Výjimkou jsou některé základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U těch bude zachována desetiprocentní saz­ba.

„Vynětí těchto potravin ze zvýšené sazby přijde stát na sedm miliard korun,“ řekl Lidovým novinám ministr financí Miroslav Kalousek.

Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Zvýšení cen plynoucí ze změn u DPH by podle dřívějších vyjádření některých ministrů měl stát kompenzovat novými sociálními dávkami, jednorázovým zvýšením starobních důchodů a u rodin s dětmi novými slevami na sociálním pojištěním nebo na dani.

Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně, které se použijí na řešení deficitu důchodového účtu, uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle analytiků společnosti Next Finance však není jisté, z kolika procent navýšení DPH výpadek důchodového systému pokryje. „Je možné, že se časem ukáže nesoulad mezi vyšším příjmem DPH a výpadkem průběžného systému. Poté bude nutno buď DPH opět změnit, anebo překalibrovat průběžný systém,“ uvedli ekonomové Next Finance.

ČSSD zvýšení DPH nepodporuje

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že k podobě reformy se strana obsáhleji vyjádří až poté, co budou jasné všechny jeho podrobnosti, zvýšení DPH však strana nepodporuje. „ČSSD nesouhlasí se sjednocením DPH, neboť to povede ke zdražení potravin, léků, bydlení a celé řady dalších, sociálně citlivých položek,“ uvedl Sobotka.

Sjednocení sazby se dotkne všech sociálních skupin. Díky jediné sazbě DPH by stát mohl ročně vybrat o 50 až 60 miliard korun navíc. To znamená, že každý obyvatel Česka, včetně nemluvňat, zaplatí na daních ročně o pět až šest tisíc navíc.

Na všechny dopadne například zdražení vody a tepla. „Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 gigajoulů by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 korun navíc,“ uvedl ředitel teplárenského sdružení Martin Hájek.

„U vody se vůči koncovému uživateli sjednocení sazby projeví nárůstem o devět procent. My jako producenti s tím nemůžeme dělat nic,“ uvedl předseda Svazu vodního hospodářství Miroslav Nováček. Čtyřčlenná pražská rodina z domku se zahradou ročně zaplatí o 1457 korun více než doposud.

Starší občané nejvíce pocítí růst cen léků a zdravotních pomůcek. „Určitě tady není prostor, aby navýšení daně bylo kryté ze strany lékáren,“ uvedl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Uváděná čísla vycházela z předpokladu sjednocení DPH na 19 procent.

DPH se změní v rámci zásad důchodové reformy, na nichž se ve čtvrtek ministři dohodli.

Čtěte také: Důchodová reforma: připojištění má být dobrovolné