Podle informací, které nedávno zveřejnilo ministerstvo financí (MF), u nás lidé v roce 2008 prosázeli 129 miliard korun, o 21 miliard víc než v roce předchozím. Značný je především nárůst peněz prosázených ve videoterminálech, moderních strojích, které nepovolují obce, ale přímo MF.

„Nárůst jsme čekali, ale že to bude o tolik, to překvapilo i nás,“ nechali se slyšet odborníci. Navíc do jednoho tvrdí, že hazard teď čekají zlaté časy. Proč? Paradoxně kvůli hospodářské krizi, která problémy s gamblerstvím může ještě zvýšit.

Krize táhne k riziku

„Jestli si někdo myslí, že lidé budou teď méně sázet, protože kvůli krizi budou mít méně peněz, tak to tedy rozhodně ne,“ tvrdí psycholog Jiří Brančík, podle kterého lidé nepřestanou sázet, ani když mají hlouběji do kapsy, z prostého důvodu: nemají to v povaze. „Navíc všeobecná atmosféra ve společnosti člověka k sázení víceméně povzbuzuje.“

Brančík však upozorňuje, že nejenže se hazard nemusí globální krize bát, on na ní dokonce vydělá. „Nečekám, že to bude extrémní nárůst, ale někteří lidé, kteří přijdou o práci nebo o peníze, se k hazardu můžou obrátit.“

To potvrdil i primář oddělení závislostí bohnické léčebny Karel Nešpor: „Tíživá finanční situace bude u řady lidí podporovat zkratkové jednání. Uvěří, že můžou vydělat na hazardu, a dostanou se do problémů.“

Kalouskovo dědictví

Dokud byl ministrem financí Miroslav Kalousek, nemohli obce ani aktivisté bojující proti hazardu přijít ministerstvu na jméno.

Kalousek totiž kromě sporné legalizace internetového sázení nevyslyšel ani nářky obcí, že tam, kde ony vyhání herny z měst, ministerstvo obratem povoluje videoterminály. Tedy zařízení, kde lze za nesrovnatelně kratší dobu prohrát daleko větší sumu než v běžných automatech.

„Městu se podařilo vystrnadit z mnoha míst hrací automaty. Majitelé heren je však nahradili výherními videoloterijními přístroji. Ty bohužel nepovoluje město, ale ministerstvo financí. To však téměř nebere ohledy na to, v jakém místě a kolik jich ve městě povoluje,“ řekla primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Tento postup, který obce kritizují, však už od tohoto měsíce neplatí. Změnil ho náměstek ministra financí Eduarda Janoty Tomáš Zídek.

„Od 1. června platí, že pokud tam, kde obec má vyhláškou zakázáno umisťování výherních hracích automatů, chce firma umístit vydeoterminál, musí k tomu mít souhlas obce,“ prozradil Zídek novinku, po níž obce už dlouho volají.

Města potěšil i ministr financí Eduard Janota, který má v plánu prosadit novelu zákona o loteriích, která zisky z videoterminálů rozděluje mezi stát i obce.

To vítá i bojovník proti hazardu a poslanec ČSSD Pavel Němec, který měl dříve hazard na MF na starosti. Přesto říká: „Od věcného záměru ministerstva si v tomto období neslibuji vůbec nic,“ říká s tím, že nejschůdnějším řešením by bylo přijmout novelu zákona o loteriích, kterou do sněmovny poslal Senát.

Ta například zakazuje internetové sázení a dává městům daleko větší pravomoci při nepovolování videoterminálů.

Němec teď získal podporu také u nově zvoleného šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody, který se chce pokusit novelu projednat ještě v tomto volebním období.

JIŘÍ KORBEL

Videoterminály tu nechceme, shodují se obce

Prakticky všechna města v republice se shodnou na jednom: hazard je problém, který přitahuje kriminalitu a hyzdí město. Unisono také tvrdí, že veřejným nepřítelem číslo jedna v hazardu jsou pro ně videoterminály, centrálně řízené přístroje, které berou až pětisetkorunové bankovky.

Zatímco u klasických automatů na mince je jen na obcích, zda a kde je povolí či zakáží, o videoterminálech rozhoduje ministerstvo financí. Právě proti tomu se zástupci měst dlouhodobě bouří.

Proti ministerstvu

„Není prostě vhodné, aby tyto terminály byly povolovány ministerstvem, které nezná místní prostředí,“ říká primátor Havířova František Chobot.

Co konkrétně městům vadí, shrnuje starosta Chebu Jan Svoboda: „Od roku 2007 jsme v dobré víře městskou vyhláškou omezili počet automatů v centru Chebu, od té doby jsou však proti naší vůli nahrazovány jedny automaty druhými. A to je špatně!“

Svoboda také upozorňuje, že město nejenže nemůže provoz rychle se množících digitálních terminálů téměř vůbec kontrolovat, ale do městské pokladny z nich ani neplynou žádné peníze.

Vzdor i rezignace

Zatímco některé obce kvůli tomu na boj s hazardem rezignovaly, jinde naopak zahájily boj za jeho radikální omezení.

Ukázkově odlišný je například přístup radnice v Karlových Varech a Liberci. Zatímco zastupitelé lázeňského města se nedávno rozhodli pro radikální řez, když zakázali 70 ze 110 míst, kde se ve městě provozují výherní automaty, v Liberci naopak jakoukoliv regulaci vzdali.

„Bojovat proti výherním automatům a regulovat hazard ve městě je zbytečná ztráta času a energie. Kdybychom hazard nějakým způsobem regulovali, pak mají podnikatelé možnost požádat ministerstvo o povolení videoterminálů, na které naše pravomoc nestačí,“ řekl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych. „Navíc se domnívám, že pokud bychom se snažili výherní automaty nepovolit, zcela určitě by zde vznikl prostor pro úplatky či jinou nelegální činnost,“ přiznal.

(kro, jk)

Cyril Svoboda: Internetový hazard se musí zakázat

Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda bude prosazovat opačnou politiku v boji s hazardem než exministr financí Miroslav Kalousek.

Bude pro lidovou stranu pod vaším vedením omezení hazardu důležitým tématem?

Není to jen věc lidovců. Je to důležité pro všechny občany České republiky, protože hazard je nebezpečný.

Tam, kde obce mohou zasáhnout, výherní automaty vytlačují. Co je to ale platné, když vzápětí se na týchž místech objeví videoterminály, jež povoluje ministerstvo financí?

Do toho se musí jednoznačně vložit sněmovna. Chce to změnu zákona, která by usměrnila ministerstvo financí.

Takový návrh novely loterijního zákona ale ve sněmovně leží. Navrhl ho bývalý senátor Josef Novotný a horní komora ho přijala. Má šanci na projednání?

Samozřejmě. Boj proti hazardu jako nebezpečnému společenskému jevu je priorita. Je zbytečné vytvářet nějaký nový předpis, když ve sněmovně už jeden leží. Budu rád, když ho ještě v tomto volebním období poslanci projednají.

Exministr financí a bývalý člen vaší strany Miroslav Kalousek povolil internetové sázení. Tehdy se poprvé výrazně rozešel s vedením lidovců, které bylo ostře proti. Jak se k tomu stavíte vy?

Na rozdíl od Miroslava Kalouska ctíme rozhodnutí naší strany. A to je naprosto zřetelné: Tento typ hazardu nelze povolit, ba naopak se musí zakázat. Tento postup nebude v rozporu s mezinárodními normami a my v tomto úsilí budeme pokračovat.

Bude to jeden z vašich programových bodů do podzimních sněmovních voleb?

Určitě.

(kp)

Eduard Janota, ministr financí: Zisky je třeba rozdělit lépe

Ještě za vlády Jana Fischera by měl dostat kabinet na stůl návrh zákona o loteriích, který by měl být k obcím štědřejší než dosud, říká ministr financí Eduard Janota.

Minulý týden jste uvedl, že byste byl pro přerozdělení zisku z videoterminálů, aby z něho kromě státu měly něco i obce. Stále si za tím stojíte?

Ano, mám připravený materiál, který je v několika variantách. A jednou z variant, kterou doporučuji, je, aby se obce podílely na části výnosů z videoterminálů.

Už je známý termín, kdy by mohl návrh novely zákona o loteriích spatřit světlo světa? Ten, jak jste řekl, by měl toto rozdělení obsahovat.

Mám za úkol jej předložit do vlády co nejdříve. Jediný problém, co teď řeším, jsou výhrady legislativní rady vlády. Jde o dopady na podnikatelskou sféru. Pokud se dohodneme, že doplním podklady, a pokud bude moct být materiál projednán vládou, já jej okamžitě předložím.

Takže to znamená, že zákon by mohl být projednáván současnou vládou?

Ano, záměr zákona zcela bezpochyby.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvedl, že se chystá zrušit sázení na internetu. Co si o tomto kroku myslíte?

Internetové sázení teď neřeším. Co si přeje předseda lidovců je čistě jeho věc.

Myslíte, že část výnosů z hazardu by měla být věnována na prevenci?

Já to nechám otevřené. V materiálu, který připravujeme, je o tom zmínka, aby mladiství nepropadli nadměrnému sázení a dalším patologickým jevům.

Vy sám jste pro větší regulaci hazardu než doposud?

Současný stav není ani o regulaci, jde spíš o nejednotnost přístupu ohledně videoterminálů. Neexistuje závazná legislativa, takže některé obce je mohou povolit a jiné nikoliv. V tom vidím problém.

(vj)