Ve všech těchto případech ale hraje důležitou roli víra. Věřící totiž častěji než lidé bez víry nesouhlasí s umělým ukončením těhotenství, s možností eutanazie a s absolutním trestem. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Více než dvě třetiny dotázaných si myslí, že žena má právo o interrupci rozhodnout sama. Podle 17 procent občanů by umělé přerušení těhotenství mělo být povoleno jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na ženu a dítě. Osm procent Čechů by ji povolilo jen v případě ohrožení života matky a tři procenta by ji zakázala úplně. CVVM podobný průzkum dělá od roku 1990 a česká společnost měla po celou dobu k této otázce podobně liberální postoj.

Český právní řád by měl také umožňovat dobrovolné ukončení života, myslí si 64 procent dotázaných. S uzákoněním eutanazie nesouhlasí 27 procent lidí, každý devátý člověk se pak k této problematice neumí vyjádřit.

Trest smrti by v Česku měl existovat podle necelých dvou třetin dotázaných

Zhruba třetina je pak proti jeho zavedení, šest procent lidí vybralo odpověď „nevím“. V porovnání s průzkumy na počátku 90. let se ale podpora trestu smrti u veřejnosti zmenšila. Před 19 lety ho podporovalo 76 procent populace.

Ze sociodemografického hlediska interrupci, eutanazii a trest smrti většinou nepodporují věřící lidé. Například umělé přerušení těhotenství by podporovali jen při ohrožení života ženy. Pět procent z nich by bylo pro jeho úplný zákaz, mezi nevěřícími to jsou jen dvě procenta.

Věřící a lidé starší 60 let také častěji nesouhlasí s eutanazií. Proti trestu smrti se opět stavěli hlavně věřící a častěji i vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Průzkum se konal od 2. do 9. května a zúčastnilo se jej 1115 lidí. Minimální věk dotázaných byl 15 let.