Krásné podzimní počasí posledních dnů a týdnů láká k vycházkám do přírody. Při pobytu venku je však stále třeba dávat pozor na klíšťata.

Lidé by si měli uvědomit možná rizika, k nimž se nesporně řadí i onemocnění přenášená klíšťaty. Právě teplé počasí posledních dnů podporuje jejich aktivitu. Klíště Ixodes ricinus je nejhojnějším druhem klíšťat na našem území. Vyskytuje se zejména na pastvinách, vlhčích loukách a v keřovém patru na okrajích lesních porostů do nadmořské výšky zhruba osmi set metrů nad mořem.

Většina území bruntálského okresu je tedy pro klíšťata příhodným biotopem, a každoročně zde proto dochází i k onemocněním lidí. Klíšťata bývají přichycena na vegetaci nízko nad zemí, často jen několik centimetrů, proto bývá člověk nejčastěji napaden, pokud se prodírá nízkou vegetací a houštinami při okraji lesa, jako to dělají například houbaři. Klíšťata u nás přenášejí dvě onemocnění, jimiž jsou klíšťový zánět mozku, tedy encefalitida a Lymská borelióza. „Obě onemocnění mají jasně sezónní charakter, vázaný právě na výskyt klíšťat,“ řekl MUDr. Kopřivík, vedoucí protiepidemického oddělení v Bruntále.

Pracovníci Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě a územního pracoviště v Bruntále dlouhodobě sledují výskyt onemocnění, která jsou klíšťaty přenášena.

Čtěte také: Klíšťata na jihu Čech nakazila více lidí než loni