VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Držet ještě při životě schengenský systém rozumný politik již nemůže

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Varování, která zazněla v Deníku již před několika týdny, jsou dnes pronášena i na vládní úrovni.

31.8.2015 109
SDÍLEJ:

Demonstrace proti a pro přijetí uprchlíků se konaly v sobotu 18. července 2015 na Můstku v Praze.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

„Prioritou vlády je ochránit naše občany a nastolit pořádek. Cestou by bylo uzavření schengenského prostoru," uvedl ministr Andrej Babiš po zasedání kabinetu. Dodal, že v této věci je EU impotentní.

Trojí varování

Novým hitem v posledních dvou dnech v médiích je konstatování, že migranti na maďarské hranici překonávají hraniční plot.

Nikde jsme ale nezaznamenali, že by se hovořilo o tom, jaký to má mimořádně vážný dopad na EU, upozorňují politolog Zdeněk Zbořil, bezpečnostní analytik Martin Koller a ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Všichni již na téma mimořádně nebezpečné situace, která v Evropě vznikla, v Deníku hovořili. Souhlasí s Babišem. Držet při životě schengenský otevřený prostor rozumný politik již nemůže.

Jak důležité je postavení ochranného plotu?
Zbořil: Postavení plotu je prvním krokem. Druhým krokem je zajištění, aby plot plnil svou funkci.

Znamená to, že plot funguje jenom v případě, že na druhé straně plotu je pes, který toho, kdo leze přes plot, hned kousne do nohy?
Zbořil: Pokud má plot fungovat, dojde k vážné konfrontaci.

Čili, začne se v Maďarsku u plotu a u propustí s železničními kolejemi harašit zbraněmi? Snad s vodními děly a slzným plynem?
Zbořil: To bude asi úvodní fáze, ale pokud se domluví desítky či stovky osob na hromadném útoku na plot, pomůže to?

Potom nastoupí gumové projektily jako při agresivních demonstracích v muslimských zemích a při konfliktech Izraele s palestinskými demonstranty?
Zbořil: Byla by to logická gradace. Míra konfrontace se bude zvyšovat. Za každou cenu budou chtít migranti silou davu překonat plot. Přijdou okamžiky eskalace, kdy nepomohou ani gumové projektily.
Doubrava: Z tohoto pohledu nelze vyloučit až tak závažné vyhrocení situace, že dojde k ostré střelbě. Střelbu mohou zahájit i záměrně provokatéři mezi převaděči, kteří by tím chtěli dokázat, jak jsou Maďaři bezcitní. Aby se mezi naivními lidmi zvedla hysterie proti jejich plotu.

Je to doslova až děsivé. Zastaví překonávání zábran, čili plotu, jedině mrtví?
Zbořil: Vyplývá to z logiky věci. Migranti budou chtít plot deklasovat. S využitím televizních kamer si budou chtít silou symbolicky otevřít cestu do Evropy přes jakýkoliv odpor. Násilí představuje skupinový samohyb, žijící svým vlastním životem s neodhadnutelnými následky.

Násilné překonávání plotu může skončit až v bodu ostré střelby?
Doubrava: Lidé, kteří organizují obsazování Evropy běženci z muslimských zemí Afriky a Asie, s tím určitě počítají, protože vědí, že administrativa EU je zcela neschopná. Na vojně se tomu říkalo průzkum bojem.

Pokud existují organizátoři migrace, tuší, že se EU zalekne střelby, a raději nechá proudit migranty do Evropy bez omezení, ať jich je jakékoliv množství?
Doubrava: To by bylo pro organizátory migrace zcela ideální řešení.

Lze vůbec odpovědět na otázku, kolik bude potřeba mrtvých, aby byla invaze migrantů přes Maďarsko zastavena?
Doubrava: Je to velmi provokativní otázka, ale bohužel zároveň vychází ze současné reality. Násilí eskaluje, na druhou stranu působí i úřednické tendence k opatrnosti. Škála reakcí bude pestrá a násilí může eskalovat. Organizátorům migrace a převaděčům mrtví nevadí. Vidíme to denně.

Je varianta střelby a obětí skutečně možná?
Koller: Ne, protože to by se celá úřednická Evropská unie vrhla na Maďary v šílené hysterii. Protože v tom okamžiku by byrokrati v EU věděli, že pokud v razantním odporu budou Maďaři pokračovat, EU bude skutečně muset také jednat vůči migrační vlně, což dodnes prakticky nedělá.

Tím pádem ale plot Maďaři neuhlídají?
Koller: Neuhlídají.
Doubrava: Vzdáleně situace připomíná léta 1937 až 1939, dobu rozpínání německého fašismu do Evropy pseudo mírovými prostředky osvobození Rakouska od parlamentní vlády, rozbití Československa a příprava na tažení do Polska. Západní státy své obyvatele ubezpečovaly, že šílenosti vyváděné v Německu, včetně rasových zákonů, jsou jenom interní německou záležitostí. Byla to samozřejmě naprosto jiná situace, ale naprosto stejná liknavost a lenost politiků jako dnes.

Bude mít tento migrační příběh nějakého vítěze?
Zbořil: V jednom klasickém detektivním románu z doby gangsterů a jejich ctihodných rodin jsem četl, jak boss má vizi budoucnosti. Od drog, násilí, pašeráctví a hazardu přejít do sféry obecně prospěšné činnosti sociálních služeb. Tam jsou skutečně peníze, a bez rizika. Pseudo humanitární pomoc je i dnes šancí pro mnoho desítek tisíc šikovných lidí. Z vládních peněz lze vytáhnout v rámci národních států a EU úžasné částky.
Doubrava: Je zde ještě jedna rovina problému. Politici nevědí, jak reagovat na strach občanů z náhlého přílivu stovek tisíc migrantů do Evropy. Když se občané bojí migrační vlny, jsou profesionálními politiky jako je Merkelová, označováni za extrémisty. Premiér Sobotka zase hovoří o jakýchsi fašistických tendencích v naší společnosti. To je urážka občanů, kteří mají jenom normální lidské obavy.
Koller: Merkelová sama oficiálně prohlásila, že experiment multikulturalismu, tedy spolužití křesťanské a muslimské společnosti, v Evropě ztroskotá. A náhle to popírá tím, že kritizuje strach obyčejných lidí z migrantů.

Má reakce Merkelové racionální vysvětlení?
Doubrava: Nadneseně řečeno, bojí se jít do války, jako se báli demokratičtí politici konfrontace s realitou v roce 1938. Bojí se nepříjemného stavu, kdy by nebyly na pořadu dne konference a nekonečná oddalující a zastírající jednání ministrů, ale výjimečný stav, a tvrdá zodpovědnost za každodenní jednání. Dosud se všechno snažili politici EU ukecat a odkázat na další jednání za týden či za měsíc.

Proto řada našich politiků kritizuje Babiše?
Doubrava: Čas je důležitý faktor. Souhlasím s Babišem, že je nutné zrušit schengenský systém. Už předtím jsem psal ministrovi vnitra, že měl být již schengenský systém pozastaven. S každým týdnem je situace v Evropě stále horší.
Zbořil: Legislativní proces nahrává organizátorům migrace. Protože velká vlna migrace není samovolná. Je směrovaná do Evropy. Legislativní opatření jsou přijímána v EU váhavě s dlouhou časovou prodlevou. Maďaři by potřebovali nasadit armádu na ostrahu hranic ihned, ale musí to schválit parlament, a tudíž se o tom bude rozhodovat až příští pátek.
Doubrava: Tehdy by mělo dojít též ke zpřísnění paragrafů jejich trestního zákona ohledně nelegální migrace. Domnívám se, že toto zpřísnění nám též chybí v trestním zákoníku České republiky.

Slyším o pomalém jednání vládní a poslanecké mašinérie, o naprostém rozkladu rozhodovacího mechanismu EU. Vím, že se to říká pod náporem letošního náhlého zrychlení migrační vlny, ale je nějaké řešení?
Koller: Už jsem pro Deník řekl, že kromě zrušení nebo pozastavení funkce schengenského prostoru je řešením výjimečný stav. Protože tady skutečně máme výjimečnou situaci. Výjimečný stav dovoluje přijímat rozhodnutí na celostátní úrovní ihned, podle reálné potřeby.
Doubrava: Politikům chybí celkový náhled na důsledky. Není důležité kolik přesně za týden či měsíc je zadrženo nelegálních běženců. Důležitý je trend, tempo nárůstu migračního tlaku. Pokud Velká Británie a Německo sníží sociální polštář pro běžence, potom z nouze nepohrdnou běženci ani Českou republikou.

Autor: František Roček

31.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 109
SDÍLEJ:
Ladislav Okleštěk
6 33

Hejtmanem olomouckého kraje je Okleštěk. Sesazený Košta asi ANO opustí

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

AUTOMIX.CZ

Škoda vážně chystala vlastní pick-up. Neklaplo to. Zatím...

V posledních letech se několikrát objevily zprávy, že Škoda zvažuje výrobu pick-upu. Nejčastěji se přitom hovořilo o vlastní verzi Volkswagenu Amarok. Nyní se ukazuje, že na těchto informacích opravdu něco bylo.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies