Ačkoliv se tím v minulých dnech chlubila a společnost Central Group na webu stále uvádí, že jejich mluvčí je první Češkou, která severní točny dosáhla, o prvenství zřejmě nemůže být ani řeč.

Jaroslav Klempíř z polární sekce České geografické společnosti tvrdí, že ví minimálně o dvou Češkách, které na Severním pólu stanuly před Netolickou. „Už před dvěma lety tam byla Markéta Pokorná v rámci vědecké expedice,“ říká Klempíř. Řekl také, že ví i o případu Markéty Jirouškové, která se včera večer přihlásila deníku Právo.

Ta se na Severní pól dostala jako fotografka a kameramanka loni dokonce dvakrát. „Byla jsem tam druhého a čtrnáctého července, během dvou různých expedic ruského ledoborce Jamal,“ říká Jiroušková. Přestože nebyla první Češkou na pólu, opakovaná návštěva jí zřejmě zajistila jiné prvenství. „Pravděpodobně jsem byla první Češkou, která se na Severní pól dostala dvakrát,“ odhaduje Jiroušková.

Kdo byla skutečně první Češkou na Severním pólu, podle Klempíře nejde říct. „Těžko odhadovat, kolik Češek na Severním pólu už bylo, u komerčních výprav se žádné statistiky nedělají,“ vysvětluje polárník.

Podle Klempíře jsou komerční výpravy k pólu z ruské základny Barneo zcela běžné. Dodává, že absolvovat ji po určité přípravě může každý člověk s dobrou fyzickou a duševní kondicí. „Podobná cesta stojí okolo půl milionu korun na osobu. Dobytí Severního pólu bych tomu ale rozhodně neříkal,“ říká Klempíř.

„Podle našich informací byly na Severním pólu již dříve dvě Češky. Ty tam však byly dovezeny ledoborcem, zatímco slečna Netolická tam dorazila po několikadenním pochodu. Hodnota sportovního výkonu je v takovém případě nesouměřitelná,“ myslí si výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný.

Netolická s expedicí firmy Central Group dorazila na Severní pól ve středu. Ve čtvrtek večer pak s dalšími dvěma Čechy přepravil zpět na stotřicet kilometrů vzdálenou základnu Barneo ruský vrtulník.

Martin Dohnal