VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli krizi se krade ve velkém, mizí paštiky i DVD

Praha - V českých obchodech se krade nejvíce z celé Evropy, a nejspíš bude ještě hůř. Naznačují to předběžné informace obchodníků a policistů. A důvod? Krize a s tím spojená rostoucí nezaměstnanost.

15.5.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Mikulenka

Drobné krádeže v obchodech se stávají novodobým fenoménem. Prakticky v každém městě jejich počty rapidně narůstají. Kradou děti, kradou dospělí, a dokonce už i senioři.

Kdybyste byli v nouzi, ukradli byste něco v supermarketu? Hlasujte v anketě po pravé straně článku!

„V těchto dnech vyjíždíme ke krádežím v obchodech třeba i jedenáctkrát za den,“ řekla redaktorům Deníku mluvčí Městské policie Olomouc Lenka Prošková. „Jedná se o rapidní nárůst. V poslední době lidi kradou ještě víc, než kradli na začátku roku. Je vidět, že krize už asi na mnohé lidi dolehla,“ dodala.

Kradou chudáci, lumpové i „slušňáci“

Podobné informace získal Deník i ve většině ostatních měst České republiky, byť ne všichni souhlasí s tím, že viníkem je zrovna krize. „Počet případů se sice navyšuje, ale nemá to nic společného s hospodářskou recesí. Ti, kteří v prodejnách kradou, o žádnou práci nepřišli, neměli ji totiž ani předtím,“ tvrdí třeba velitel berounských městských policistů Pavel Novák.

Námi oslovení bezpečnostní experti jsou ovšem jiného názoru. Podle nich má krize poměrně značný vliv. Například v Praze a ve větších městech mají stále větší počet krádeží na svědomí cizinci, kteří kvůli zpomalení ekonomiky ztratili zaměstnání.

„Tito lidé nemají peníze, a proto se zaměřují zejména na drobné krádeže potravin,“ říká Radek Halama, manažer bezpečnosti a řízení rizik sítě prodejen Albert a Hypernova.

A v rostoucí nezaměstnanosti vidí jednu z příčin také Jan Procházka, generální ředitel bezpečnostní agentury Samcor. „Ano, zvýšená nezaměstnanost přináší opravdu nárůst páchání drobné kriminality. Nejnebezpečnější jsou organizované skupiny nepřizpůsobivých a drogově závislých osob. Tito lidé jsou často velmi agresivní, vyhrožují zbraní nebo násilím,“ uvedl.

Navíc policisté zjišťují, že se už na lup nevydávají jen zmiňovaní narkomani nebo nepřizpůsobiví, kradou i v uvozovkách slušní lidé. Alespoň tak to říkají ústečtí strážníci. „Máme v okrsku hypermarkety Globus a OBI. Do Globusu chodí krást většinou nepřizpůsobiví spoluobčané, kteří se tam třeba zadarmo najedí. Ale naopak v OBI, kde se prodávají potřeby pro kutily, kradou jen ti takzvaně slušní. A jak se to pozná? Pokutu zaplatí namístě, protože se stydí a nechtějí, aby se to dostalo někam dál, třeba na město,“ uvedl zástupce velitele městské policie v Trmicích.

Krást barevné kovy se už nevyplácí

Nebývalý příliv zlodějů podle průzkumu Deníku hlásí Ostrava. Zatímco tamní strážníci za celý loňský rok řešili 1158 případů, letos jich už bylo 732, a to je teprve květen.

„Počty krádeží postupně narůstaly v průběhu celého loňského roku, nicméně stabilně jejich počet narůstá od srpna 2008,“ informovala mluvčí Městské policie Ostrava Dana Klišová. Podle ostravských strážníků mají na zhoršující se situaci vliv i klesající ceny šrotu. Krást železo se už nevyplácí, a tak se zloději více orientují na obchody.

Samotné řetězce, které se dějištěm krádeží stávají logicky nejčastěji, nechtějí udávat konkrétní čísla nebo uvádějí, že u nich k žádnému nárůstu nedošlo. Nám se však pod příslibem, že nezveřejníme konkrétní jméno vzhledem k možnému zneužití informací konkurencí, podařilo získat následující data.

A jsou opravdu šokující. Například v lednu nejmenovaný český řetězec evidoval meziroční nárůst krádeží o 40 procent, v únoru o 65, a v březnu dokonce o 91 procent.

VOJTĚCH JANDA, ŠÁRKA ŠKAPIKOVÁ, HEDVIKA KROUPOVÁ

Češi, národ chmatáků?

Méně se bude krást tehdy, až se sníží nezaměstnanost

Radek Halama od loňského roku vede oddělení bezpečnosti a řízení rizik u společnosti Ahold a má na starosti více jak 300 prodejen Albert a Hypernova.

Roste počet krádeží i hodnota kradených věcí. Čím si to vysvětlujete?
V poslední době jsme v našich prodejnách zaznamenali nárůst návštěvníků prodejen, které jsme zadrželi při pokusu o krádež zboží. Zejména v Praze, ale i ostatních velkých městech, vzrostl počet zadržených cizinců, kteří ztratili práci, ale neodcestovali zpět do své vlasti. Tito lidé nemají peníze, a proto se zaměřují zejména na drobné krádeže potravin. Ve větších městech také vzrostl počet organizovaných krádeží a zejména větší agresivita takto organizovaných skupin pachatelů. Tyto skupiny se zaměřují vždy na určitou kategorii výrobků. Z důvodu zvýšeného počtu organizovaných krádeží a rostoucí agresivity pachatelů jsme nedávno v našich prodejnách kromě jiných opatření začali používat nový systém monitorování vybraných skupin zboží.

