VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohoda Evropské unie s Tureckem nic nevyřeší, tvrdí politolog Zbořil

Severní Čechy – Oficiálně jde o velký úspěch. Ve skutečnosti to je spíše fiasko, hodnotí politolog Zdeněk Zbořil dohodu EU s Tureckem o zamezení nelegální migrace. Na otázky Deníku odpovídal politolog Zdeněk Zbořil.

21.3.2016 32
SDÍLEJ:

Politolog Zdeněk Zbořil.Foto: Deník

Proč jste ohledně smlouvy s Tureckem skeptický?
Turecko uzavřelo dohodu, která je pro ně výhodná. Výhodnější než pro EU. Zatím nemám v ruce text dohody. Ale z evropských médií zatím vím, že noví migranti, kteří počínaje 20. březnem připlují nelegálně z Turecka na řecké ostrovy, budou vraceni zpět do Turecka. Mám podezření, že Turecko nebude mít velký zájem bránit nelegálním migrantům, aby i nadále pluli vstříc EU.

Proč?
Pokud za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka bude jiný Syřan poslán z Turecka do EU, čím více zadrží Řekové nelegálních migrantů, tím více legálních migrantů pošlou Turci do EU, tedy tím více Syřanů se Turci zbaví. Média upozorňují, že jde o dohodu o pouhých 72 000 osobách. Noviny varují, že od ledna 2016 do poloviny března z Turecka do Řecka připlulo téměř 150 000 lidí. Je možné, že kvóta bude naplněna do dvou měsíců.

Budou nějaké další problémy?
Poslat Turkům zpět nelegální migranty bude možné v souladu se standardy EU a mezinárodním právem. Každý uprchlík bude muset být registrován. Pašeráci proto dají nelegálním migrantům instrukce tohoto znění: Až připlujete, hned požádejte o azyl. Žádost musí být zpracována. Protože migrantů je hodně, nebudou stíhat žádosti řešit a ověřovat, zda mluvíte pravdu. Mohou vracet jenom ty, kteří nepožádají o azyl. K tomu bych ještě já dodal: Sice politici uklidňují, náš premiér Sobotka je také mezi nimi, že syrské občanství nebude automaticky důvodem k udělení azylu. Žádosti Syřanů budou úředníci posuzovat individuálně. Bude se přihlížet i k tomu, zda pocházejí z míst, kde se bojuje. Zní to rozumně, ale jenom na první pohled. Bude velmi těžké si představit, jak si ověřit v rozvrácené zemi, zda mají migranti pravdu, nebo lžou.

Jenže migranti nechtějí zůstat v Řecku…
Proto dostanou od pašeráků instrukce: Nebojte se, paní Merkelová dojednává, aby jste šli dovnitř Evropy do zemí, které jsou kolem Německa a poblíž Skandinávie. Až tam budete, spojíte se s kamarády a známými, a chvíli počkáte, než přes humanitární organizace vám bude zprostředkováno, aby jste se v rámci slučování rodin a jiných legend, dostali kam chcete. Ale musíte požádat o azyl. Myslíte, že těchto rad nevyužijí?

Máte ještě jinou zlou zprávu?
Složitá migrační legislativa nahrává pašerákům a nelegálním migrantům. Členské země EU Řecku pomohou, pošlou prý snad na 4000 lidí: Policistů, soudců, azylových úředníků, analytiků, sociálních pracovníků orientovaných na migraci a tlumočníků. Jenže, neoficiálně se již vyjadřovali lidé znalí situace, že bude potřeba ještě více odborníků. Ale kde je brát? Jejich potřeba vzrůstá i uvnitř EU. Ale ještě horší je, že sílí mafiánský tlak lidskoprávních aktivistů, aby byli přijímáni i ekonomičtí migranti z Iráku a Afghánistánu. Jenže, ani přijímání Syřanů není jednoznačné. Syřané, Iráčané a Afghánci k nám přicházejí z bezpečných zemí. Tedy jaké právo na azyl?

Ale dohodu si pochvalovali i odpůrci legalizace migrace -  Poláci a Maďaři.
Diplomatická mluva nemá nic společného s reálným životem. Polský prezident Andrzej Duda má poradce Krzysztofa Szczerského. Ten řekl novinářům co si prý myslí o dohodě polský prezident a maďarský premiér: „Označili dohodu za něco pozitivního, co se ubírá správným směrem. Je první známkou toho, že evropští politici, kteří dnes tvoří hlavní proud evropské politiky, již nemohou vytvářet problémy, ale začínají je řešit. Jedná se o první krok k vyřešení problému migrace do Evropy." Čili neřekli nic. Jenom to, že EU konečně dělá alespoň něco, byť to nemá velký význam. Protože pokud někdo řekne, ze se něco ubírá správným směrem, říká ve skutečnosti, že to není horší než včera. To není pozitivní zpráva. Pouze potvrzení současné katastrofy.

Proč tedy neřekli, že dohoda vůbec nic neřeší?
Je to zbytečné. Všichni vědí, že to není řešení. Proč kritikou ze sebe dělat i nadále zlé hochy? Polský prezident Duda to řekl diplomaticky: „Cílovým modelem pro vyřešení krize je pomoci tam, kde je válka …" Čili řekl, že je to k ničemu.

Podobně si lze vyložit i to, co řekl po skončení summitu britský premiér David Cameron?
Cameron podle tisku řekl: „Poprvé v této krizi máme podle mého názoru plán, který, pokud se bude správně a plně dodržovat, by mohl něco ovlivnit." Říci „by mohl něco" znamená totéž, co nic. Takto lze rozebírat do nekonečna prohlášení o ničem z úst dalších evropských politiků.

V čem vidíte největší nebezpečí?
Organizace zastávající se migrantů udělají vše proto, aby s pomocí smluv, úmluv a různých zákonů a nařízení vytvořily velmi spletitou síť pastí proti imigračním úředníkům. Chtějí prověřování nelegálních migrantů ztížit, či spíše paralyzovat. Jejich praxe je podobná té u blokády dostavby dálnice D8 u vás na severu Čech – pomocí paragrafů. Stírá se tím v podstatě hranice mezi převaděči a organizacemi na ochranu lidských práv. Např. Amnesty International (AI) se již dala slyšet, že dohoda s Tureckem je „historickou ránu lidským právům".

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava tvrdí, že současný přístup k migraci je chybný. ČR, a státy EU, podobně jako Maďarsko, musí změnit přístup k různým úmluvám o lidských právech. Většina z nich vznikla ve svatouškovském oparu pod dojmem utrpení v druhé světové válce. Smlouvy a úmluvy jsou psané pro mírovou společnost. Dnes jsou již smlouvy a úmluvy bez upřesňujících podmínek nefunkční. Neboť, se již nacházíme v prostoru mírového soužití a komunikace, ale v podstatě již ve válečném prostředí doplněném migrační invazí. Jaký je váš názor?
Také pozoruji tento trend. Rétorika a praxe lidoprávních organizací jsou v podstatě na stejné vlně jako organizace převaděčů. Říkají to otevřeně. Cituji, co řekl pro média ředitel programů Amnesty International pro Evropu John Dalhuisen. Informovala o tom i ČTK: „Jde (o dohodě EU s Tureckem) o snahu Evropské unie otočit se ke globální migrační krizi zády a úmyslně ignoruje své mezinárodní závazky." Dalhuisen řekl, že se otáčíme zády ke globální (!) migraci. Lidoprávní extrémisté chtějí, abychom v Evropě přijali kohokoliv odkudkoliv, kdo je v jakékoliv nouzi. To je anarchie. Čili, chtějí, abychom zrušili evropskou civilizaci a stali se kempem lidí z Asie a Afriky.

Existuje reálné řešení migrační invaze do Evropy?
Je potřeba s pomocí zajistit z peněz EU lepší podmínky k životu v zemích na Blízkém východě, včetně Turecka, kde dnes přebývají miliony migrantů z Iráku a Sýrie. V tom již pomáháme. Pokud jde o hranice EU, všímám si vzrůstajícího počtu upozornění, že zatím není jiné řešení, než úplné uzavření vnějších hranic EU. Třeba i s použitím síly. Když před několika měsíci bezpečnostní analytik Martin Koller v televizi opatrně naznačoval, že by bylo po migrační vlně, kdyby se potopilo pár lodí, třeba i s lidmi, bylo to rouhačství. Dneska bych se spíše zeptal: Kdo a kdy vystřelí první?

Autor: František Roček

21.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:
Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho Zaorálek
7 4

Zpátky doma. Čech Petr Jašek byl propuštěn ze súdánského vězení

A skuteční vítězové - film Moonlight.
AKTUALIZOVÁNO
1 15

Předávání Oscarů: Nejlepším filmem je La La Land. Ne! Je to Moonlight

Bouřlivák Johnny Cash přežil bitku s pštrosem i požár národního parku

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Přízvisko legenda si dnes vysloužil kdekdo. Ovšem Johnny Cash jí doopravdy byl. Napsal přes 1500 písní a v žebříčku Billboardu mu figuruje zhruba obdobný počet hitů jako Ro-lling Stones. Muž v černém vypil tisíce lahví alkoholu, vyzkoušel všechny drogy, zapálil národní park, napadl ho pštros a celý život ho strašila předčasná smrt jeho bratra. V neděli by oslavil 85. narozeniny.

Šéfové stran: ANO směřuje k vůdcovskému řízení

Hnutí ANO dnešní změnou stanov, která posiluje pravomoci předsedy, míří k vůdcovskému či autoritářskému řízení hnutí. Shodují se šéfové sněmovních stran. Podobné změny ve svých stranách vylučují, demokratické strany podle nich mají být postaveny na rozhodování kolektivních orgánů.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies