doplnila psycholožka.

Důraz na mezilidské vztahy je patrný i z toho, co si lidé do příštího roku nejvíce přejí. Na prvním místě je šťastné partnerství, manželství a rodina. Hodně lidí touží po dobrém zdraví a harmonii v životě a na čtvrtém místě v celkovém hodnocení jsou dobré a důvěrné vztahy s druhými lidmi. Přání mít více peněz nebo být úspěšný v práci se ve výzkumu ocitly na opačném konci žebříčku.

Nejvíc optimismu mají mladí lidé

Zatímco mezi muži a ženami nejsou rozdíly v přáních a očekáváních příliš velké, v různých věkových kategoriích se liší. Ohledně osobního života jsou pro příští rok nejoptimističtější mladí lidé mezi 18 a 29 lety, nejméně optimismu mají lidé nad 60 let. V otázkách národní politiky jsou nejpesimističtější lidé mezi 30 a 39 lety.

Mezinárodní průzkum umožní také srovnání s dalšími zapojenými zeměmi, v současnosti je k dispozici základní srovnání se Švýcarskem. Podle něj jsou Češi méně optimističtí než Švýcaři. Češi jsou také méně spokojení s mezilidskými vztahy a vykazují menší míru naděje. Na rozdíl od Švýcarů však lidé v Česku vidí svůj život jako smysluplnější.