Současní ministři se nemusí o své posty bát. Politici se na schůzce zástupců všech parlamentních stran vyjma KSČM shodli na tom, že nebudou po Fischerově vládě požadovat hlasování o důvěře. Testem důvěry tak bude až blížící se schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Shoda

„Hovořili jsme o programových prioritách, jak je vidí jednotlivé strany i vláda. Myslím si, že je tam velký průnik a shoda na tom, jak se pohybovat ve zbývajícím období,“ oznámil po setkání premiér Fischer.

Šéf ODS Mirek Topolánek tvrdí, že alternativa současné vlády není. „Všichni si uvědomujeme nestandardnost této situace. K této vládě není alternativa vlády politické. Hlasování o důvěře by proto bylo ryze formální. Při hlasování o důvěře existovalo riziko, že by ho toto jediné řešení nemuselo získat,“ prohlásil Topolánek.

Podpora ODS i ČSSD

Také podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka bylo páteční jednání věcné. „Za sociální demokracii jsem vyjádřil názor, že úřednická vláda, která není ani levicová ani pravicová, je jedinou alternativou. Proto ji budeme podporovat. Důležité je, aby tato vláda spravovala zemi do okamžiku, kdy bude ustavena vláda s politickým mandátem,“ řekl Paroubek.

Vláda má nyní připravit seznam legislativních předloh, které by ráda v parlamentu projednala. „Nejde však o žádnou legislativní smršť,“ podotkl Fischer.

Fischerova vláda měla být pouze přechodnou, mandát měla do předčasných voleb v říjnu. Po jejich zrušení tak musel premiér vyřešit, jak to s podporou jeho vlády pro další měsíce vypadá.
ČLENŮM VLÁDY ČR DŮVĚŘUJE TÉMĚŘ POLOVINA OBČANŮ

Důvěru členům vlády projevuje 44 % občanů. Více důvěry mají členové vlády u lidí s vysokoškolským vzděláním, materiálně dobře zajištěných a zejména mezi příznivci pravicově orientovaných stran, tj. ODS a TOP 09.

Premiér Fischer se těší oblibě 83% občanů. Nejpopulárnějším ministrem vlády je Eduard Janota (56 %), následovaný Janem Kohoutem (49%) a Martinem Pecinou (46 %). Řada ministrů je dosud značné části veřejnosti neznámá.

Z výsledků vyplývá, že členům vlády důvěřuje téměř polovina (44 %) občanů ČR.Úroveň důvěry současné vládě je srovnatelná s tím, jak občané důvěřovali členům vlád bezprostředně před sněmovními volbami v letech 2002 (41 %) a 2006 (44 %), vyšší důvěře se těšili pouze ministři Špidlovy vlády v listopadu 2002 (55 %). Míra důvěry projevované vládám působícím od voleb v roce 2006 se pohybovala přibližně mezi čtvrtinou a třetinou populace.