Má tento trend na svědomí krize a rostoucí nezaměstnanost?
Může tomu tak opravdu být. Současná ekonomická recese a s ní spojená rostoucí nezaměstnanost k této situaci přispívají. Tento trend potvrzují i celosvětové statistiky, které vykazují růst počtu krádeží v době zhoršení ekonomické situace.

Liší se četnost této kriminality v jednotlivých regionech?
Větší nárůst počtu krádeží jsme v našich prodejnách zaznamenali zejména v oblastech s vyšší nezaměstnaností. V těchto krajích dochází k výraznému počtu krádeží, ale nikoli k zásadnímu zvyšování hodnoty odcizeného zboží. Můžeme říci, že se zejména jedná o základní potraviny a zboží. Nejvíce problematické zůstávají oblasti severních Čech a severní Moravy.

Jak vypadá takový klasický „supermarketový“ zloděj?
Nedá se říci, že existuje profil klasického zloděje. Zadržujeme jak muže, tak i ženy ve všech věkových kategoriích.

Prochází vám třeba rukama jedni a ti samí recidivisté, nebo se mezi zloději často objevují nové tváře?
Největší nárůst jsme zaznamenali u organizovaných skupin pachatelů. Jedná se stále o stejné lidi, které zadržíme při pokusu o krádež, předáme je policii, mnohdy se ale ještě ten stejný den stejná skupina pachatelů do naší prodejny opět vrátí. To je ale jev, kterému musí čelit všichni prodejci a obchodní řetězce.

Jaký podíl mají na krádežích děti?
Tento podíl není v celkových číslech a statistikách tak významný.

Co se nejvíce krade nejčastěji?
Pachatelé se nejčastěji zaměřují na alkohol, cukrovinky, instantní kávu, čokoládu či kosmetiku. Naopak se nám daří eliminovat krádeže holicích strojků a žiletek, jejichž cena je opravdu vysoká. V poslední době jsou doslova hitem krádeže tuňáků Rio Mare. Zaznamenali jsme také několik pokusů o krádež elektroniky, například plazmové televize, ale krádeže těchto věcí nejsou tak časté.

Komplikuje vám život hranice trestného činu a přestupku (5000 Kč)?
Ano, hranice trestného činu a přestupku má velký dopad na počet krádeží v našich prodejnách. Již několikrát se stalo, že pachatel se pokoušel odcizit zboží v hodnotě kolem 4500 korun. Od policie dostal pokutu za spáchaný přestupek a ten stejný den se objevil v naší prodejně znovu a opět s úmyslem odcizit zboží.

Jak vypadá takový běžný zásah proti zloději?
V případě důvodného podezření je zákazník požádán o kontrolu obsahu svých zavazadel. Pokud není schopen prokázat původ zboží, které v nich má, bezpečnostní služba má právo ho zadržet na dobu nezbytně nutnou do příjezdu městské či státní policie. Abychom předešli nedorozuměním, vyzýváme naše zákazníky při vstupu do prodejny, aby nahlásili nebo si nechali označit zboží zakoupené v jiné prodejně.

Jaký očekáváte vývoj? Budou se počty krádeží dále zvyšovat?
Ano, v případě pokračování hospodářské recese lze nejspíš předpokládat další nárůst této drobné kriminality.

Co by mohlo tento neblahý trend zvrátit?
Zcela jistě by pomohlo snížení nezaměstnanosti, zlepšení ekonomické situace, zvýšení právního vědomí a lepší vymahatelnost práva.

VOJTĚCH JANDA

Pokud byste byli v nouzi, kradli byste v supermarketu?

Možná, ale zaplatil bych, až by nouze přešla

9 %

Ano, kradou stejně všichni

30 %

Nikdy, nemohl bych se podívat do zrcadla

61 %

Hlasovalo: 64

Anketa byla ukončena

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Simona Janů.
4

Syna zpopelnili bez jejího vědomí. Matka mluví o vraždě a žaluje pohřební službu

Unikátní model LaFerrari Aperta, který italská automobilka vyrobila ke svému 70. výročí
1 49

FOTOGALERIE: LaFerrari Aperta za 40 milionů bude mít v Česku jediný majitel

AKTUALIZOVÁNO

Další útok v Antverpách: Muž chtěl najet do nákupní zóny, byl zatčen

V Antverpách dnes policie a armáda zmařily pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Řidič byl zatčen. Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži "severoafrického původu". V autě byly nože a další zbraně. Incident se obešel bez obětí a raněných. V Antverpách byla posílena bezpečnostní opatření.

Šéf strážníků v Praze 1 byl obviněn ze zneužití pravomoci. Prý sebral telefon

Ředitel Městské policie Praha 1 Miroslav Stejskal byl obviněn ze zneužití pravomoci. Uvedla to ve čtvrtek televize Prima na základě vyjádření mluvčího pražské státní policie Tomáše Hulana. Stejskal údajně při kontrole auta, které asi neoprávněně parkovalo na místě pro invalidy, sebral a rozbil jednomu z kontrolovaných mobilní telefon.

AKTUALIZOVÁNO

Úkoly pro ministra Havlíčka: zlevnit volání a řešit OKD

Na místo odvolaného Jana Mládka navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) do funkce ministra průmyslu a obchodu svého spolustraníka Jiřího Havlíčka (40). Dosud byl na ministerstvu náměstkem. Teď záleží na prezidentovi Miloši Zemanovi, zda jej jmenuje. Sobotka předpokládá, že se Zeman s Havlíčkem nejprve sejde. Jmenování poté očekává během několika dní.

Bludovský kopec na Šumpersku zavřela vážná nehoda

/FOTOGRAFIE/- Na bludovském kopci mezi Šumperkem a Bludovem se před půl druhou odpledne odehrála vážná nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies