Za iniciativou evropských velvyslanectví a zastoupení USA stála švédská velvyslankyně.

„Pokud jde o situaci Romů, tak je to celoevropský problém. My ve Švédsku se snažíme přispět k toleranci a porozumění mimo jiné prostřednictvím sportu. Je to jeden ze způsobů, jak k sobě přiblížit lidi," vysvětlovala v Děčíně Annika Jagander.

Ta dala dohromady partu diplomatů, zaměstnanců ambasád a stážistů, kteří vyrazili v neděli ráno do Děčína. Před zápasem přitom nikdy neměli vzhledem k pracovnímu vytížení možnost spolu trénovat.

To ale na hřišti nebylo vidět. Prvních několik minut se sice na hřišti sehrávali, pak se ale rychle dostali do dvoubrankového vedení, o které je připravil až závěr prvního poločasu. Zápas nakonec skončil remízou 5:5.

Slavnostní výkop

Podle švédské velvyslankyně, která se postarala 
o slavnostní výkop exhibičního utkání, byl zájem o účast tak obrovský, že již další ambasády ani neoslovovala.

„Přijďte se podívat na zápas a třeba bude mít také chuť si zahrát," vzkázala ještě před utkání švédská diplomatka klubům, které odmítly s Junior Roma Děčín hrát.

Velmi zaskočený byl přístupem klubů z Děčínska rozhodčí Zdeněk Rot, který k zápasu dorazil až ze 300 kilometrů vzdáleného Žamberka.

„Pískám čtyřicet let a s něčím takovým jsem se nikdy nesetkal," prohlásil zkušený rozhodčí. Zápas řídil citlivě, bez karet. Nakonec ještě hráčům navrhl kopání penalt, což se líbilo zejména divákům. Těch na děčínský fotbalový stadion dorazilo asi dvě stě, převážně to byli Romové.

Diváci mohli být nakonec spokojeni, viděli napínavé utkání plné zvratů a dočkali se deseti gólů.

„Svým výkonem nás velice překvapil, byli v něm opravdu kvalitní fotbalisté," uvedl trenér a šéf TJ Junior Roma Děčín Pavel Horváth.

„Osm let jsem fotbal nehrál. Ale atmosféra byla skvělá. Diváci nás úžasně podporovali 
a hráli jsme navíc za dobrou věc. Bylo skvělé cítit po nastoupení na hřiště ten adrenalin," říkal spokojeně po utkání dánský brankář hostí Christian Lassen, který během zápasu několikrát podržel svůj tým skvělými zákroky.

Není to rasismus

Podle vedení fotbalové asociace není bojkot klubu rasismem. „Není v tom rasismus. Jde
 o strach, který vznikl v roce 2011 na tomto stadionu. Nechceme to řešit pokutami, chceme se dohodnout," tvrdí Libor Šimeček, předseda děčínského okresního fotbalového svazu.

Návrat romského klubu na fotbalovou mapu Děčínska vzbuzuje od počátku velké emoce. Ostatní kluby dokonce hlasovaly, zda vpustí romské mužstvo do soutěže. Klubům například vadilo to, že romský klub nezaplatil pokutu, která mu byla udělena před třemi lety. Dostal ji za to, že někteří jeho  hráči napadli při zápase své soupeře z Lokomotivy Děčín. Jedním z potrestaných byl i současný brankář Romy Patrik Herák, který nesměl tři roky hrát fotbal.

„Impulzy furt jsou. Ale už jen ty fotbalové. Rvačky a tyhle věci jdou mimo mne. To už mám doufám za sebou a teď už jen pro tým," ujišťuje brankář, který v exhibičním utkání nastoupil  obraně.

Jenže ani to kluby na Děčínsku neuklidní. V neděli neodehrála Roma utkání proti Bynovci, nastoupit nechtějí ani Valkeřice. Herák klubům nabídl, že nebude hrát, aby se nemuseli jejich hráči bát.

„Oni řekli, že já nejsem ten důvod, proč s námi nechtějí hrát," tvrdí Herák.

Ve čtvrtek by se  kvůli nechuti některých mužstev hrát s Romou měl uskutečnit aktiv klubů třetí třídy. Toho by se měl zúčastni i generální sekretář FAČR  Rudolf Řepka.