Ostrou část kampaně odstartoval šéf ČSSD Jiří Paroubek výzvou Fischerově vládě, aby se zasadila o odtajnění švýcarských a lichtenštejnských kont. „Existuje oprávněné podezření, že na těchto seznamech jsou lidé blízcí Topolánkově bývalé vládě. Fischerův kabinet by měl žádat o jejich prošetření na základě podezření na daňové úniky a praní špinavých peněz,“ uvedl Paroubek.

Zareagoval i na letní italskou aféru českých politiků, když upřesnil, že ČSSD navrhuje nejen uzákonit pravidla lobbingu, ale také černou listinu firem, které se projevily pletichami proti veřejné soutěži. „Šlo by o rejstřík lidí a firem, které by měly zákaz žádat o veřejnou zakázku, pokud někdy v minulosti uvedly falešné údaje o kvalifikaci uchazeče,“ sdělil lídr ČSSD. Hříšníkovi by hrozil tříletý distanc a desetimilionová pokuta. Důvodem vyloučení z podílu na státních a veřejných zakázkách by byla i neprůhledná majetková struktura, tedy listinné akcie na doručitele. Takové firmy by měly být navíc ztratily nárok na existenci.

Po radovánkách v Toskánsku dostavba Temelína

Podle Paroubka se totiž právě za nimi mohou skrývat různí majitelé z řad politiků a jejich přátel. „Jedno z velkých témat letošních voleb je boj proti korupci a klientelismu. Musíme ze společenského života vyloučit podezřelé dovolené, luxusní vily a jachty bez jediného účtu,“ řekl Paroubek v narážce na letní radovánky předsedy ODS Mirka Topolánka. Ten trávil volno ve vile v Toskánsku, kterou si údajně pronajal jeho přítel Marek Dalík. Jak ale uvedla média, dům není určen k pronájmu a podle italských realitních makléřů ho na jaře koupil česko-slovenský majitel. V letovisku Monte Argentario se na jachtě Topolánek setkal také s šéfem polostátního elektrárenského gigantu ČEZ Martinem Romanem.

Jachtu si Dalík pronajal od podnikatele Radka Mašína, který se staral o lodě uprchlého odsouzence Radovana Krejčíře.

Na další Mašínově jachtě Lenka se projížděl i místopředseda ČSSD Milan Urban. Ten pro změnu s lobbistou ČEZ Vladimírem Johanesem.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. ČEZ v pondělí vyhlásil veřejnou zakázku na výběr dodavatele dvou dalších jaderných bloků Temelína. Podle ekologů z Hnutí DUHA jde o stavbu za 273 miliard korun.

Nové webové stránky pro kampaň

ČSSD také představila své nové webové stránky. Odpovídají snaze o co největší kontakt s voliči, lidé se budou moci dotazovat lídrů sociální demokracie na nejrůznější témata a spoluvytvářet tak podobu jejího konečného programu. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík neprozradil, kolik bude kampaň stát. Nicméně ujistil, že to nebude víc než při posledních parlamentních volbách před třemi lety. „Bude postavena hlavně na kvalitním programu. Nejdůležitější jsou opatření proti krizi, protože pro nás jsou lidé na prvním místě,“ řekl Tvrdík.

V úterý vše začne v Brně, kde se s občany sejdou Jiří Paroubek, Roman Onderka, Michal Hašek a jihomoravský lídr Bohuslav Sobotka. „My jsme pro Brňany zachránili úrazovou nemocnici a pro všechny lidi v Česku chceme po volbách zachránit i celé zdravotnictví,“ vysvětlil místo startu kampaně Tvrdík.

Topolánek: Nechci lidi v létě otravovat

Méně razance zvolil předseda ODS Mirek Topolánek. Ten jako přímý Sobotkův soupeř v pondělí otevřel informační volební centrum své strany v Brně. Celý srpen bude na kole brázdit jižní Moravu pod heslem Léto s Topolem. Zúčastní se mnoha koncertů, včetně těch v kostelech.

„Nemám zvláštní politické cíle, na kolegy z ostatních stran reagovat nemíním. Nebudu prudit s prohlášeními, nemíním občany naštvat,“ pravil Topolánek. Potvrdil, že program jeho strana představí až 31. srpna.

„Povedu trochu jinou, netradiční kampaň, chci mluvit s lidmi z různých profesí o programu, který hodláme napsat s voliči, jejich vize promítneme do jeho finální podoby,“ konstatoval nejvyšší představitel ODS. Ani on neprozradil, kolik bude kampaň ODS stát, prý ho to ani moc nezajímá. „Podepisoval jsem něco na 150 milionů,“ naznačil rozsah výdajů.

Politologové soudí, že se dočkáme vyhrocené kampaně, kdy se dvě největší strany budou poukazovat na neschopnost rivala vyřešit reálné starosti občanů.