Tento nárůst byl podle něj pro odborníky velkým překvapením. Přikládají ho ale hlavně lepšímu vyhledávání infikovaných.

"Pravděpodobně se v Česku jedná o výsledek mediálně propagovaných vyhledávacích akcí, zaměřených na cílené pátrání po osobách s chronickou infekcí HCV, které nemají klinické projevy onemocnění," shrnul Husa.

Nakažený člověk totiž nemusí mít žádné varující příznaky. Může se jen cítit unaven, nemá chuť k jídlu, svědí ho kůže, případně má pocit napětí v pravém podžebří a trávicí obtíže. Žlutavé zabarvení kůže, jež dalo nemoci české jméno, se nemusí objevit. Virus se přenáší krví. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří užívají injekčně drogy, lidé s tetováním nebo piercingem, osoby střídající často sexuální partnery, hemofilici a lidé, kteří dostali krevní transfuzi před rokem 1992. Od toho roku se krev na přítomnost viru testuje.

Na bezplatné anonymní telefonní Lince C s číslem 800 33 11 22 se lidé mohou poradit s odbornými lékaři. Dozvědí se vše o nákaze i možnostech léčby. Mohou také získat kontakt na odborníka v blízkosti svého bydliště. Další informace najdou na www.zloutenka-c.cz.

Proti hepatitidě C neexistuje očkovací látka, a tak aktivní vyhledávání a léčba nemocných dříve, než se nemoc vyvine do stadia jaterní cirhózy nebo rakoviny jater, je podle Husy hlavním úkolem současnosti.

Pokud se týká hepatitidy A nebo B, jsou podle něj možnosti ochrany větší. Proti oběma typům se totiž dá očkovat. Hepatitidou A, zvanou jinak nemoc špinavých rukou, ročně onemocní kolem stovky lidí, s výjimkou let 2001 a 2005, kdy bylo po zhruba 300 nových pacientů. Hepatitidou B, která se přenáší krví, onemocní ročně mezi 300 až 400 lidí. V posledních letech ale počty nových případů díky plošnému očkování klesají. Ojediněle se v ČR vyskytuje i nákaza hepatitidou E, počty pacientů se ale pohybují za rok v desítkách.

Přednosta Husa uvedl, že v posledních několika letech se dramaticky zlepšily možnosti léčby chronických hepatitid B a C. To platí především pro léčbu hepatitidy B, kde se prakticky každý rok rozšiřuje spektrum léků schválených pro léčbu této velmi závažné infekce. V současnosti je v USA a řadě zemí západní Evropy schváleno pro léčbu chronické hepatitidy B šest účinných léků - pegylovaný interferon alfa-2a, konvenční interferon alfa, lamivudin, adefovir, dipivoxil, entecavir a telbivudin. Standardem léčby chronické hepatitidy C je na celém světě kombinace pegylovaného interferonu alfa a ribavirinu.