VYBERTE SI REGION

Většina Čechů podporuje právo na eutanazii a interrupci

PRAHA - Téměř dvě třetiny Čechů se kloní k názoru, že český právní řád by měl umožňovat eutanazii. Většina Čechů si také myslí, že žena má právo se sama rozhodnout o případné interrupci. Vyplývá to z květnového průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

9.6.2007
SDÍLEJ:

Lidský plod ve 12. týdnu života.Foto: DENÍK/archiv

Průzkumu se začátkem května zúčastnilo 1 132 lidí starších 15 let. S eutanazií rozhodně souhlasí 14,6 procent z nich, dalších 43 procent s ní spíše souhlasí. Rozhodně proti tomu, aby nevyléčitelně nemocný člověk mohl ukončit svůj život, je deset procent Čechů. Spíše proti pak 17,8 dotázaných. Každý desátý občan se k tomuto tématu nedovede vyjádřit. S eutanazií častěji nesouhlasí věřící a lidé, jimž je šedesát a více let, rozhodný souhlas častěji vyjadřovali muži.

K názoru, že žena má právo se o potratu rozhodnout sama, se kloní 72 procent lidí. Pětina občanů souhlasila s tvrzením, že interrupce by měla být povolena jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu. Každý dvacátý oslovený se domnívá, že umělé přerušení těhotenství by se mělo povolit pouze v případě ohrožení života ženy a pouze jedno procento oslovených si myslí, že potraty by měly být zakázány.

Právo žen svobodně se rozhodnout o interrupci častěji odmítají věřící, lidé šedesátiletí a starší, muži a respondenti se základním vzděláním. Relativně častěji názor, že žena má právo sama se rozhodnout o umělém přerušení těhotenství, zastávají ženy a lidé ve věku 30 až 44 let.

Postoje české veřejnosti k interrupcím zaznamenaly podle CVVM od roku 1990 výrazný posun. Názor, že se žena může sama rozhodnout, zda dítě chce či nechce, tehdy podporovaly dvě třetiny Čechů. Podpora tomuto tvrzení tak do nynější doby vzrostla o dvanáct procentních bodů. Stabilně rovněž klesá souhlas s tím, že interrupce by měla být zakázána - v roce 1990 tento názor zastávalo pět procent, letos již pouhé jedno procento dotázaných.

Zatímco začátkem a v průběhu devadesátých let by podle každého desátého občana měl být potrat povolen jen v případě ohrožení života matky, v posledních dvou letech se pohybuje podíl lidí s tímto názorem kolem pěti procent.

9.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Orbán: Nebýt Maďarska, Evropa by už byla mrtvá

Budapešť - Kdyby Maďarsko neplnilo své závazky týkající se ilegální migrace, Evropa, jak ji známe, "by už byla mrtvá". Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Lokál. Orbán v něm opět kritizoval postup Evropské komise v migrační krizi a snahu prosadit kvóty pro přerozdělení migrantů mezi země Evropské unie.

SpaceX vyvíjí obří vesmírnou raketu pro kolonizaci Marsu

Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.

Průměrný Čech loni zbohatl o 36.000 korun na 341.000 korun

Praha - Čistá hodnota finančního bohatství na obyvatele v Česku loni stoupla o 36.000 Kč na 341.000 korun (zhruba 12.600 eur). V celosvětovém žebříčku to je posun o dvě příčky dopředu na 26. místo. Ukázaly to výsledky sedmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která analyzuje úspory a dluhy v 53 zemích světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies