VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Česka se valí stovky neonacistů z Německa

Ústí nad Labem - Němečtí policisté důvěrně varovali české protějšky, že do Ústí může přijet na sobotní demonstraci pořádanou českými autonomními nacionalisty na 700 neonacistů.

16.4.2009 83
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zdeněk Koza

Na vzpomínkovou demonstraci kvůli obětem dubnového bombardování Ústí v dubnu 1945 podle prvotních předběžných odhadů mohlo přijet 200 až 300 českých extrémistů a několik málo desítek cizinců z Německa a malé skupinky z některých evropských států. Jenže situace se mění ze dne na den.

Německé varování

Odhady demonstrantů jsou dva dny před demonstrací již vyšší. Němečtí policisté nevylučují, že by mohlo z Německa přijet až sedm set osob. Podle policejního zdroje, který si nepřeje být jmenován, ne že by němečtí neonacisté nemohli odolat kouzlu poněkud zmatených českých autonomních nacionalistů. Jenže, poměrně blízké Ústí s extremistickou akcí v sobotu 18. dubna pro ně bude vhodným cílem. Němečtí neonacisté totiž očekávají kolem dubnových narozenin Adolfa Hitlera v Německu při svých shromážděních potíže.

Proto si němečtí neonacisté Ústí údajně vybrali jako místo, kde si budou moci daleko volněji pohrát se svými oslavami. Čeští autonomní nacionalisté z tohoto pohledu mohou být vlastně jenom jejich krytím – těmi, kteří položili koberec, na kterém budou tancovat neonacisté z Německa.

Pražský politolog Zdeněk Zbořil uvedl, že tuto informaci také zaregistroval a nelze vyloučit, že němečtí policisté mají ve svých odhadech pravdu. Realita se ale ukáže až přímo v sobotu v Ústí. Varující je, že němečtí neonacisté nemají na 18. dubna v Německu naplánovanou žádnou akci.

Čeští autonomní nacionalisté se snaží o maximální legalizaci akce, německé skupiny jsou ve svých projevech ostřejší. Na Čechy, kteří napodobují původní německé autonomní nacionalisty, se dívají spíše s despektem.

„Jde o to, co si Němci o akci v Ústí myslí. Pokud to budou chtít pojmout jako svůj folklorní festival a velkou pivní lázeň, skutečně jich může přijet velmi mnoho. Show vždy přiláká mnoho lidí a za eura se jim při vzpomínce na Hitlera bude jistě v Ústí dobře pít,“ dodal Zbořil.

Přijede Antifa?

Na německých webech Antifa upozorňuje na ústeckou akci – na tryznu za bombový holokaust. Upozorňuje německé antifašisty, že se proti těmto akcím musí postupovat, protože Antifa znamená bojovat proti tomu všude, kde je možné. Hrozí proto nebezpečí, že se objeví v Ústí také německá Antifa a vzroste nebezpečí střetů s extrémisty fašistického ražení.

Zvyšuje se také pravděpodobnost příjezdů příznivců českého hnutí Antifa. Zvláště po té, co byl 4. dubna pobodán dvěma ranami ve dvě hodiny ráno v noci v ústecké oblasti Severní Terasa mladík. Byl údajně napaden třemi extremisty, kteří mají být členy či sympatizanty Autonomních nacionalistů Sever. Shodou okolností mají někteří z ústeckých autonomních nacionalistů bydlet v okolních ulicích, včetně jednoho z hlavních organizátorů akce.

„Náckové honili také jednoho studenta, který strhával jejich plakáty zvoucí na sobotní pochod, ale naštěstí ho nedohonili. Po pobodání mladíka, zvláště mezi ústeckými pankáči, je doslova bojová atmosféra,“ upozornil jeden ze členů ústecké antiextremistické iniciativy organizující kulturní a symbolické protiakce. V napjaté atmosféře příprav na demonstraci ale požádal, aby nebylo zveřejněno jeho jméno.

Již se objevili v Ústí i plakátky antifašistického ražení. Antifa je proto dalším faktorem, se kterým musí policie počítat jako s bezpečnostním rizikem, pokud by došlo k fyzickým střetům fašisticky a neonacisticky orientovaných extrémistů s radikálními členy hnutí Antifa.

Policie žádná přesné informace neposkytuje, protože má zatím jenom operativní poznatky – sledování webů extremistů, odhady a informace z doslechu v rámci problémových skupinek. Extreémisté se rozhodují často na poslední chvíli, zda se nějaké akce zúčastní.

Lze předpokládat přítomnost asi 1000 policistů, na 150 městských strážníků a samozřejmá je přítomnost policejního vrtulníku. Na nohou bude také po celém severu Čech severočeská cizinecká policie i se svými psy.

Extrémisté v Ústí – prognóza Deníku

Skupiny Varianty: optimistická pravděpodobná katastrofická
čeští extremisté 550 – 600 přes 600+
němečtí ex. přes 50 do 300 700
Antifa ? do 100 200+


Poznámka: + vyšší nebezpečí konfliktu pokud dojde k vysoké koncentraci německých neonacistů, ještě vyšší při koncentraci Antifa kolem hranice 200 osob. Uváděné údaje o počtu osob jsou neoficiální výsledky analýzy Deníku.


