Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Aktivisté Greenpeace zastavili v lomu rypadlo

Mostecko /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ - Aktivisté se dostali se až na dno jámy a před jedním z velkorypadel, které musela obsluha zastavit, rozprostřeli obří transparent.

13.11.2008 8
SDÍLEJ:

Aktivisté se dostali se až na dno jámy a před jedním z velkorypadel, které musela obsluha zastavit, rozprostřeli obří transparent.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Čtyři dobrovolníci hnutí Greenpeace – tři mladí muži a jedna dívka – se ráno postavili do cesty obřímu rypadlu v uhelném velkolomu ČSA u Horního Jiřetína. Dalších třicet aktivistů s osmi zemí Evropy rozvinulo na svahu vedle rypadla velký transparent s nápisem „STOP!“

Stroj se zastavil.

„Již třetím rokem se snažíme zabránit společnosti Mostecká uhelná, aby srovnala se zemí Horní Jiřetín a Černice kvůli uhlí. Považujeme proto za nutné velmi důrazně upozornit na její současný pokus torpédovat vládní novelu Horního zákona. Právě ta by totiž měla umožnit definitivní odpis ložiska uhlí pod Horním Jiřetínem a znemožnit tak další rozšiřování velkolomu,“ prohlásil Jan Rovenský, vedoucí české energetické a klimatické kampaně Greenpeace.

Vládní novelu Horního zákona nyní projednává Poslanecká sněmovna. Podle Greenpeace právě Mostecká uhelná, jejímž největším akcionářem je kontroverzní finančník Pavel Tykač, se snaží jejímu schválení zabránit.

Hnutí tvrdí, že ačkoliv se uhelní lobbisté pokoušejí poslancům i médiím namluvit opak, institut odpisu zásob z důvodu ochrany životního prostředí současný zákon obsahuje. Od roku 1993 obsahuje i povinnost důlních firem poskytnout pro odpis potřebné podklady. Jejich předávání státním úřadům ale podle ekologů vázne.

V novele zákona se mají proto objevit termíny a vysoké sankce za neposkytnutí údajů.

„Uhlí sice podle zákona patří státu a ten má teoreticky právo jej kdykoliv odepsat, ale obstrukce Mostecké uhelné tento proces už 14 let blokují. Začíná nám opravdu docházet trpělivost,“ uvedl místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který akci Greenpeace podpořil.

Současný Horní zákon by si podle Greenpeace zasloužil podstatně hlubší změny, než novela navrhuje. Hnutí ji označilo za kompromis, který je však důležitým krokem k záchraně Horního Jiřetína a odpisu zásob uhlí pod ním.

Greenpeace chce vyzvat i opoziční poslance a rebely ve vládních stranách, aby pro novelu hlasovali.

Aktivisté se na protest důkladně připravili

V úterý pozvali e-mailem novináře na čtvrteční sraz v 8.30 u nádraží v Mostě. „Akce bude velmi vizuálně zajímavá. Prosíme, respektujte embargo na informaci o konání akce až do okamžiku jejího zahájení,“ uvedli. Od nádraží jela kolona aut až k lesíku poblíž velkolomu ČSA.

Mezi břízami u lomu na nic netušící novináře čekaly v mlze desítky dobrovolníků ve žlutém oblečení. Někteří novináři se oblékli do půjčených holínek a následovali dav aktivistů. Ti mlčky pochodovali houštinami na kraj lomu a po překročení zákazu vstupu klouzali po mokrém jílu do nitra lomu. Střídali se v nošení dvou velkých batohů a navzájem si pomáhali při skákání přes pukliny v zemi.

Někteří žurnalisté z obav před postihem a úrazem zůstali nahoře. U rypadla se členové Greenpeace rozdělili na dvě skupiny. Čtyři se postavili čelem před otáčející se kolečko rypadla, ostatní stroj obešli z druhé strany a vytáhli první transparenty.

„Vypadněte odsuď!“ zvolal jeden horník. Další zakřičel na fotografy, ať jdou dál, jinak se s nimi svah zřítí. Druhá skupina aktivistů zatím natáhla před rypadlem obří transparent: „STOP!“

„Bylo by lepší říct to dopředu,“ řekl Rovenskému závodní lomu Pavel Kounovský. Upozornil, že aktivisté porušili bezpečnostní předpisy. Nikoho ale nevyháněl.

„Chceme jednat bez emocí. Počkáme, až odejdou,“ řekl Kounovský Deníku.

Demonstrace skončila ve 13.30 hodin.

Odchod Greenpeace sledovala z povzdálí ochranka.

Aktivisté vstoupili na cizí pozemky neoprávněně.

„Došlo k porušení zákona,“ řekla odpoledne Deníku Liběna Novotná, mluvčí skupiny Czech Coal, která důl vlastní. Podle mluvčí aktivisté ohrozili svým jednáním životy zaměstnanců těžební společnosti a ohrozili na životě i sebe. „Je to velmi rizikové pracoviště,“ uvedla mluvčí s tím, že došlo ke škodám kvůli zastavení rypadla.

