VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká republika bude mít velvyslance na Kubě

Praha – Česká republika do několika měsíců výrazně povýší vztahy s Kubou a v zemi bude mít po letech velvyslance. Na tiskové konferenci k ekonomické diplomacii to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož je věc na spadnutí. Vztahy obou zemí byly léta napjaté, i proto, že Praha tvrdě kritizovala porušování lidských práv na Kubě. V poslední době se ale uvolňují. Vzájemné diplomatické zastoupení je nyní na úrovni chargé d ?affaires.

29.4.2016 7 AKTUALIZOVÁNO 29.4.2016
SDÍLEJ:

Život v Havaně. Ilustrační foto.Foto: ČTK/AP/Javier Galeano

„Budou to řekněme měsíce, ta dohoda už vlastně je na obou stranách, my máme ujištění i z kubánské strany, že je o to zájem," odhadl dnes Zaorálek časový horizont změny. „Z naší strany už jsme dokonce rozhodnuti, i co se týče takových detailů jako personálie a podobně. Takže my jsme poměrně dost daleko, myslím si, že to je na spadnutí a že to bude brzo," poznamenal také.

Česko patřilo po revoluci v roce 1989 k netvrdším kritikům komunistického režimu na Kubě, což v roce 1993 vedlo ke snížení českého zastoupení na Kubě na úroveň chargé d'affaires. Praha také výrazně podporovala sankce dočasně uvalené na Kubu v roce 2003 po zákrocích tamních úřadů proti disidentům.

Diplomatické konflikty

Postoj ČR vyvolal ze strany kubánských úřadů řadu reakcí, Praha byla například označena za „opovrženíhodného lokaje Spojených států" a „šplhouna Washingtonu". Výraznější diplomatický konflikt nastal v lednu 2001, kdy kubánské úřady na téměř čtyři týdny zadržely poslance Ivana Pilipa a někdejšího studentského vůdce z listopadu 1989 Jana Bubeníka. O čtyři roky později zase vyhostily senátora a pozdějšího šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga, který přiletěl na schůzku organizovanou disidenty.

Nynější koaliční vláda sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců se snaží vztahy s Kubou změnit. Loni na Kubu z Česka zamířila první podnikatelská mise v novodobé historii a také náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Obě strany se přitom shodly na rozšíření dialogu v oblastech obchodu, kultury, vědy nebo školství.

V roce 2014 dosáhl český vývoz do ostrovní země 602 milionů korun. Mezi nejčastěji vyvážené zboží patří slad, zahuštěné mléko, turbíny či motocykly. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 316 milionů korun – nejčastěji alkohol, doutníky, léčiva či káva. V éře socialismu byla obchodní výměna obou zemí násobně vyšší.

Česko-kubánské vztahy byly léta napjaté, nyní se uvolňují

 • Diplomatické styky Československa byly s Kubou navázány v roce 1927 na úrovni vyslanectví, velkou změnu prodělaly po nástupu komunistické vlády na Kubě v roce 1959. Bývalé Československo patřilo mezi prvních deset hospodářských partnerů Kuby na mezinárodní úrovni a bylo na čtvrtém místě mezi zeměmi RVHP. Do roku 1989 v českos­lovenských vývozech na Kubu převažovaly investiční celky, stroje a zařízení nebo výrobky chemického, farmaceutického a textilního průmyslu. Dovážely se především zemědělské výrobky a nerostné suroviny.
 • Československo-kubánské vztahy se zhoršily krátce po listopadu 1989, po pádu komunismu v Československu. Za „odporný a hanebný" označil tehdejší kubánský vůdce Fidel Castro postoj Československa, Bulharska, Maďarska a Polska již v březnu 1990, když tyto země vyjádřily nesouhlas s jeho komunistickým režimem.
 • Česká republika patřila v posledních dekádách k výrazným kritikům kubánského komunistického režimu, diplomacie i zástupci nevládních organizací opakovaně upozorňovali na totalitní praktiky na ostrově. Již v lednu 1993 tlumočil generální ředitel sekce ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil chargé d'affaires Kubánské republiky Pedrovi Garcíovi Roquemu ostrý protest proti novým represím kubánských úřadů vůči představitelům opozice.
 • Krize ve vzájemných vztazích vyústila v roce 1993 ve snížení českého zastoupení na Kubě na úroveň chargé d'affaires. Praha se od roku 1997 zatím marně snažila zastoupení opět povýšit na velvyslaneckou úroveň. Od ledna 2000 platí mezi zeměmi oboustranná vízová povinnost.
 • Čeští diplomaté patřili k nejtvrdším kritikům režimu, představovaného bratry Castrovými, také na půdě Evropské unie. Výrazně například podporovala sankce, uvalené na Kubu v roce 2003 po zákrocích tamních úřadů proti disidentům. O dva roky později ale unie přes původně nesouhlasný postoj ČR sankce pozastavila a v roce 2008 – už se zdrženlivým souhlasem české diplomacie – je zrušila, ovšem s tím, že EU bude každoročně vztahy s Kubou přehodnocovat.
 • Postoj ČR vyvolal ze strany kubánských úřadů řadu reakcí. Od slovních útoků, ve kterých byla ČR například označena za „opovrženíhodného lokaje Spojených států" a „šplhouna Washingtonu" (březen 2004) nebo bylo české diplomacii vyčteno, že je lokajem „ve službách nejhorších amerických ultrapravicových bastardů" (červen 2006), až po neprodloužení víza českému diplomatovi, vyhoštění či věznění českých občanů.
 • Výraznější diplomatický konflikt mezi ČR a Kubou nastal v lednu 2001, kdy kubánské úřady zadržely poslance Ivana Pilipa a někdejšího studentského vůdce z listopadu 1989 Jana Bubeníka, oficiálně kvůli „narušení pobytového režimu". Podle kubánské policie byli Češi zadrženi kvůli setkání se zástupci kubánské opozice ve městě Ciego de Ávila. Oba strávili ve vězení téměř čtyři týdny, propuštěni byli teprve poté, co údajně přiznali porušení kubánských zákonů. Kvůli incidentu přijel na Kubu jednat s Fidelem Castrem i tehdejší předseda Senátu Petr Pithart.
 • Prvním vysokým představitelem české vlády, který navštívil Kubu byl v roce 1994 náměstek ministra zahraničí ČR Pavel Bratinka. Na pracovní návštěvu země zavítal v roce 1996 s delegací českých podnikatelů také ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý.
 • V minulosti na Kubě pobýval šéf KDU-ČSL a exministr zahraničí Cyril Svoboda, který se v červnu 2009 při soukromé cestě setkal s členy tamního disentu. O čtyři roky dříve ale kubánské úřady vyhostily senátora a pozdějšího šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga, který přiletěl na schůzku organizovanou disidenty.
 • Loni v říjnu odletěla na Kubu podnikatelská mise zástupců tuzemských firem vedená náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou. Podle Tlapy otevřela cesta dveře k politickému sblížení i ekonomické spolupráci. Otázku omezených svobod Kubánců podle něho přitom Praha nehodlá pustit ze zřetele, nebude ale pro ni primární. Obě strany se shodly na rozšíření dialogu v oblastech obchodu, kultury, vědy nebo školství.
 • V předrevolučních dobách zavítala na Kubu v roce 1973 delegace vedená tehdejším generálním tajemníkem ÚV KSČ Gustávem Husákem, tuto zemi navštívil v roce 1984 také předseda vlády Lubomír Štrougal a o pět let později zde byla delegace vedená generálním tajemníkem ÚV KSČ Miloušem Jakešem.
 • Fidel Castro uskutečnil oficiální návštěvu Československa v roce 1972. Jeho tehdejší cesta měla pomoci k utužení vzájemných vztahů, které pošramotil rok 1968. Kubánský diktátor při své návštěvě mimo jiné obdržel na Univerzitě Karlově čestnou vědeckou hodnost doktora právních věd a také Řád bílého lva první třídy s řetězem. Castro krátce navštívil Československo ještě dvakrát – v letech 1973 a 1986.
 • Význam Kuby jako exportní destinace pro české firmy v minulém století rostl až do konce 80. let. V roce 1985 činil podíl ostrova na tuzemském exportu procento, Československo vyvezlo na Kubu zboží za 1,3 miliardy Kčs. V 90. letech vzájemný obrat klesl až o 90 procent. V roce 2014 byl podíl Kuby na českém vývozu zanedbatelných 0,014 procenta.
 • Český vývoz na Kubu v roce 2014 dosáhl 602 milionů korun. Mezi nejčastěji vyvážené zboží patří slad, zahuštěné mléko, turbíny či motocykly. Dovezlo se naopak zboží v hodnotě 316 milionů korun – nejčastěji alkohol, doutníky, léčiva či káva.

Autor: ČTK

29.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho Zaorálek
3 4

Zpátky doma. Čech Petr Jašek byl propuštěn ze súdánského vězení

Moderátor Jimmy Kimmel
AKTUALIZOVÁNO
12

Předávání Oscarů: Nejlepším filmem je La La Land. Ne! Moonlight

Bouřlivák Johnny Cash přežil bitku s pštrosem i požár národního parku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Přízvisko legenda si dnes vysloužil kdekdo. Ovšem Johnny Cash jí doopravdy byl. Napsal přes 1500 písní a v žebříčku Billboardu mu figuruje zhruba obdobný počet hitů jako Ro-lling Stones. Muž v černém vypil tisíce lahví alkoholu, vyzkoušel všechny drogy, zapálil národní park, napadl ho pštros a celý život ho strašila předčasná smrt jeho bratra. V neděli by oslavil 85. narozeniny.

Šéfové stran: ANO směřuje k vůdcovskému řízení

Hnutí ANO dnešní změnou stanov, která posiluje pravomoci předsedy, míří k vůdcovskému či autoritářskému řízení hnutí. Shodují se šéfové sněmovních stran. Podobné změny ve svých stranách vylučují, demokratické strany podle nich mají být postaveny na rozhodování kolektivních orgánů.

Extrémní dávka jedu. Kim Čong-nama zabila za 20 minut

Bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-nam zemřel během 15 až 20 minut od chvíle, co byl 13. února na letišti v Kuala Lumpuru otráven. Paralyzoval ho silný neurotoxin, jak vyplývá z výsledků pitvy, které včera zveřejnil malajsijský ministr zdravotnictví. Krátce předtím úřady oznámily, že letiště v Kuala Lumpuru je zcela bezpečné, bez jakýchkoli stop po jedu.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies