Pokud se lidé cítí unaveni, měli by plavání odložit a odpočinout si. Nebezpečné je vstupovat do vody rozpálený. Riziko utonutí stoupá i u lidí opilých. Zvýšené procento alkoholu snižuje bystrost, a tak plavec rozumně neodhadne, co je v jeho silách.

Mezi tonoucími opilci bývá hodně vodáků, podle záchranářů by lidé měli tyto činnosti oddělit - přes den plout na vodě či se koupat, večer si klidně mohou dát pivo - a pak už se k vodě nepřibližovat. Pokud je člověk na koupališti, měl by dodržovat pokyny plavčíků.

Pozor na plný žaludek

Nebezpečné také je chodit plavat těsně po jídle s plným žaludkem, lépe je počkat zhruba hodinu. Dalším rizikem pro plavce je pobyt v blízkosti plavidel a plavební dráhy, po níž plují lodě a čluny. Chce-li člověk plavat do větší vzdálenosti od břehu, měl by si zajistit doprovod lodičky, nebo mít barevnou ruční bójku. Děti na lodičce musejí mít záchranné vesty.

O prázdninách stoupá také riziko utonutí dětí. Rodiče by proto neměli nechávat malé děti u vody bez dozoru a měli by je co nejdřív naučit plavat. Měli by je také poučit o bezpečném chování u vody a na dovolené vybírat bazény s plavčíkem a pláže, kde je služba záchranářů.

Nebezpečné poranění páteře

Podle zásad bezpečného koupání by člověk nikdy neměl plavat ani skákat do vody tam, kde to nezná a nemůže vidět, co je pod hladinou. Zlomeniny páteře po skoku do vody jsou jedním z nejnebezpečnějších úrazů. Skokana neochrání ani ruce natažené dopředu, protože neudrží váhu prudce padajícího těla. Úderem hlavy o dno si poškodí krční obratle a přeruší míchu. V podstatě okamžitě ochrne, často pak už ani nemůže vyplavat a utone.

Opatrnost radí odborníci i lidem, kteří tonoucího zachraňují. Pro sváteční plavce je to nebezpečná situace. Tonoucí se jich snaží všemožně chytit a může je strhnout pod vodu. Proto je lépe doplavat do blízkosti tonoucího a začít s ním mluvit, aby se zklidnil. Pak si ho může zachránce opřít o záda a plavat s ním ke břehu. Ještě bezpečnější je přispěchat k tonoucímu na loďce.