Vedení společnosti už nahlásilo porušení zákona Policii ČR a báňskému úřadu a jedná o dalším postupu.

„Vůbec neodmítáme diskusi. Jsme i pro happeningy, ale ne pro takovéto protesty, kdy jde o životy lidí,“ dodala mluvčí.

Podle Rovenského k o ohrožení zdraví a bezpečnosti nedošlo. Právním důsledkům je hnutí připraveno čelit.

„Takto razantní akce pořádáme v České republice jen výjimečně,“ řekl Rovenský Deníku.

Podle něj si aktivisté vybrali rypadlo, které netěžilo uhlí, ale zeminu, aby nepoškodili společnost a zaměstnance. „Nebyla tak ohrožena dodávka uhlí pro teplárny,“ uvedl Rovenský.

Jednota pod křídly Těžební unie

Uhelná společnost odmítá nařčení, že „torpéduje novelu Horního zákona“. Podle Novotné se novela zákona týká všech těžebních společností, které ji považují za nekoncepční a diskriminační.

Těžební unie oficiálně protestovala proti chystané novelizaci Horního zákona a Zákona o geologických pracích již 23. října. Novela ukládá těžebním společnostem ve stanovené lhůtě zpracovat návrh na odpis zásob těžebních ložisek – nesplnění této povinnosti může být sankcionováno až do výše 20 milionů korun.

Těžební společnosti jsou tak podle unie nuceny poškozovat svou vlastní podnikatelskou činnost a náklady s tím spojené navíc uhradit. Násilný zásah do hospodaření firmy může vést podle unie k řadě soudních sporů, včetně mezinárodních arbitráží za několik desítek miliard korun, a pro mnoho těžebních společností může mít zneužívání této právní normy likvidační účinek.

„Změna zákona zvyšuje riziko korupce. Podle novely má být podkladem pro rozhodnutí úředníků obecný zájem na ochraně životního prostředí, který však není blíže definován. Neexistuje pravidlo, podle kterého by se dalo transparentně rozhodnout, zda tento zájem převažuje nad zájmem vlastníka–těžební společnosti vytěžit zásoby. Vždy tedy půjde o subjektivní rozhodnutí, které bude generovat právní spory,“ sdělila v říjnu postoj zástupců těžebních společností Milena Šandová, ředitelka Těžební unie.

Nová úprava přitom podle ní nijak nevylepšuje současný stav. Unie pohrozila, že těžební společnosti patří k největším zaměstnavatelům v ČR a jedním z důsledků novely může být masivní propouštění zaměstnanců v řadě regionů. Poškozeny budou v důsledku i obce, které by přišly o peníze plynoucí do jejich rozpočtů z daní těžebních společností, upozornila unie.

Postoj Těžební unie k novele zákona je totožný se stanoviskem Svazu průmyslu a dopravy České republiky, Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu a zástupců významných společností z těžebního odvětví.

„Těžební unie navrhuje jako jediné racionální řešení odložení projednávání novely a zároveň vyzývá k diskusi všech zainteresovaných stran a k snaze společně nalézt přijatelný konsensus,“ dodala Šandová.

Mostecká uhelná nedávno založila dva odštěpné závody – Litvínovskou uhelnou (spravuje těžební lokalitu ČSA) a Vršanskou uhelnou. Těžaři odmítli, že by tímto dělením vzdávali boj o rozšíření těžby. Stále nabízejí obyvatelům Horního Jiřetína odškodnění, pokud přistoupí na přesídlení z obce.

Dosavadní Mostecká uhelná, která bude v rámci skupiny Czech Coal přejmenována, bude „svým sestrám“ zajišťovat takzvané sdílené služby.

Greenpeace je nevládní organizace působící ve více než 40 zemích světa. Vystupuje proti poškozování životního prostředí již od roku 1971, kdy USA po první akci Greenpeace upustily od pokusných jaderných výbuchů na ostrově Amchitka u pobřeží Aljašky.

Autor: Martin Vokurka

13.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil. Schůzce zabránili rodiče

Transparent z demonstrace proti Andreji Babišovi
1 14

Babiš chce vidět žádost o vydání k trestnímu stíhání

Turistika na Ibize drtí starousedlíky. Nájem za tisíc euro neseženete

Gabriel Alberto Andrade žije už rok v dodávce. Na ostrově Ibiza, který je už téměř dvě desetiletí jeho domovem, nemůže najít bydlení odpovídající jeho příjmům. Činže na tomto turisticky obléhaném ostrově rostou kvůli zájmu turistů do strmých výšin a nikdo neví, kdy a kde se zastaví.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Piráti, sundejte mě z vězeňského autobusu, požaduje Nečasová. Hrozí právníky

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) požadují po Pirátské straně, aby odstranila podobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z "vězeňského autobusu", s kterým tento týden vyrazila do volební kampaně. Piráti na autobusu poukazují kresbami na kauzy politických protivníků. V předžalobní výzvě, žádají zástupci Nečasové také omluvu, v opačném případě hrozí právními kroky. 

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit. Okradla už několik restaurací, policii zatím uniká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení