Politici, účastníci odboje a další lidé si ve čtvrtek připomněli výročí založení samostatného československého státu tradičně v panteonu Národního muzea. Šlo o další z řady dnešních oficiálních akcí ke státnímu svátku.

V projevech řečníků často zněla slova svoboda a demokracie a výzvy k uchování historické paměti. Někteří ale také poukazovali na to, že se dějiny v současné době prý dezinterpretují.

"Musíme ochraňovat historickou pravdu," zdůraznila předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a kritizovala televizní pořady, které podle ní znevažují státnost. "Naše politická scéna zůstala k těmto excesům klidná," posteskla si předsedkyně svazu. Bez národní hrdosti podle ní ztrácí každý národ svou identitu.

O údajné dezinterpretaci dějin hovořil také europoslanec ODS Jan Zahradil, který nadhodil, že jde zřejmě o módu. O husitech se prý mluví jako o bandě lapků, o době pobělohorské se říká, že to nebyla doba temna, a v Rakousku-Uhersku se Čechům dařilo dobře. Podobné výklady a také to, že se nemluví o genocidě, kterou prováděli nacisté, ale o odsunu Němců, Zahradil označil za historii obrácenu naruby. "Není možné k tomu mlčet," zdůraznil.

Státní svátek jako den volna

Před neznalostí dějin varoval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Pro mnoho občanů je státní svátek den volna bez hlubšího obsahu," uvedl. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nepřímo srovnávala první republiku s posledními dvěma desetiletími obnovené demokracie v zemi. "Je dobrý důvod k pozitivnímu vidění," uvedla.

Na shromáždění přišli například ministři Alexandr Vondra (ODS) a Radek John (VV), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, projev měl rovněž dosluhující primátor Pavel Bém (ODS). Zazněla slovenská a česká hymna a také husitský chorál.