VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chumelenice by měla zlepšit podmínky lyžařům

ČR – Silničáře sice asi počasí v posledních dnech netěší, o to větší radost by z něj ale mohli mít lyžaři. Konečně se totiž dočkají možnosti si pořádně zalyžovat.

8.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Lyžaři vyrazí o víkendu do bílé stopy

Mezi nejvytíženější běžecké trasy na Moravě bezesporu patří více než šedesát kilometrů značených a udržovaných běžeckých stop v okolí obcí Benešov, Suchý, Kořenec, Protivanov a Malého Hradisko. Tato oblast je doslova běžkařskou Mekkou na Blanensku. „V pátek ráno bylo na Kořenci přibližně patnáct centimetrů sněhu a stále sněží. Dalších deset a víc může připadnout. Stopy už se projíždějí na skútrech a v sobotu dopoledne by mohly být tři až čtyři okruhy pro lyžaře připravené,“ řekl Vlastimil Štefl z kořeneckého golfového klubu v jehož areálu je také informační centrum pro lyžaře. Druhé je v obci Suchý.

Sněhové zpravodajství najdete ZDE

O aktuálním stavu sněhové pokrývky se lidé dozvědí na internetových stránkách, které mapují tamní běžecké tratě. V terénu je také několik webových kamer.

Další oblíbenou trasou a cílem běžkařů na Blanensku je okolí Sloupu. Okruh k Vlčí skále je vyhlášený. Zejména proto, že bývá upravený i pro bruslení. „K Vlčí skále jsem to projel a trochu připravil pro bruslení. Sněhu ještě není tolik, abych mohl na skútru udělat běžeckou stopu. O víkendu se tam zase pojedu podívat a trasu upravím. Jet se dá i po zpevněné cestě, kde si lyžaři ušlapali sníh sami,“ přiblížil Leoš Svoboda ze Sokola Blansko, který ve Sloupu o trať pro běžkaře stará pravidelně. Více k areálům na Blanensku najdete ZDE

Chumelenice slibuje první dobré lyžování

Kvůli hustému sněžení, které od pátku zasáhlo Vysočinu, jsou v pohotovosti nejen silničáři, ale také úpravci běžeckých tratí. Na husté chumelení rychle reagovali žďárští úpravci tratí v areálu Martina Koukala. Rolba vyjela k úpravě tratě na loukách u Pilské nádrže. Žďárští běžkaři tak o víkendu nebudou muset nutně na závodní tratě do Nového Města „Výhledově také počítáme s úpravou žďárského i hamerského okruhu, ale to se ukáže až časem. Každopádně nehodláme čekat, až přestane sněžit. Trať se musí najet vícekrát a to i za cenu, že rychle zapadá sněhem,“ vysvětlil Jiří Bradáč s tím, že jen takový intenzivní způsob úpravy zajistí dobrou kvalitu trati. Průběžné lyžařské zpravodaství ze Žďáru můžete sledovat na webu ab-sport.cz.

Novoměstští organizátoři běžeckého lyžování zatím vycházejí z kvalitního okruhu Zlaté lyže v lese Ochoza. Ten však budou o víkendu využívat především mladí závodníci. Do sportovního areálu u hotelu Ski totiž byly ze Zadova přeloženy závody Českého poháru dorostu a také nominační závody dorostu a juniorů na MS v biatlonu. „Z tohoto důvodu jsou v areálu omezeny hodiny pro veřejnost. Otevřeno bude v sobotu od 17 do 19 hodin. Rozpis pro další týden zveřejníme v pondělí,“ konstatovala Jaroslava Šmídková na serveru Lyžařské Novoměstsko.

Ski areály na Valašsku pojedou o víkendu naplno

Milovníci lyžování si o víkendu přijdou na své i na Valašsku. Na lepší časy se blýská i běžkařům, sněhu totiž pomalu přibývá také na oblíbených hřebenových trasách.

V lyžařském středisku Pustevny ve čtvrtek fungovaly tři vleky. Provozovatelé ale slibují, že o víkendu bude v provozu většina střediska. „Přírodního sněhu je na Pustevnách do dvaceti centimetrů, na sjezdovkách s umělým zasněžováním je včetně technického sněhu pokrývka přibližně padesát centimetrů,“ přiblížil ve čtvrtek odpoledne Jan Mikeska z klubu Skialpin.

