V souvislosti s tendrem se objevily spekulace, že zadání zakázky přepracovala advokátní kancelář exministra spravedlnosti Pavla Němce. Podle Lidových novin (LN) Němcova kancelář učinila ve výběrovém řízení desítky změn výhodných pro vítěznou firmu. Snížila například výši 35 smluvních pokut.

Paušální aktivační poplatek

Stát chce podle deníku dále například svěřit soukromé firmě centrální úložiště, jež bude obsahovat citlivé údaje o odsouzených k domácímu vězení, a výhledově dokonce ke všem alternativním trestům.

Vítěz se navíc může nově hned po spuštění systému těšit na paušální aktivační poplatek, uvedly Lidové noviny. Provozovatel systému pak podle nich ušetří také na tom, že nově nebude muset pokrývat celé území republiky, ale jen oblast, kde žije 97 procent obyvatel.

Projekt byl důkladně posouzen

Ministerstvo spravedlnosti se proti vyjádřením deníku ostře ohradilo. Jeho mluvčí Jitka Zinke již dříve uvedla, že Němcova advokátní kancelář změny v tendru neiniciovala. "K úpravám došlo na základě posouzení ekonomicko-správní sekce ministerstva spravedlnosti, a to po důkladném posouzení celého projektu z hlediska finanční náročnosti a s tím také úzce souvisejícím hlediskem technického zadání projektu," sdělil úřad v tiskové zprávě.

Dvoumiliardovým tendrem se nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Návrh na zahájení řízení podala česká společnost ALFA secure, která se podle svého jednatele Františka Třeštíka cítí být podmínkami výběrového řízení diskriminována. Svěření centrálního úložiště do rukou vítěze výběrového řízení vysvětluje ministerstvo tím, že se firma nebude moci "vyvinit z možných následků nefunkčnosti, výpadků či chyb systému s odkazem na tvrzení, že tyto byly způsobeny zadavatelem jakožto správcem systému". Další změny povedou podle úřadu ke snížení ceny zakázky.