„Od nového školního roku otevíráme tři třídy vzdělávacího programu Bezpečnostně právní činnost, studenti znárodnostních menšin nebudou izolováni vjedné znich, ale rozmístíme je mezi studenty do všech tříd,“ vysvětlil ředitel SPŠ MV vHolešově Jiří Veselý.

Škola proto nechystá nějaké speciální osnovy a .podle ředitele Veselého nebudou mít studenti zmenšin ani žádné sociální výhody či privilegia. „Pokud ale jsou ze sociálně slabších rodin, dostanou stipendia stejně jako jiní studenti,“ poznamenal. Doplnil, že vněkterých zemích, například vHolandsku či Franci je běžné, že vřadách policie příslušníci národnostních menšin pracují, naopak vNěmecku a Rakousku jen sporadicky.

Dopis, jenž starostům na Děčínsku ministr Langer rozeslal, už dorazil do Varnsdorfu. „Samozřejmě sprojektem seznámíme školy vnebližší době,“ řekl starosta Varnsdorfu Josef Poláček.

Do škol začne výzvu ministra Langera rozesílat iděčínská radnice. „Projekt jako informativní záležitost je určitě dobrý, ale trochu mi vadí škatulkovat lidi na národnostní menšinu a ty ostatní. My vDěčíně stím nemáme žádný problém, nedávno jsme prodali Vietnamcům nemovitost, uměstské policie slouží Romové už dnes,“ poznamenal děčínský primátor Vladislav Raška. Osobně si příslušníkem české policie dokáže představit jakéhokoliv cizince, jenž má pro tuto práci fyzické ipsychické předpoklady.

Děčínská Základní škola na Máchově náměstí zatím oprojektu neví. „Máme tu třináct dětí jiné státní příslušnosti než české, jakmile knám projekt dorazí, seznámíme je sním,“ řekla ředitelka školy Alena Zemanová. Doplnila, že nevidí důvod, proč by třeba vietnamské děti neměly studovat na policejníškole.

Oprojektu už něco málo zaslechl místopředseda děčínského Sdružení Vietnamců žijících vČeské republice Toai Phan. „Teď je nutné přemýšlet nad tím, jak děti kpovolání policisty přitáhnout,“ řekl včera. Doplnil, že ikdyž Vietnamci jsou subtilnějších postav, respekt mohou itak vzbuzovat. Podle něj by se mohli uplatnit itřeba na pozicích kriminalistů či vyšetřovatelů. Odhadl, že vokrese trvale žije asi na osm stovek Vietnamců, ztoho je třetina až polovina dětí. Většina zdospělých se živí jako obchodníci.