Tedy jeden rok natvrdo. Zákon tak bude přistupovat stejně ke slavnému sportovci s kufrem plným steroidů i k dredatému mladíkovi s batohem plným marihuany. Stačí, aby změna legislativy prošla Senátem a podepsal ji prezident.

Hlavním smyslem návrhu však není posílat do vězení sportovce, ale posvítit si na výrobce a dealery látek používaných k dopingu. V současnosti se například prodejci steroidů nebo růstových hormonů v Česku na rozdíl od zahraničí těší beztrestnosti. Pokud nepodají doping nezletilému, nemají se čeho bát.

Revoluční je však Plocsův návrh také v tom, že na roveň steroidů řadí další fenomén současnosti. Sportovci si totiž stále více do těla „pumpují“ látky, které dopingem samy o sobě nejsou, tedy krev nebo kyslík. Trestný tak bude například cyklistikou nechvalně proslulý krevní doping EPO nebo používání metod, které s tradičním pojetím dopingu nemají nic společného.

„Pomocí těchto metod je uměle dodáván kyslík pro zvýšení kapacity organismu pro vytrvalostní výkon, což vážně ohrožuje lidské zdraví,“ varoval poslance ve sněmovně Ploc s tím, že takovéto praktiky můžou být pro lidské tělo nebezpečnější než braní drog.

S dopingem tak díky novému zákonu nebude od roku 2010 bojovat jen Antidopingového výbor, ale také Národní protidrogová centrála a celníci.