Iniciativa nabádá neukazovat jen záda, ale čelo

Ústí nad Labem - Ne jen zády, ale i čelem. Na poslední chvíli se ve městě objevily letáčky s výzvou adresovanou občanům Ústí nad Labem. Reagují na kampaň Ukažme (neo)nacismu záda, kterou organizuje iniciativy V Ústí neonacisty nechceme.

„Respektujeme její činnost, ale domníváme se, že formy protestů, které nabízí, nestačí,“ píší iniciatoři další iniciativy NeNaziProvokacim. Provokatérům s pochodněmi podle nich nestačí ukazovat záda, je jim třeba dát najevo, že v Ústí nejsou vítaní. Odvolávají se na podobnu akci vyznavačům nacionalismu v Drážďanech, kde se – jak ukazovalo i televizní zpravodajství – postavila doslova do cesty lavina sestavená z ostatních obyvatel města. Vyzývají občany, ať se pokusí neonacistům v pochodu zabránit. Kdo se za touto iniciativou skrývá, se nedá z blogu zjistit. Podobný může kdokoliv vyrobit doslova za pět minut.

„I když se ve výzvě říká, že …sejde–li se nás dostatečné množství, neonacisté neprojdou…, neuvádí se v ní ale, kde se mají tito lidé sejít. Podivné jsou i některé další výrazy. Je to vlastně výzva k individuálním akcím, k nepokojům,“ hodnotil leták vysoký policejní důstojník, který je se situací obeznámen, ale z pracovních důvodů nemůže zveřejňovat jméno. Podle něj mohou za touto výzvou stát dokonce sami nacionalité, aby demonstrace neproběhla pokojně.

„Nedoporučuji žádné takové postupy, policie by musela zasáhnout,“ reagoval na výzvu také primáto města Jan Kubata. Je přesvědčen, že je to přesně to, na co neonacisté čekají a čeho se vedení města obává. „Doporučuji všem rozumným lidem, aby nebrali pochod neonacistů jako atrakci a hlavně aby nevyhledávali nějaké pouliční potyčky,“ dodal.

Pravidla jsou daná

Protože jde o pochod, který se sice snažilo město zakázat, ale rozhodnutím soudů je povolený, postup při podobných pokusech zmařit ho třeba blokádou ulice je jasně dán legislativou. Popsala ho Jana Matohonová z tiskového oddělení Severočeského ředitelství Policie ČR:

„Pokud by se někdo pokusil zablokovat silnice určenou k pochodu, policie přivolá zástupce magistrátu, a ten situaci vyhodnotí. Pokud rozhodne, že jde o porušování veřejného pořádku, pak požádá policii, aby zakročila. Ta nejprve vyzve k odstranění zátarasy nebo podobné překážky a pokud nebude uposlechnuta, zasáhne podle dané situace.“ Policisté musí reagovat podle zákona a ne podle pocitů, a ten v případě povolené akce stojí na straně jejích pořadatelů.

Tisíce zad

Iniciativa Ukažme (neo)na– cistům záda už získala fotografie tisíců zad, řada z nich vznikla i ve středu při ústeckém koncertu pořádanému na protest proti pochodu. „Naši uličku hanby, tedy fotografie zad, budeme vyvěšovat po trase pochodu v utajenou chvíli, aby ji nemohli nacionalisté strhnout,“ řekl Deníku Miroslav Brož, jeden z iniciátorů akce. Zatím iniciativa vyvěsila na budovu magistrátu záda sousoší lidických dětí – památníku, který stojí v Lidicích. Nápis na něm zní: I lidické děti ukazují neonacistům záda. ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: František Roček

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 83
SDÍLEJ:
Krajta mřížkovaná.
3 4

Krajta pozřela dospělého muže, tělo se našlo v jejích útrobách

Ředitele Střediska volného času Fokus Nový Jičín Martina Jakůbka zadržela policie. Součástí tohoto případu má být i domovní prohlídka.
AKTUALIZOVÁNO
4

Sexuální skandál: řediteli Fokusu hrozí až deset let vězení

AKTUALIZOVÁNO

Mayová spustila odpočítávání brexitu: Je to šance pro lepší budoucnost

/ANKETA/ - Velká Británie formálně oznámila odchod z Evropské unie. Britská premiérka Theresa Mayová dnes v parlamentu potvrdila, že předseda Evropské rady Donald Tusk obdržel dopis ohlašující brexit. Dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. S Bruselem chce mít "nový, speciální a hluboký vztah". Dohody s EU chce premiérka dosáhnout do dvou let. Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii.

Ojetinám s "cinklými" diesely cena neklesá. Většině dokonce vzrostla

Kauza Volkswagenu s úmyslným obcházením testů emisních norem přinesla hodně kritiky na stranu německé automobilky. Měla ale negativní dopad i na ceny ojetých aut v České republice? Nejnovější průzkum přináší zajímavé výsledky.

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Ústavní soud (ÚS) obdržel stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na prezidenta Miloše Zemana. Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad, uvedl dnes server Lidovky.cz.

Musíme ji vytáhnout, řekly si. Školačky zachránily ze zamrzlé řeky holčičku

/FOTOGALERIE/ Malé dítě uviděly v ledové řece. Dvě spolužačky z brněnské základní školy neváhaly ani minutu a okamžitě dvouletou holčičku vytáhly ven. Ve středu je za jejich hrdinský čin z letošního ledna ocenil jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies