Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dětské“ poplatky za popelnice jsou neústavní, pravil Ústavní soud

Povinnost platit za odpad bylo porušením základních práv dětí. To je dnešní verdikt Ústavního soudu. Podle dřívější úpravy ukládal zákon o místních poplatcích platit za odpad přímo nezletilým dětem. Což vedlo k tomu, že když peníze za ně neplatili rodiče, z dětí se stávali dlužníci a po 18. roce věku se dostávaly do exekuce.

15.8.2017
SDÍLEJ:

Přeplněné popelnice. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Štěrba

„Je ústavně chráněným zájmem dítěte, aby do dospělosti nevstupovalo se závazky, jež mohou mít rdousící efekt,“ říká se v nálezu Ústavního soudu. Podle něho by veřejná moc neměla ukládat dětem povinnosti, které jim zkomplikují či znemožní uzpůsobit si život podle vlastní potřeby. „Taková možnost není zachována, pokud jsou nezletilí do dospělého života vpuštěni se závažnými dluhy,“ napsal v nálezu soudce zpravodaj David Uhlíř.

Návrh na prohlášení neústavnosti části zákona o místních poplatcích ve znění účinném do 30. června 2012 podal Nejvyšší správní soud. Zákon se sice už změnil, řada mladých lidí právě kvůli jeho bývalému znění dosud nese důsledky staré právní úpravy. Dnešní nález ÚS tak lze zohlednit v konkrétních sporech navazujících na předešlou právní úpravu.

Po novelizaci zákon o místních poplatcích sice zachoval poplatkovou povinnost pro fyzické osoby s trvalým pobytem bez rozdílu věku, ovšem výslovně osvobodil od poplatku děti, které se nacházejí v ústavní péči a v dalších zařízeních obdobného druhu. Právě za děti bez rodinného zázemí často jejich zákonní zástupci neplatili, děti potom končily v exekuci.

Zákon nově říká, že nedoplatek za nezletilého přechází na zákonného zástupce nebo opatrovníka. Některé radnice v České republice děti zcela nebo částečně zprošťují povinnosti za odpady platit.

Nejvyšší správní soud se konkrétně zabýval případem dívky, za kterou matka nezaplatila poplatky v letech 2002, 2003 a 2006. Úřadům se nedařilo doručovat jejich matce výměry, později na výzvy nereagovala. Když dívka dospěla, byla na dívku uvalena exekuce a peníze jí strhávali ze mzdy. Dívka napadla exekuční příkaz žalobou a následnou kasační stížností.

V případě, že zákon ukládal poplatkovou povinnost také nezletilým dětem a nepřenášel ji alespoň v platební rovině na zákonné zástupce, nelze jej podle Nejvyššího správního soudu vykládat v souladu s ústavou. Tento výklad potvrdili ústavní soudci.

„Přiléhavým se v takové situaci jeví známý anekdotický výrok Benjamina Franklina, podle něhož na tomto světě nemůže být jisté nic, s výjimkou smrti a daní. Kromě těchto dvou jistot by však měla mít místo i jistota třetí - ochrana základních práv a svobod ze strany soudní moci,“ zdůraznili v dnešním rozhodnutí ústavní soudci.

Autor: ČTK, Redakce

Místo události:
15.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
8 18

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Škody napáchané hurikánem Maria
11

Hurikán Maria ztrácí dech, i tak dnes může sfouknout Dominikánskou republiku

Autistů přibývá. Terapii musí rodiče platit sami

Rvalo mi to srdce, vzpomíná na období před dvěma lety Magdaléna Čížková. Její dcera Markétka byla dlouho vysněným dítětem, které dělalo rodině jen radost. Zvládala první slova, vesele ukazovala předměty, rozpoznávala zvířátka. Jenomže pak přišel zlom. „Najednou jako by nám oslepla a ohluchla,“ popisuje maminka.

DOTYK.CZ

Stephen King: do krále hororu se zakouslo děsivé dětství

/VIDEO/ Odmala ho pronásledoval strach ze znetvoření, pohřbu zaživa či zhoubného vlivu čísla 13. Jako kluk si sám naordinoval terapii, jednoduchou a účinnou: vypsat se ze svých obav a děsů. Mezi ty zapadal hrůzný nález mrtvé babičky anebo kamarád, před očima zmasakrovaný projíždějícím vlakem. Zrodil se král hororu, jenž dnes slaví 70 let.

Liftago má nového investora. Chce expandovat i za hranice

Oblíbená aplikace na objednání taxi v Česku má nového investora. Incoming ventures Michala Mičky investovala desítky milionů korun hlavně na rozvoj aplikace, pomocí které si zákazníci taxi služby objednávají. Penězi chce ale také pokrýt největší města a začít expandovat do zahraničí.

AUTOMIX.CZ

Kolik stojí vlastnictví McLarenu F1? Tohoto majitele náklady donutily vůz prodat

Je jasné, že vlastnictví vzácného supersportu nepřináší jen radost. Péče o automobilový klenot totiž vyžaduje také spoustu peněz. Slavný McLaren F1 není výjimkou, což potvrzuje americký podnikatel, sběratel aut a dnes už bývalý majitel právě McLarenu F1, který prozradil, jaké náklady si tento vůz vyžádal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení