ČSSD chce zbavit Paroubka funkce v rozpočtovém výboru
Jiří Paroubek 7. února na tiskové konferenci v Praze. Autor: DENÍK/Martin Divíšek
7.2.2012 13:10
Praha - Poslanci ČSSD navrhli v pátek výměnu někdejšího předsedy své strany Jiřího Paroubka ve funkci místopředsedy rozpočtového výboru.
Paroubek, který nyní vede stranu Národní socialisté-LEV 21, novinářům řekl, že s odchodem souhlasí, nelíbí se mu ale postup jeho bývalé strany. Snaha o jeho odvolání je prý "aktem politické msty a lidské ubohosti".
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ČTK sdělil, že sociální demokraté chtějí Paroubka ve výboru vystřídat poslancem Jiřím Zemánkem. Pokud tomuto návrhu sněmovna vyhoví, bude se řešit otázka místopředsednické funkce a kandidátem na ni prý může být kterýkoliv sociálnědemokratický člen výboru.
Dalším místopředsedou rozpočtového výboru, který se rozešel se svojí stranou, je dřívější daňový odborník ODS Michal Doktor. Ze strany vystoupil loni v listopadu na protest proti tomu, že se ministrem průmyslu stal náměstek jihočeského hejtmana Martin Kuba. Doktor dnes ČTK řekl, že i on má být společně s Paroubkem odvolán z funkce místopředsedy výboru, a to na plánované schůzi výboru 29. února.
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjudra ČTK řekl, že Doktora v rozpočtovém výboru má nahradit poslanec Radim Jirout. "Na začátku byla domluva o poměrném zastoupení stran ve výborech. Jako ODS máme mít v rozpočtovém výboru osm poslanců. V této chvíli máme sedm," podotkl.
"Nikoli náhodou budou o těchto změnách hlasovat průniky stejných podmnožin rozpočtového výboru sociální demokracie a ODS. Oni se navzájem podpoří ve svých zájmech," řekl Doktor ČTK.
Odejde dobrovolně, když bude náhrada
Někdejší předseda ČSSD a premiér Paroubek stranu opustil na podzim loňského roku, později se stal lídrem NS-LEV 21. Dnes připomněl, že už v minulosti prohlašoval, že svou funkci ve výboru opustí dobrovolně a okamžitě, pokud za něj bude nalezena adekvátní náhrada.
"Myslím totiž, že jako bývalý premiér a ministr, ale také jako dlouholetý náměstek primátora pro finance, mám k problematice státního rozpočtu, a fiskální problematice vůbec, co říci," prohlásil dnes Paroubek, pro kterého odchod ze sněmovní funkce znamená i snížení poslaneckého platu. Myslel si prý, že mu společně s opoziční ČSSD jde o dobře odvedenou "práci pro občany".
Paroubek prý chápe, že ČSSD, která původně tvrdila, že jej nahrazovat nehodlá, o celé věci uvažuje jen ve stranicko-politických schématech, a proti návrhu na výměnu neprotestuje.
"Protestuji proti přístupu k celé této záležitosti ze strany ČSSD," prohlásil ale. Jeho někdejší strana se prý podobně zachovala už před Vánoci, kdy navrhla společně s vládními Věcmi veřejnými "nebývalou změnu zasedacího pořádku v Poslanecké sněmovně", ačkoliv tvrdila, že se stejně jako VV chovat nebude.
"Tehdy představitelé ČSSD veřejně tvrdili, že naše přesazení do 'oslovské lavice' se mnou bylo dohodnuto. Toto mně ovšem bylo jen vrchnostensky nařízeno," upozornil dnes Paroubek.
Autor: ČTK
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Smrt krásné studentky na Vltavě (†19): Víme, jak zemřela
Vyjela si s přáteli na motorovém člunu po Vltavě. Posádka si na plavbu vzala pár lahví alkoholu a zábava… celý článek ›
Exkluzivní FOTO: Královna Alžběta II. byla vojanda!
Na veřejnosti se objevily fotografie královny Alžběty II. (85) z doby, kdy sloužila jako zdravotní… celý článek ›
Potrat se nepovedl: Za narozené dítě zaplatí doktor výživné 25 tisíc měsíčně!
Mladá žena vyrazila na potrat, jenže ten se španělskému doktorovi nepovedl. A tak bude muset platit. Do… celý článek ›
FOTO: Je mi 29 let – a jsem panna! Slavná atletka ještě nepoznala sex
Je krásná a nestydí se ukázat tělo na odvážných fotografiích, ale jedna věc je pro ni absolutní tabu. Sex… celý článek ›