Pokud nezklame počasí, zkrátka zřejmě nepřijdou ani běžkaři. „V sobotu ráno chceme upravit hřebenovku ze Soláně na Bumbálku, musí ale připadnout ještě alespoň deset centimetrů nového sněhu,“ přiblížil Cimala. Více informací najdete ZDE

Provozovatelé vleků doufají v příliv lyžařů

Po dosavadním lyžařském půstu se Jeseníky konečně začínají pomalu zaplňovat návštěvníky. Provozovatelé vleků by však rádi přivítali více lidí. Hodně si slibují od nadcházejícího víkendu, kdy má podle předpovědí nasněžit, a doufají ve větší příliv lyžařů. Na většině míst jsou sněhové podmínky výborné, na Ovčárně ani v Ostružné se ovšem nelyžuje. Do nejvyšších moravskoslezských hor také konečně mohou lidé vyrazit i s běžkami – oproti minulému víkendu je již sjízdná trasa mezi Ovčárnou a Švýcárnou.

Lyžařská střediska nejsou přeplněná a ve většině z nich se lyžuje bez front. „První polovina ledna je vždy slabší, živo zde bývá až o víkendech. Hlavní nápor teprve přijde, až v Polsku začnou dětem jarní prázdniny,“ míní majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.

V provozu je tam lanovka i nový dětský vlek, který je zdarma. O víkendu by měl být v provozu už kompletně celý areál a možná také několikakilometrový okruh pro běžkaře, který začíná u horní stanice lanovky.Více k lyžování v Jeseníkách najdete ZDE

Na Prostějovsku se dá lyžovat v Kladkách

Chcete si o víkendu zalyžovat a nemíníte vyrazit dál, než za hranice okresu? Hoďte na zahrádku auta sjezdové lyže a vyrazte třeba do Kladek na Konicku. „Na svahu je kolem čtyřiceti centimetrů sněhu, zhruba polovina z toho je umělá. Podmínky pro lyžování jsou ideální,“ lákal v týdnu Josef Hofman z TJ Sokol Kladky s tím, že vlek je v provozu denně od devíti do šestnácti hodin. „Večerní lyžování pak pořádáme ve středu, pátek a sobotu od sedmnácti do dvaadvaceti hodin,“ informoval. Více najdete ZDE

Běžkaři mohou využít i pardubické závodiště

Podle předpovědi počasí se dá očekávat, že bude o víkendu sněžit. Je tedy dost možné, že napadne dostatek sněhu a na pardubickém dostihovém závodišti budou moct zájemci vyrazit na běžky. „Jakmile budou optimální podmínky, ovál v našem areálu bude přístupný všem běžkařům, a to už v dopoledních hodinách. Vstup bude samozřejmě zdarma,“ konstatoval PR manažer Dostihového spolku Dušan Korel.

„Je však nutné dávat pozor pro případ, kdyby na dráze trénovali koně,“ upozornil PR manažer Dostihového spolku.

Běžkaři se na pardubickém závodišti proháněli poprvé před rokem. „Ohlasy lyžařů svědčily jasně o tom, že to byla vítaná věc. Proto jsme se rozhodli, že v ní budeme pokračovat i letos,“ nechal se slyšet ředitel pardubického Dostihového spolku Jiří Kunát.

Podmínky jsou ideální, tratě ale zatím zejí prázdnotou

Počasí zatím příliš nepřálo sjezdařům, ale na Karlovarsku se zatím na horách neobjevilo ani moc běžkařů. Ačkoli pro ně bylo počasí ideální.
„Co se týče sjezdovek, tak těm počasí zatím nepřeje, a stále musíme zasněžovat. Na víkend budou ale svahy už kvalitně připraveny,“ uvedl Vladimír Kubů, provozovatel horského střediska v Nových Hamrech.

„Běžkařské dráhy jsou však velice kvalitní a dá se říci, že nemají chybu. Jsou upravené a běžkaři si je zatím nemohou vynachválit. Během vánočních svátků lidé letos hory moc nenavštěvovali, tak doufáme, že již tento víkend se to změní,“ dodal provozovatel.

Běžkaři si přijdou na své i na Božím Daru, kde jsou tratě také skvěle připravené. „Tratě pro běžkaře jsou ideální, navíc jim přeje i počasí. Se sjezdovkami to je již horší, ale to je zřejmě problém všech horských středisek,“ řekl Otakar Štika, provozovatel sjezdovky na Božím Daru. Více o areálech na Karlovarsku najdete ZDE

Sjezdaři mohou vyrazit na Šumavu i do Kocourova

Na sjezdovkách špičáckého skiareálu na Šumavě leží minimálně 60 centimetrů převážně technického sněhu. „Za několik posledních dní nám mrazy pomohly, takže lyžování už je příjemnější, bez ledových ploten. Navíc stále zasněžujeme,“ uvedl majitel areálu Vladimír Kasík. Areál opět začal zasněžovat i snowpark, který by měl být otevřen na začátku příštího týdne, o víkendu se na Špičáku rozjedou i vleky lyžařských škol.

V sousedním železnorudském areálu Nad Nádražím je nyní 50 – 60 cm sněhu. „Sněhové podmínky jsou u nás optimální. V provozu máme všechny sjezdovky i vleky,“ sdělil Ladislav Zísler ze společnosti ARC-H Hradec Králové, která areál provozuje.

Dobré podmínky pro sjezdaře jsou i ve skiareálu Snowhill v Kašperských Horách, jezdí všechny vleky a na sjezdovce leží 45 centimetrů sně­hu. Lyžaři mohou vyrazit i do Skiareálu Kocourov, který leží zhruba devět kilometrů od Klatov směrem na Horažďovice. Areál je v provozu ve všední dny od 14 hodin, o víkendech od 9 do 21 hodin, na sjezdovce leží 50 centimetrů převážně technického sněhu. Další informace ZDE


8.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PSTRUH103. Takovou přezdívku používá Petr Jelínek z Jihlavy. Patří mezi stovku nejsledovanějších youtuberů v zemi. Kvůli svému videu stanul před jihlavským soudem.

Youtuber před soudem: Dostal podmínku za vulgarismy

Lukáš Freisler, Sýrárna: Já jsem na to EET už dlouho předem připravený. Co se týče technického provozu, tak v tom problém žádný nebyl. Samozřejmě se nám lépe dýchalo bez toho podrobného zkoumání tržeb.
29

Nejmenší obchody by mohly získat kompenzaci za EET

AKTUALIZOVÁNO

Hrad Bouzov zůstává státu, řád s odvoláním neuspěl

Hrad Bouzov zůstává majetkem státu. Krajský soud v Olomouci dnes zamítl odvolání Německého řádu.

Pohledem Jana Kličky: Akademie českých prezidentů

Nuda to nebude. Miloš Zeman má s definitivní platností v prezidentské kampani minimálně dva protikandidáty z „těžší váhy". Oba dva jsou to – i s trochou nadsázky – akademici. Ten první a již dříve potvrzený textař Michal Horáček šéfoval Akademii populární hudby. Druhý, nově potvrzený Jiří Drahoš byl až do minulého týdne předsedou ctihodné Akademie věd ČR.

Až 400 tisíc migrantů může podle německého ministra přijít letos z Afriky

Až 400 tisíc migrantů by mohlo letos podle německého ministra pro rozvojovou pomoc Gerda Müllera připlout do Evropy přes Středozemní moře. Aby nepřišly další statisíce či miliony migrantů, měla by Evropská unie podle něj změnit svou politiku vůči Africe.

Divoké ráno na dálnici D1: nehoda auta s kamionem i hořící motor

Nehoda osobního auta a kamionu zkomplikovala cestu do práce řidičům jedoucím ve čtvrtek ráno po dálnici D1 ve směru z Vyškova na Brno. Kvůli střetu dvou aut byla dálnice u obce Luleč na Vyškovsku na čas uzavřená a tvořily se kolony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies