VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Datové schránky se otevřou v červenci

Praha - Fronty na poštách nebo úřadech, starosti s vyzvedáváním doporučených obálek a úřady nebo firmy zahlcené hromadami dokumentů. To vše se začne stávat minulostí za dva týdny.

12.6.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michaela Červená

Od července začne fungovat revoluční projekt datových schránek, tedy státem garantovaná komunikace úřadů mezi sebou, firem s úřady nebo běžných občanů se státem.

Pro úřady skončí papírová pošta povinně, lidé si budou moci zvolit sami, zda už do budoucna nechtějí platit za komunikaci se státem ani korunu a nechat si posílat poštu na svůj počítač, nebo jim vyhovuje dál chodit na poštu a platit za posílané doporučené obálky s modrým pruhem.

Zatímco projekt ministerstva vnitra (MV) a České pošty (ČP), do kterého stát vložil 1,4 miliardy korun, odstartuje až příští měsíc, už dnes si může každý vyzkoušet, jak bude jeho počítačové jednání se státem vypadat. Pošta totiž spustila cvičnou verzi schránek. Do nich se lidé přihlásí, stejně jako do skutečných schránek, pomocí jména a hesla, které jim ministerstvo na požádání zašle na jejich e-mail.

„Lidé i úřady si zde mohou vyzkoušet, jak datové schránky vypadají a fungují. Vše se odehrává v reálném prostředí, jediné, co zatím není možné, je odeslat datovou zprávu,“ uvedla mluvčí MV Jana Malíková s tím, že informace o způsobu testování včetně přihlášky k testování jsou zveřejněny na adrese www.datoveschranky.info.

Pěkně v jedné složce tam najdou i všechny formuláře, které mohou kdy při komunikaci se státem potřebovat.

#nahled|http://g.denik.cz/1/31/schranky_info_grafika_datova_adm350.jpg|http://g.denik.cz/1/31/schranky_info_grafika_datova.jpg|S úřady se bude komunikovat přes počítač#

Víc než jen e-mail

Využití systému bude nakonec daleko širší, než se původně předpokládalo. Motto projektu, že schránky budou sloužit ke komunikaci občanů a podnikatelů se státem a ne mezi sebou, totiž na poslední chvíli přestalo rozhodnutím zákonodárců platit.

„Od 1. ledna 2010 bude možné využívat systém datových schránek i pro výměnu zpráv mezi soukromými subjekty navzájem,“ prozradila Teresa Babková z MV. Jedinou podmínkou bude, že člověk, kterému budete chtít poštu posílat, s tím musí souhlasit. „Na žádost bude umožněna privátní komunikace mezi fyzickými osobami, podnikajícími fyzickými osobami a právnickými osobami,“ dodala.

Od 1. července 2010 si budou moci lidé i podnikatelé mezi sebou zasílat i faktury či jiné obdobné žádosti o zaplacení.

Právě to je jeden z mnoha důvodů, proč se do zdánlivě prodělečného podniku pustila Česká pošta. Zatímco za jakýkoliv elektronický dopis vyinkasuje nejprve 17,90, později pouze 9,90 korun, po roce 2010 jí budou chodit na účet i peníze za privátní komunikaci lidí a podnikatelů. Ta totiž, na rozdíl od komunikace se státem, nebude zcela zdarma. Pošta navíc počítá, že datové schránky, stejně jako donedávna prakticky primitivní mobilní telefony, zažijí v budoucnu raketový rozlet.

„Přinejmenším počítáme s tím, že v budoucnu přes datové schránky spustíme datový trezor. Kdo jednou přemazal data v počítači, anebo mu je vyzobaly viry, určitě uvítá garantované uložení důležitých dokumentů třeba na desetiletí,“ uvedl mluvčí ČP Ivo Mravinac.
Zatímco právnickým osobám zřídí stát schránku automaticky, běžní lidé si kvůli tomu budou muset udělat pár minut čas. Stačí ale, když na www.datoveschranky.info vyplní formulář.

Města žádné komplikace neočekávají

Jsme připraveni. Rozjezd datových schránek oddalovat nehodláme. Tak reagovala většina radnic, které Deník oslovil.

Města tak popřela obavy části veřejnosti, že kvůli změně při zavádění projektu bude lidem elektronická novinka první dva měsíce prakticky k ničemu. Úřady totiž nebudou mít povinnost posílat lidem se schránkou zprávy na počítač místo v obálce od července, ale až od listopadu.

Před listopadem si totiž úřady schránku založit mohou, ale nemusí. Lidé se proto obávali, že do listopadu nebudou moci téměř s nikým komunikovat, protože radnice využijí možnost nájezd do systému odložit.

„Chceme zprovoznit tento systém komunikace okamžitě po obdržení aktivačních údajů od ministerstva vnitra,“ ujistila občany například mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. "Zvládneme to!“

Stejně rychle, tedy po obdržení přístupového jména a hesla, které úřady dostanou hned na začátku července, chtějí vstoupit do projektu i v severočeském Chomutově. I tam, stejně jako v Chebu, odmítají obavy některých řadových úředníků, že města přechod na elektronickou komunikaci nezvládnou.

„Žádné větší komplikace s novým systémem neočekáváme. Zvládneme to podobně jako Czech Point a další podobné aplikace, které používáme zejména ve státních agendách,“ je přesvědčen tajemník chomutovského magistrátu Theodor Sojka.

Kolaps systému nečekají ani v Ústí nad Labem.

„Jsme přesvědčeni, že naši zaměstnanci zvládnou elektronickou komunikaci bez obtíží, neboť jsou zvyklí komunikovat běžně e-mailem včetně práce s různými přílohami,“ doufá ústecká mluvčí Ivana Solničková s tím, že ani oni nebudou spuštění schránek oddalovat.

Jedním z mála, kdo využije maximální možnou lhůtu na spuštění služby, je Liberec.

„Se samotným spuštěním počkáme až na listopad s tím, že před tímto datem budeme testovat propojení se spisovou službou a snažit se tak vyladit případné technické obtíže,“ potvrdil mluvčí tamější radnice Martin Korych. Také on však tvrdí, že v Liberci jsou na rozjezd připraveni už dnes. (kro, jk)

Ivo Mravinac: „Datovky“ lidem ušetří nervy, čas i peníze

Kdo bude mít schránku, ušetří si nervy i peníze, slibuje ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac.

Jak je Česká pošta jako provozovatel 19 dní před spuštěním projektu na datové schránky připravená?

Tady zmýlená neplatí, Pošta je provozovatelem systému, tedy nemá na vybranou a připravená být musí. Je připravená.

Před několika dny skončilo pilotní testování schránek. Oficiálně proběhlo téměř bez problémů. Přesto, setkali jste se s něčím, co vás překvapilo?

Příjemně nás překvapilo, jak testování proběhlo ne téměř, ale zcela bez problémů. Ať už jde o průchodnost systému nebo stabilitu připojení. Pošta je připravená a ukázalo se, že na vysoké úrovni jsou připraveni také poskytovatelé elektronických spisových služeb.

Spolu s ministerstvem vnitra jste spustili zkušební verzi datových schránek. Jak moc reálná tato demoverze je, budou se naostro spuštěné schránky nějak lišit?

Jedná se o naprosto identické prostředí. Kdo to nyní vyzkouší, ostrá verze ho nepřekvapí. Možné jsou drobné grafické úpravy, ale nepředpokládám je.

Když byste měl říci běžnému člověku tři věci, proč by si měl schránku zřídit, jaké by to byly?

Protože ušetří nervy a peníze. Má-li člověk počítač, je jedno, ve kterou denní dobu bude s kterýmkoli úřadem úřadovat. A to odkudkoli z celého civilizovaného světa. Ušetří svoje nohy a také čas. Ale protože čas jsou peníze, platí, co jsem řekl na začátku.

Vy sám si schránku jako fyzická osoba zřídíte?

Nevím jestli hned, protože ze zákona nemusím, ale časem určitě. Jako běžný smrtelník určitě nechodím každý den na úřad, ale když si promítnu jen poslední půlrok, dohadoval jsem se se stavebním úřadem, napsal jsem marně několik dopisů a navštívil několik úřadů, než jsem nakonec stejně přišel o řidičský průkaz, jednou jsem potřeboval výpis z rejstříku trestů. V souhrnu to představuje nějakou tu stovku, ale času mě to stálo spoustu.

V čem tedy lidem schránky skutečně pomůžou?

Prostřednictvím datovek požádáte nejenom o stavební povolení, ohlášení stavby, ale také o pokácení stromu nebo příspěvek na provoz motorového vozidla. Těch možností je řada. Datovky neužijete denně, ale je to užitečná věc.

Datové schránky považuje pošta za nejdůležitější projekt tohoto roku. Připouštíte si vůbec, že by nevyšel?

Dovolím si parafrázovat svého přítele Lászla Hajnala, který celý projekt řídí. Hypotetická možnost existuje. Kdyby sem například vstoupila spojenecká vojska jako v osmašedesátém. Nebo kdyby obnovil sopečnou činnost Říp.

Máme se do budoucna připravit na to, že elektronická pošta převálcuje klasické listovní zásilky?

Není to dlouho, co se věštil brzký konec knihám. Pokud vím, tiskne se jich méně, ale
o mnoho to nebude. Pravda je, že listovních zásilek ubývá, ale zatím to není dramatické. Datové schránky seberou poště hodně práce, ale poštovně řečeno „listovka“ tím nezmizí.

(jk)

Autor: Jiří Korbel

Uvažujete o tom, že byste si jako soukromá osoba zřídili vlastní datovou schránku?

Ano.

73 %

Ne.

27 %

Hlasovalo: 26

Anketa byla ukončena

12.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Chystá se bič na soukromé lékaře

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Praha 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny

Radnice Prahy 5, 6 a 8 se ještě letos chystají rozšířit parkovací zóny. V neděli to řekli starosta a mluvčí radnic. Důvodem jsou problémy s parkováním na hranicích současných zón. Kdy přesně by mohly být zóny rozšířeny, zatím ale není jasné. Parkovací zóny byly zavedeny v těchto částech loni a platí na vybraných částech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies