„Po reakcích lékařské komory a odborných společností zůstanou v platnosti ty současné zvyklosti, že se předepisuje tím komerčním názvem léku,“ řekl televizi Heger.

Ministr chtěl svým původním návrhem dosáhnout úspor ve výdajích zdravotních pojišťoven a omezit korupci při nákupu léků. „Pozitivní listy léků, které vysoutěžily zdravotní pojišťovny za nejnižší ceny, jim umožní aktivně ovlivňovat předepisování léčiv,“ řekl na jaře při představování svého návrhu ministr.

Šetřit budou elektronické aukce

Teď podle ČT tvrdí, že mu stejné peníze uspoří elektronické aukce léků. Ministr minulý týden představil projekt, kterým chce ministerstvo bránit korupci při nákupech léků, zdravotnického materiálu a přístrojů. Na internetu zveřejní katalog referenčních cen těchto výrobků. Nemocnice si budou porovnávat nabídku s tím, za co reálně se v Česku prodávají. Omezí to předražené nákupy a nemocnice efektivněji využijí peněz, které na nákupy mají. Loni přesáhly tržby lékáren za léky 63 miliard korun, zdravotní pojišťovny za ně daly téměř 34 miliard.

Původně chtěl Heger zavést generickou preskripci a pozitivní lékové listy.

Kubek: Pacienty by to zmátlo

Odborníci ale od počátku upozorňovali, že změna v předpisování léků korupci nevymýtí. Zájem dealerů farmaceutických firem by se prý přesunula od lékařů k lékárníkům. Lékaři ale podle ČT trvají na tom, že Hegerův původní plán neodstřelili kvůli svým vztahům s farmaceutickými firmami, ale kvůli prospěchu pacientů. „Pacienti by byli zmateni, ne všechny léky jsou stejné. Liší se různými pomocnými látkami a čím více pacientům léky střídáte, tak tím je větší riziko alergií,“ citovala ČT prezidenta ČLK Milana Kubka.

Zatímco lékaři skutečnost, že ministr od nových pravidel ustoupil vítají, koaliční ODS Hegera za ústupek kritizuje a chce jej ještě přesvědčit, aby lékaři mohli na recepty předepisovat jen účinné látky.