VYBERTE SI REGION

Česko oslavilo patnáct let samostatnosti

Česká republika - Včera uplynulo rovných patnáct let od doby, kdy se rozdělilo Československo. Definitivní slovo padlo v brněnské vile Tugendhat. A vznikly dva nové státy. Česko a Slovensko.

1.1.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Zatímco tehdy občané vyčítali politikům obou států, že o rozdělení rozhodli proti vůli většiny, nyní už naopak soudí, že v samotném státě je jim lépe. A to především Češi.

Pokud nějaká nostalgie panuje, tak na slovenské straně: po znovusjednocení obou zemí volá podle prosincového výzkumu čtyřicet dva procent Slováků, o procento víc než těch, kteří jsou naopak se stavem spokojeni.

U Čechů je to naopak: v posledním výzkumu CVVM 56 procent lidí hodnotilo rozdělení Československa jako správný krok, 34 procent to vidí jako chybu. Před patnácti lety naopak rozdělení považovalo za chybu 53 procent Čechů a souhlasila s ním pouze čtvrtina dotázaných.

Češi vydělali

„Potvrdilo se, že Češi na rozdělení vydělali víc, že Slovensko představovalo ekonomickou zátěž pro zbytek republiky,“ soudí politolog Rudolf Kučera. Česká koruna je nyní zhruba o pětinu silnější než slovenská a podobně jsou v Česku i vyšší platy.

„Určitě je to hlavně ekonomickými důvody,“ souhlasí Markéta Škodová z Centra pro výzkum veřejného mínění. Podle ní svůj podíl na vnímání Slovenska jako toho, kdo nám bránil v rozletu, mají i tuzemští politici. „Česká politická reprezentace Čechům léta říká, že je dobře, že jsme se rozdělili, že to státu pomohlo,“ dodává.

Uhde: Bylo to nevyhnutelné


Naopak o tom, že je ekonomická situace hlavním důvodem současných názorů, pochybuje Milan Uhde, který byl v době dělení předsedou Poslanecké sněmovny.

„Reformy udělali Slováci daleko ráznější než kdokoliv jiný a jejich perspektiva není vůbec špatná,“ poukazuje Uhde. Ten soudí, že rozdělení bylo nevyhnutelné. „Do doby, než jsme se sešli po volbách v roce 1992 na první schůzce se slovenskou reprezentací, jsem byl také zastáncem společného státu. Ale pak jsem pochopil, že to nejde,“ říká Uhde, který se jednání o dělení státu účastnil.

„Oni řekli: my chceme zůstat společně. Ale armáda by měla být oddělená, společná měna by sice zůstala, ale Slovensko je zaostalejší, a proto musí mít nižší daně. A to nešlo,“ vzpomíná. Podle Uhdeho bylo osamostatnění Slovenska nevyhnutelné i kvůli historickým důvodům, kdy Slováci celou druhou polovinu 19. století usilovali o samostatnost – nejen politickou, ale především kulturní – a společná Československá republika, která vznikla v roce 1918, byla jen přerušením těchto snah.

„Já si myslím, že otázka, zdali rozdělení Československa bylo dobře, nebo ne, není na pořadu dne. Lidé už to nechápou jako problém. Navíc se dnes ukazuje, že to, co rozdělení přineslo, bylo nakonec pozitivní a vztahy mezi Českem a Slovenskem nijak neutrpěly,“ uvedl pro Deník sociolog Bohumil Doležal.

1.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto

Dvě děti a ženu srazilo na přechodu před základní školou v Opavě auto

Nehoda se stala před budovou základní školy. Devatenáctiletý řidič osobního vozu Volkswagen Golf, který jel z Rolnické ulice na Ratibořskou, tam v pondělí 26. září krátce po půl osmé ráno srazil na přechodu tři osoby – osmiletého chlapce, sedmiletou dívku a čtyřiačtyřicetiletou ženu. A to i přesto, že chodce právě převáděl tzv. strážce přechodu.

AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto.

Policie obvinila soudce ze zmanipulování insolvenčního řízení

Praha - Královéhradecká policie zahájila trestní stíhání soudce za zneužití pravomoci úřední osoby. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství o tom informoval žalobce Adam Borgula. Podle informací redakce se stíhání týká kauzy kolem společnosti Via Chem Group a obvinění míří na soudkyni z Českých Budějovic. Je podezřelá z toho, že způsobila vážnou újmu několika účastníkům insolvenčního řízení a zároveň zajistila prospěch akcionáři dlužníka.

Západ podle Kremlu ostrou rétorikou poškozuje vztahy s Moskvou

Damašek/Moskva – Kreml dnes kritizoval západní diplomaty v OSN a obvinil je, že kritikou Ruska poškozují bilaterální vztahy svých zemí s Moskvou. Spojené státy se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova snaží prosadit nové podmínky pro plnění dohody o Sýrii. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ale považuje rusko-americkou dohodu o příměří stále za životaschopnou a řekl, že je administrativa v Damašku připravena vstoupit do vlády národní jednoty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies