VYBERTE SI REGION

Dívky na gymnáziích převažují nad chlapci

Praha - Zatímco před 120 lety musely Češky bojovat o vznik prvního dívčího gymnázia, nyní tvoří dívky více než 60 procent gymnaziálních studentů.

14.9.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Hoši naproti tomu převažují na učilištích. Liší se i studijní obory, které chlapci a dívky navštěvují. Hoši dávají přednost technice, počítačům a strojírenství, děvčata studují ekonomii, učitelství a zdravotnictví. Vyplývá to z ročenky Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

Přitom když v roce 1890 vzniklo po peticích a urgencích Elišky Krásnohorské první soukromé dívčí gymnázium Minerva, mnozí pochybovali, že jsou dívky tak náročného studia vůbec schopny. V současnosti však do lavic čtyřletých gymnázií usedá 63 procent žen, jen o něco menší je podíl dívek v lyceích.

Scio vyhovuje chlapcům

Podle odborníků však mohou tento poměr změnit ve prospěch chlapců takzvané testy společnosti Scio, které používají některá gymnázia při přijímacím řízení. „Scio má ve svých testech velké množství otázek, a to vyhovuje chlapcům. Často mají logické myšlení, ale nedokážou se déle soustředit,“ uvedl třeba ředitel ostravského Wichterlova gymnázia Antonín Balnar pro Mladou frontu Dnes. Naopak klasické testy vycházejí z běžných školních znalostí, v nich bývají lepší dívky.

Co se týká středních odborných škol, studovalo zde v uplynulých letech zhruba 54 procent dívek. „Více než čtvrtina dívek se vzdělávala v oborech ekonomika a administrativa (27 procent), 12 procent dívek navštěvovalo obory zdravotnictví, deset procent dívek se vzdělávalo v oborech gastronomie, hotelnictví a turismus a osm procent dívek bylo v oborech pedagogika, učitelství, sociální péče,“ uvedl ústav. Na učilištích si dívky vybírají hlavně obory jako číšnice a kuchařka, kadeřnice, kosmetička nebo prodavačka.

Spíše chlapecké třídy tak lze najít jen na učilištích, kde tvoří dívky jen 35 procent žáků. „Žáci-chlapci devátých ročníků základních škol mají větší zájem se dále vzdělávat v oborech odborného vzdělání,“ potvrzují odborníci z ÚIV. Asi 30 procent středoškoláků-chlapců studovalo v posledních letech elektrotechniku nebo výpočetní techniku, strojírenské obory navštěvovala asi pětina středoškolských studentů. Mezi další nejčastější obory patří u chlapců ekonomika, stavebnictví a gastronomie. Kromě ekonomie patří všechny tyto obory mezi neoblíbenější také u učňů, kteří se vzdělávají ještě v zemědělských a lesnických odvětvích.

Autor: ČTK

14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

V Nizozemsku ožil spor kolem mikulášské tradice Černého Petra

Amsterodam – Tradice Černého Petra, který s obličejem obarveným na černo a v barevném historickém kostýmu pomáhá svatému Mikuláši rozdávat dárky, vede k diskriminaci a šikaně černošských dětí a musí se změnit. Prohlásila to dnes nizozemská ombudsmanka na ochranu dětí Margriet Kalverboerová. Oživila tak letitý spor o této otázce.

Lídři DSSS pošlapali v centru Mostu vlajku Evropské unie

Most - Necelá stovka lidí sledovala v pátek odpoledne předvolební mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na 1. náměstí. Vedení strany s předsedou Tomášem Vandasem stálo během projevů na vlajce EU. Mluvčí kritizovali imigranty, islamisty, Romy, sociální politiku, nezaměstnanost a velké politické strany a nabídli vlastní program se znovuzavedením trestu smrti za brutální vraždy. 

Klíčový systém pro výzkum má začít plně fungovat příští týden

Praha – Informační systém pro výzkum, jehož výpadek kritizovali vědci i vysoké školy, bude podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) plně v provozu od příštího týdne. Pro veřejnost je v hlavních částech v pořádku už nyní. Systém přestal fungovat 1. června po více než deseti letech, protože se Úřad vlády ČR nedohodl s dodavatelem na dalším provozu. V pátek Bělobrádek na tiskové konferenci řekl, že vládní úřad vybudoval nový systém za čtyři měsíce a výrazně ušetřil. Nejsou ohroženy ani žádné platby na výzkum, ani data, uvedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies