Na Pražský hrad, kde budou od pondělních 10:00 vystaveny kondolenční listiny, pozval na odpoledne další ústavní činitele kvůli společné přípravě dalších nezbytných kroků. Vláda má v pondělí rozhodnout o vyhlášení státního smutku.

"Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země," uvedl Klaus. Podle něj Havlova osobnost, jméno i dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česko rychle začlenilo do společenství demokratických zemí.

Arcibiskup Dominik Duka uvedl, že v Havlovi ztratil přítele. "Že jsem občanem svobodného suverénního státu, že jsem občanem státu, jehož představitel je člověk, který ctí svědomí, který ctí svobodu," řekl novinářům Duka na otázku, co se mu vybaví, když se vysloví Havlovo jméno. Havel byl podle něj "člověk, který ve svém svědomí odpovídá bohu, a to byla pro mě vždy veliká vzpruha."

Premiér Petr Nečas (ODS) už oznámil, že Havel si zaslouží nejvyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu. Na Hradě dnes odpoledne už zavlály černé vlajky, a to jak na střeše vedle prezidentské standarty, tak na nádvoří vedle státní vlajky. V jednom z křídel Hradu za prosklenými dveřmi prezidentská kancelář vystavila Havlův portrét s černou stuhou a květinami v barvě trikolory a svící a stojí tam vojáci Hradní stráže. Černý prapor vlaje i na arcibiskupském paláci.

Sami lidé už začali nosit k Hradu svíčky a květiny, které pokládali k plotu na straně u Hradčanského náměstí. "Bylo to první, co nás napadlo, když jsme se to dozvěděli. Václav Havel byl významná osobnost," řekl zpravodaji ČTK mladý pár, který donesl jednu ze svící. Svíčky a květiny se objevují i v pražské Dělostřelecké ulici u domu Havlových, na Národní třídě a na Václavském náměstí.

Klaus uvedl, že vůči svému předchůdci choval respekt již od 60. let, kdy ho poznal. Připomněl, že Havel ho přizval do rodícího se Občanského fóra. Stýkání se i občasné polemiky v době, kdy byl Klaus premiérem, označil prezident za plodné.
Zpráva o Havlově úmrtí byla podle Klause "něčím, co jsme si neodvažovali připustit", přestože měl Havel vážné zdravotní potíže a statečně se s nimi vyrovnával.