VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochod homosexuálů skončil, je několik zraněných

Brno - /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ První český průvod gayů a lesbiček skončil. Účastníci šli nakonec kratší trasu a vrátili se zpět na náměstí Svobody. Policisté začali propouštět i skupinu neonacistů, kteří se rozutekli po Brně.

28.6.2008 34
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

AKTUÁLNĚ

16:26 - Policie ukončila zásah v centru Brna, situaci nyní budou monitorovat sloužící hlídky. Problémy se ještě očekávají kolem sedmé hodiny večer, kdy začne Duhová párty na Flédě.

15:55 - Asi dvacet neonacistů právě nahání známého anarchistu Ondřeje Stlačálka po náměstí Svobody.

15:54 - Jeden strážník musel být převezen do nemocnice, protože dostal zásah slzným plynem a zkolaboval. Incident se stal v Domě pánů z Lipé, kde se rovněž slzeného plynu nadýchalo asi třicet lidí, kteří právě seděli na zahrádce v jedné z restaurací. Dva lidé museli být ošetřeni.

15:37 - Zhruba stovka neonacistů probíhá ulicemi Brna, policie situace nezvládá.

15:32 - Neonacisté, které policie propustilia, se rozutekli po Brně a policisté je začali stíhat. Policisté zatkli zatím sedm lidí. Jednoho člověka musela ošetřit záchranka.

15:20 - Policisté začali propouštět obklíčenou skupinu padesáti neonacistů, kontrolují jim doklady a pouštějí je přes Zelný trh. Přes náměstí Svobody opět jezdí tramvaje. Účastníci QP se rozešli a setkají se v sedm večer v klubu FLéda na závěrečné párty. PŘINESEME PODROBNOSTI Z VEČERNÍ PÁRTY.

15:19 - Průvod se přece jen neobešel bez indicentů, na konci průvodu v Poštovské ulici někdo hodil na účastníky zápalnou láhev. Incident se obešel bez zranění.

15:00 - Původně zrušená závěrečná Duhová párty se přesouvá do klubu Fléda.

14:58 - Průvod se vrací zpět na náměstí Svobody.

14:50 - V čele průvodu jde ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, gay aktivista Jiří Hromada i brněnští zelení politici Martin Ander a Kateřina Dubská. Gayové a lesbičky pochodují Masarykovou ulicí k brněnskému hlavnímu nádraží.

14:35 - Průvod právě vyšel na Masarykovu ulici. Organizátoři nabádají účastníky pochodu, aby udržovali těsnou skupinu kvůli případnému napadení. V průvodu je spousta transparentů s hesly jako například: Můj prezident je lesba; Lesby ne, Lesbičky apod.

14:26 - Po organizačním zmatku se organizátoři QP dohodli, že průvod nakonec vyjde zkrácenou trasou přes Masarykovu a Jánskou ulici a zpět na náměstí Svobody. Příznivci NO jsou stále na křižovatce Orlí a Masarykovy, hlídá je i policie na koních.

14:09 - Pochod gayů je zrušený. Zjišťujeme podrobnosti. Účastníci QP zůstanou na náměstí Svobody a do města se tedy vůbec nevydají.

14:03 - Pochod zatím nevyrazil. Účastníci QP jsou stále na náměstí Svobody, kde jim hraje Pavel Vítek píseň Mám rád vůni tvý kůže.

14:00 - Stovka účastníků NO stojí na křižovatce ulic Orlí a Masarykova. Před nimi je policejní kordon, který se přesunul z náměstí Svobody. Podle informací se NO pokusí kordon prorazit, jakmile se průvod QP vydá po Masarykove ulici. Přes náměstí Svobody ani Masarykovu ulici nejezdí tramvaje.

13:53 - Podle posledních odhadů je na akci Queer Parade asi 500 účastníků, příznivců NO je 150.

13:50 - Policie obklíčila NO na Zelném trhu. Příznivci se snaží vymyslet taktitu, jak policejní kordon prorazit.

13:48 - Policie má celou situaci pod kontrolou. Hlídá všechny boční ulice na náměstí Svobody, takže happening Queer Parade může pokračovat. Nad centrem města lítá vrtulník. Byť došlo na náměstí k bitkám, doktoři ošetřili pouze jednoho účastníka happeningu, který měl poraněné oko po hodu vajíčkem.

13:35 - Na náměstí Svobody došlo k prvním bitkám. NO vtrhli na akci, začali házet vajíčka, láhve a zkopali pár lidí. Policie situaci zvládla a už jsou mezi NO první zadržení. Ti se ale nedají zastrašit a na akci na náměstí Svobody chtějí vniknout postranními uličkami.

13:32 - Neonacisté vyrazili na náměstí Svobody za skandování hesla odpor, odpor. Do centra také zamířily desítky policejních těžkooděnců. Chtějí vytvořit kordon a oddělit od sebe účastníky Národního odporu a Queer Parade. Tramvaje zatím stojí a městem neprojíždějí.

13:26 - Sympatizanti Národního odporu mají sraz na Zelném trhu. Zatím jich tam je asi padesát a další stále přicházejí. Náměstí obklíčila policie a situaci monitoruje.

13:08 - Mluvčí strážníků, Denisa Kapitančíková nám potvrdila, že očekávají až sto neonacistů a také přijedou radikální neonacisté z Polska. Někteří už jsou na náměstí Svobody a monitorují setkání Queer Parade. Policie počítá se zásahy. Mají signály, že někteří stoupenci Národního odporu chtějí házet dělobuchy ze střech domů. Proto je nasazen do akce i vrtulník. Dopravní podnik počítá s tím, že pokud by se cokoli stalo, okamžitě vypne proud v tramvajích.

13:01 - Na náměstí Svobody začal program - Duhová párty. Na akci je zatím stovka lidí. Hraje hudba - Hana Zagorová - Duhová víla, všude jsou barevné balónky. Z povzdálí akci sleduje skupinka černě oděných mladíků, mezi nimi je i dívka.

12:54 - V centru města přibývá skupinek příznivců Národního odporu, ale také policie, která je připravena zasáhnout.

12:47 - Příznivci hnutí Národního odporu se připravují v přilehlých hospodách. Redaktor vyslechl rozhovor osmi mladíků mezi osmnácti a třiceti lety, kteří se těší na pochod a vzpomínali na podobnou akci, která byla loňský rok na 1. máje. Mladíci měli černé oblečení podle instrukcí Národního odporu. Někteří z nich se posilňují pivem, i když instrukce Národního odporu alkohol na těchto akcích nedoporučují.

On-line připravují Filip Sušanka, Pavlína Mitrengová a Petr Škarda

Policie chystá i vodní děla

Lidé na zemi, které bijí a kopou černě oblečení mladíci. Neonacistický Národní odpor má jasnou představu, jak má dopadnout dnešní první pochod gayů a lesbiček v České republice.

Ten vyrazí ve dvě hodiny odpoledne z náměstí Svobody. Policie je proto v pohotovosti, chystá i vodní děla. Na střety se podle ní navíc připravují i příznivci krajní levice. Průvod nazvaný Duhová vlna má přitom propagovat toleranci a různorodost. Sexuální menšiny vystoupením podpoří například zpěvák Pavel Vítek, přijet má i ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

„Podporu ze Spojených států vyjádřila také tenistka Martina Navrátilová,“ řekl jeden z organizátorů Mirek Zajdák. Pokud však vyjdou plány extremistů, budou pochodující potřebovat stejný postřeh a rychlé nohy jako slavná sportovkyně. Národní odpor v pozvánce na protiakci zveřejnil záběry ze Srbska a Ruska, kde na podobný průvod zaútočili neonacisté. „Je to zlomový moment, který vybízí k naší absolutní připravenosti. V české historii se jedná o první akci deviantů tohoto druhu,“ píší neonacisté na internetu. Sraz mají na Zelném trhu v jednu hodinu odpoledne. Doporučují sympatizantům, aby si maskovali tváře, vybavili se zpevněnými rukavicemi a znepříjemňovali účastníkům pobyt ve městě i po pochodu. Až se rozptýlí po restauracích a klubech.

Zrušená party

Právě Národní odpor podle organizátorů stojí za vylepením desítek letáků s nápisy Teplouši táhněte! či Žádnou toleranci s úchyly! po brněnských ulicích. Vyděsily i majitelku restaurace, kde se měla konat závěrečná večerní Duhová party. „Akci jsme museli zrušit,“ přiznal Martin Strachoň z organizace Stud.

Před Národním odporem varuje také Ondřej Cakl ze Sdružení tolerance, které monitoruje akce neonacistů. „Průvod gayů je velmi riziková akce. Národní odpor chce zaútočit po velmi dlouhé době. Policie bude mít hodně práce,“ soudí Cakl. Do akce už se chystají stovky mužů v uniformách. „Budeme mít v ulicích určitě víc než stovku lidí, ale konkrétnější být nemůžu,“ řekla mluvčí brněnských policistů Andrea Procházková.

Pomáhat jim bude několik desítek strážníků. Podle dobře informovaných zdrojů z bezpečnostních sil na neonacisty chtějí zaútočit radikální levicové skupiny. K zásahu se proto připravují i vodní děla.

Gayové a lesbičky se očekávaných násilností nezalekli. Vzdor zastrašování chtějí vyjádřit růžovými trojúhelníky. Těmi nacisté označovali homosexuálně orientované vězně v koncentračních táborech. „Očekáváme několik set účastníků. Přijít však může každý, komu je vlastní myšlenka tolerance,“ zve Brňany Zajdák.

Program začíná v jednu hodinu na náměstí Svobody, kde se představí skupiny a organizace, které průvod podporují. Hodinu poté průvod zamíří do Orlí ulice a zastaví se na Zelném trhu, kde diváky čeká hudební představení. Přes Kapucínské náměstí, Josefskou, Minoritskou, Běhounskou a Rašínovu se vrátí zpět na náměstí Svobody.

Autor: Hana Fasurová

28.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
David Rath.
11

Soud zamítl Rathovu žalobu kvůli nákladům spojených s vazbou

Ilustrační foto
9

Zdravotním sestrám zřejmě bude stačit nižší vzdělání než nyní

Maminky na brigádě? Dál hrozí, že přijdou o „rodičák"

Maminky, které chtějí od raného věku dítěte pracovat, dávat potomka do jeslí či mateřinek a nepřijít přitom o rodičovskou, mají smůlu. V novele zákona o státní sociální podpoře totiž zůstal stávající limit 46 hodin měsíčně, kdy může být dítě do dvou let v předškolním zařízení. Pokud rodič hodinovou dotaci překročí, ztratí nárok na rodičovskou.

Létající auta? Za tři roky, slibuje Uber

Na včerejší tiskové konferenci společnosti Uber byly představeny futuristické plány na zprovoznění létajících taxi. Šéf Uberu Jeff Holden nastínil, že půjde o malé letadlo vyvíjené spolu s dalšími inovačními společnostmi.

Penta pokračuje v zahraničních akvizicích. Podle Dospivy není na prodej

Finanční skupina Penta miliardáře Marka Dospivy hodlá i letos pokračovat v zahraničních akvizicích, do nichž se pustila v loňském roce. Celková aktivita firem, které má skupina v portfoliu, se loni zvýšila meziročně o 21 procent, zisk skupiny o čtvrtinu. Podle Dospivy není Penta na prodej.

Obchody musí stáhnout německé pudinky, mohou mít v sobě kov

Státní veterinární správa nařídila stáhnout z prodeje pudinkové dezerty od německého výrobce Neuburger Milchwerke GmbH & Co. Německé dozorové orgány informovaly prostřednictvím systému rychlého varování RASFF ostatní členské země o přítomnosti kovového úlomku v balení dezertu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies