Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečas: ODS novou koaliční smlouvu s VV nevyjedná

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Výkonná rada ODS v pondělí odmítla, že by s Věcmi veřejnými mohla být vyjednána zcela nová koaliční smlouva. Po jednání širšího stranického vedení to řekl šéf občanských demokratů a premiér Petr Nečas.

27.6.2011 12
SDÍLEJ:

Předseda vlády Petr NečasFoto: Deník/Divíšek Martin

Podle Nečase stále platí stávající koaliční smlouva, strany se shodly, že dodatek je k ní možný.

Vedení VV bude o dalším postupu jednat dnes večer v Ostravě. Místopředsedkyně strany Karolína Peake po schůzce koaličních lídrů naznačovala, že VV nyní mají za zpochybněnou i původní, rok starou koaliční dohodu. Dnes řekla, že je odpovědností její strany snažit se ještě dál vyjednávat. O žádných konkrétních termínech koaličních rozhovorů však nevěděla.

„Pokud existují úvahy, že by snad mohla být vypovězena stávající koaliční smlouva ze strany jedné z koaličních stran a vyjednána nová, tak ODS jednoznačně a musím říci jednomyslně – hlasováním výkonné rady – sděluje, že o nové koaliční smlouvě s VV vyjednávat nebude,“ prohlásil premiér.

Vedení ODS tak dnes podpořilo postoj, který straničtí lídři zaujali v neděli, kdy odmítli další vyjednávání s Věcmi veřejnými o dodatku ke koaliční smlouvě. Nečas dnes zopakoval, že strany se v minulých dnech shodly na 99 procentech bodů z dodatku a tuto dosaženou dohodu je ODS připravena podepsat a plnit. „Celá debata je o dvou nebo třech řádcích ve dvanáctistránkovém dokumentu,“ podotkl.

Také širší stranické vedení a poslanci TOP 09 dnes podle předsedy sněmovní frakce strany Petra Gazdíka podpořili postup stranických vyjednávačů na nedělní K9. TOP 09 tam navrhla ukončit diskusi o programovém dodatku ke koaliční smlouvě poté, co VV přišly s přáním diskutovat už nyní o podobě státního rozpočtu na příští rok. Pokud jde o personální změny ve vládě, TOP 09 podle Gazdíka podpoří to, co domluví s VV premiér Nečas.

VV překvapily úvahy ministerstva financí o možných škrtech například v resortu školství v příštím roce ve výši devět miliard a v roce 2013 dokonce 12 miliard korun. Kalousek ale dnes ČTK řekl, že tabulka, která VV vyděsila, byla jen propočtem toho, jak by se muselo v rozpočtu škrtat, aby mohly být uspokojeny požadavky VV třeba na dalších 14 miliard korun do Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Nikdo nezpochybňuje závazek, který je v koaliční dohodě a který hovoří o navýšení platů učitelů v regionálním školství,“ podotkl dnes Nečas. Rozpočet na to podle něho bude pamatovat. Jinou věcí ale podle něho je představa, že v červnu, kdy vláda ještě nejednala ani o výdajových limitech rozpočtových kapitol, bude politická K9 předjednávat rozpočet. „Nikdo jiný než vláda v této zemi rozpočet sestavovat nebude,“ řekl Nečas.

Za politicky nereálnou pak premiér označil představu, že budou zvýhodněny rozpočtové kapitoly ministrů z jedné politické strany na úkor kapitol ministrů z jiných stran.

Premiér zopakoval, že respektuje nárok VV na čtyři ministerská křesla ve vládě

Personální otázky, které původně nejnovější kolo vládní krize odstartovaly, podle něj ale už VV opustily. „Začínají nastavovat další zástupná témata, napřed dohodu o programu, kdy jsme se včera dohodli, po tom najdou úplně nový prvek – dohodu o rozpočtu, který, znovu opakuji, ještě ani vláda neprojednávala,“ řekl. Pozastavil se nad tím, že předseda VV Radek John se dosud nesešel s nestranickým ministrem dopravy Radkem Šmerdou, kterého chtějí VV z vlády odvolat. Podle Nečase by schůzka měla být samozřejmostí před tím, než Šmerdův odchod začne řešit on. (čtk)

Dožije se vláda roku? Kdo ví

Praha – Dny zbývají do chvíle, kdy bude jasno, zda se trojkoaliční vláda s luxusní podporou 118 poslanců změní v menšinové uskupení ODS a TOP 09 s nejistými 99 hlasy ve sněmovně.

Nedělní noční jednání lídrů vládnoucí trojky totiž skončilo rozchodem ve zlém. Předsedy dvou silnějších formací Petra Nečase a Karla Schwarzenberga rozlítilo, že véčkaři přednesli další obsahové požadavky. A ne ledajaké. „Nedohodli jsme se na garanci, že učitelé dostanou přidáno čtyři miliardy a že na Státní fond dopravní infrastruktury bude 14 miliard korun,

V tomto bodě TOP 09 řekla, že jednání přerušuje,“ sdělil šéf VV Radek John.

