VYBERTE SI REGION

Grebeníček obvinil Schwarzenberga z podpory válečných zločinů

Praha - Těchto činů se prý dopouštějí vojáci NATO a jejich spojenci.

20.2.2011
SDÍLEJ:

Miroslav GrebeníčekFoto: Poslanecká sněmovna

Někdejší šéf komunistů a poslanec KSČM Miroslav Grebeníček opět v písemné interpelaci obvinil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že spolu se zbytkem vlády a koaličními poslanci napomáhá opakování válečných zločinů, vražd a teroru proti civilistům. Těchto činů se prý dopouštějí vojáci NATO a jejich spojenci. S podobnou interpelací se na Schwarzenberga obrátil už loni na podzim. Ministr zahraničí tehdy jeho kritiku stejně jako nyní odmítl.

Grebeníček mimo jiné tvrdí, že Schwarzenberg obhajuje a kryje vysílání českých vojáků do útočných bojových akcí. Jejich cílem je podle něj „zabíjet a pomáhat zabíjet nikoli v sebeobraně osoby, které Spojené státy a narkoklan jejich chráněnce Hamída Karzáího označují za své nepřátele v afghánské mezikmenové a klanové válce“. „Co Vás osobně vede k tomu, abyste k válečným zločinům Spojených států, členských zemí NATO a dalších údajných spojenců mlčel a abyste je svou pasivitou podporoval a kryl?“ ptá se Grebeníček.

„Ohrazuji se proti tomu, že kryji válečné zločiny spáchané spojenci v Afghánistánu,“ odpověděl mu ministr Schwarzenberg. Uvedl, že vláda neřídí bojové operace ani nedává pokyny k zabíjení cizích státních příslušníků na území Afghánistánu. Čeští vojáci působí v oblastech ozbrojeného konfliktu, kde se uplatňují pravidla mezinárodního humanitárního práva, která umožňují vést bojové operace proti osobám přímo se účastnícím nepřátelských akcí, uvedl ministr. Podotkl, že tato pravidla také zakazují vést přímé útoky proti civilnímu obyvatelstvu a takovéto chování je v ČR trestným činem.

„Jsem si vědom, že z povahy věci Vás o představách vládní zahraniční politiky zřejmě nepřesvědčím, nicméně jsem se snažil věcně reagovat na Vaši interpelaci,“ uzavřel Schwarzenberg svoji odpověď.

Tiskový odbor ministerstva obrany již loni na podzim v souvislosti s předchozí Grebebníčkovou interpelací uvedl, že čeští vojáci působí v Afghánistánu v rámci koaličních sil ISAF na základě mandátu vymezeného příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Tento mandát zmocňuje síly ISAF pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti.

Grebeníček se naposledy dostal do centra pozornosti médií kvůli svému vystoupení na únorové schůzi sněmovny. Při projednávání návrhu zákona o protikomunis­tickém odboji prohlásil, že tento návrh je „politickou adorací teroristických aktů minulosti“ a aktéři třetího odboje „často byli dobrodruzi na hranici dospělosti“. Koaliční poslanci na protest proti jeho vystoupení, které označovali za demagogické a účelové, opustili jednací sál.

Autor: ČTK

20.2.2011
SDÍLEJ:

Začátek října bude deštivý a chladný, pak se oteplí

Praha - V České republice se začátkem října prudce ochladí a bude i vydatně pršet. Během druhé říjnové dekády budou teploty opět stoupat a postupně se týdenní teploty dostanou i nad průměr. Srážkově bude říjen nadprůměrný. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav.

Němci napadli žadatele o azyl, v další obci se konala "trestní výprava"

Berlín – Ve dvou městech na východě Německa se v pátek večer střetly skupinky místních obyvatel s žadateli o azyl. Potyčky si vyžádaly celkem čtyři lehce zraněné, uvedla dnes agentura DPA. Policie prošetřuje, zda šlo o útoky s xenofobním motivem.

Írán představil nový bezpilotní letoun, jde o kopii amerického letadla

Teherán – Íránské Revoluční gardy postavily nový útočný bezpilotní letoun, který je schopný nést bomby, informovala státní média. Jak poznamenala agentura Reuters, zřejmě jde o další kopii amerického bezpilotního letounu Sentinel, který Írán získal před pěti lety.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies