První český turista se možná podívá do vesmíru už příští rok, vše bude záviset na úspěšném dokončení testů rakety. Na dotaz ČTK to řekl Roman Jonáš, majitel společnosti Typ Agency, která na českém a slovenském trhu zastupuje provozovatele budoucích letů, americkou společnost Virgin Galactic.

„Pokud se začne létat příští rok v dubnu, tak to podle pořadového čísla stihne. Když lety začnou v září, poletí až v roce 2012,“ řekl Jonáš.

Zároveň vyjádřil naději, že lety začnou začátkem příštího roku, neboť raketa byla dokončena loni v prosinci a nyní už zkušebně létá. Virgin Galactic zároveň zařizuje všechna potřebná povolení od amerických úřadů.

První turisté se podle původních plánů měli podívat do vesmíru už letos, podle Jonáše se ale posunulo dokončení lodě. Na českém a slovenském trhu se letenky do vesmíru, takzvané vesmírenky, prodávají už od dubna 2008. Zatím si je koupili čtyři lidé, Češi i Slováci, jména ale firma tají.

Zakoupení vesmírenky potvrdil koncem března slovenskému listu Nový Čas spolumajitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč. Právě slovenský finančník by měl podle dostupných informací letět zcela určitě příští rok, neboť patří do první stovky adeptů vesmírného letu.

„Máme rozjednané (v Česku a na Slovensku) čtyři další vážné zájemce. Je to ve ve fázi pokročilého jednání, už jeli do Ameriky na testy, takže doufáme, že v nejbližší době to číslo bude větší,“ uvedl Jonáš. Jeden výlet do vesmíru s Virgin Galactic vyjde na 200.000 dolarů, což jsou v přepočtu zhruba čtyři miliony korun. Na celém světě je prodáno přibližně 500 lístků.

Lety Virgin Galactic budou startovat z vesmírného letiště v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba 15 kilometrů nosný letoun se dvěma trupy, teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobnou rychlost zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět až deset minut.

Vedle poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení. Celková doba letu je asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenního odpočinku a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, první turisté však již ve vesmíru byli. Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisovi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní. Cesta ruskou lodí je však několikanásobně dražší než letenka Virgin Galactic.