Struktura státního rozpočtu, o němž by měla vláda rozhodnout do 30. září, je poměrně nelogickou roznětkou k výbuchu. Zesměšnil ji i premiér Petr Nečas. Odborné ladění rozpočtových kapitol není věc pro jednání formálně nijak nezakotveného spolku zvaného K9. Jinými slovy, za rozkolem musí být něco jiného. Motivy Věcí veřejných jsou jasné. Poztrácely podporu voličů, která se momentálně pohybuje pod třemi procenty. Lidé odmítají reformy z vládní dílny, především ministrů TOP 09. Véčkaři vidí jedinou cestu ke spáse v příklonu k náladám občanů. A to ještě musí řešit vnitrostranický průšvih, kterým je policejní žádost o vydání Víta Bárty k trestnímu stíhání.

O co jde ve skutečnosti

Premiér Petr Nečas a především ministr financí Miroslav Kalousek jsou ochotni véčka ponechat ve vládě jen za předpokladu jejich absolutní poslušnosti. Jinak by první místopředseda TOP 09 Kalousek v sobotních LN neřekl: „Voliči TOP 09 jsou znechuceni, zejména proto, že jsme v koalici s Věcmi veřejnými“, ani nenazval experta VV na boj s hazardem Josefa Novotného „mírně bláznivým poslancem“. A ministr zdravotnictví za tutéž stranu Leoš Heger by neuvedl, že kdyby se měl nadále chodit zpovídat z detailů zdravotnické reformy k Vítu Bártovi, bylo by to přes jeho míru. Topkaři, kteří za rok u vesla přišli jen o procento příznivců, se o svou voličskou základnu nemusejí bát, ta je daná výší majetku a vysokou příčkou na společenském žebříčku úspěšnosti. Proto jsou tak radikální. Eventuální předčasné volby by jim stranicky neuškodily, i když o ministerská křesla by je připravily zcela jistě. Navíc Klaousek už asi tuší, že pololetní výběr daní skončí mnohamiliardovým deficitem, který bude muset vyrovnávat dalšími škrty na straně výdajů.

ODS lavíruje, protože nemůže spoléhat na pevné jádro voličů, a hlavně poztrácela vůdčí typy. Petr Nečas se může z místopředsedů opřít jen o Alexandra Vondru, avšak ten po kauze ProMoPro není oporou s nejpevnějšími kramfleky. Proto možná bude Nečas dál hledat shodu. Koneckonců, může mu být v polsledku jedno, jestli křeslo ministra dopravy po Bártovi bude zahřívat Radek Šmerda, nebo jeho náměstek Lukáš Hampl, který narychlo vstoupil do VV. A tak možná bude mít pravdu prezident Václav Klaus, který při pondělní návštěvě Bratislavy řekl: „Tam je prostě permanentní problém a napětí uvnitř relativně málo sourodé vládní koalice, ale já bych v této chvíli slovo krize nepoužil.“

Koalice před rozpadem

„My nebudeme používat násilí, abychom Věci veřejné udrželi ve vládě. To slibuji.“

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 po nočním jednání 26. června

Požadavky véčkařů na dodatek koaliční smlouvy

– čtyři ministerská křesla pro členy VV (školství, místní rozvoj, doprava, vicepremiér pro boj s korupcí + šéf legislativní rady) – PREMIÉR NECHCE ODVALAT MINISTRA DOPRAVY RADKA ŠMERDU

– potvrzené čtyři miliardy na platy učitelů v roce 2012

– garance čtrnácti miliard do Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok – MINISTR FINANCÍ JE OSTŘE PROTI, NESOUHLASÍ ANI PREMIÉR

– zdanění hazardu od 1. ledna 2012 – PŘIJATO

Kateřina Perknerová

Autor: Redakce

27.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

VIDEO: U Belgie našli zachovalou ponorku z 1. světové války. I s posádkou

Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME
1

Vlaky stojí, nádraží pročesává policie. Hledá bombu

Začíná kampaň Číst Havla. Dětem přiblíží Havla jako literáta

Knihovna Václava Havla dnes spustila kampaň Číst Havla, která chce žákům základních a středních škol pomoci poznat Václava Havla nejen jako velkou postavu české historie, ale především jako čtivého a podnětného spisovatele.

AKTUALIZOVÁNO

V dědických kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

Jeden mrtvý voják a další zraněný. Na místě vrtulník. Panika. Evakuace. Tak to v úterý krátce před devátou hodinou ráno vypadalo podle očitých svědků poblíž hlavní budovy v areálu Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. V místě údajně vybuchly granáty. „Všechny nás evakuovali. Jeden voják neměl šanci přežít,“ informovala Vyškovský deník Rovnost jedna z příslušnic dědické vojenské posádky.

Na sdílení kol půjde 20 milionů. Města mohou žádat o dotace

Sdílení jízdních kol ve městech podpoří nová dotace ze Státního fondu životního prostředí. Na takzvaný bikesharing je určeno 20 milionů korun. O peníze mohou žádat města, dopravní podniky i soukromé firmy. Dalších 20 milionů půjde do osvěty pro ekologicky čistou dopravu. 

Připravte se na topnou sezonu: Některé obce žádají revize plošně

/INFOGRAFIKA/ Než si necháte vystavit revizní zprávu, ověřte si, kdo vám ji zpracovává, radí ředitel topenářské asociace Mojmír Krátký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení