Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořáková odhalila plzeňská práva. Pohlídá strany?

Radžív Sinha z Mauricia a Maďar Lajos Bács. Byli mrtví nebo neexistovali, ale přesto měli v roce 1995 darovat ODS téměř čtyři miliony korun.

8.12.2016 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Divoké financování politických stran se zdá být temnou minulostí. Nedávné příběhy nemovité kadeřnice, která poslala již obnovené Fialově straně milion, nebo stejná částka pro Sobotkovu ČSSD od rodiny zatížené hypotékou (viz box) dokazují, že je stále co kontrolovat a prověřovat.

I proto zákonodárci letos přijali moderní normu, která stanovuje přísná pravidla pro financování politických stran a předvolebních kampaní. Základem jsou stropy na částky, jež na ně mohou kandidující subjekty vynaložit. Pro volby do sněmovny je to 90 milionů korun, do Senátu dva miliony na jednoho kandidáta, do krajských voleb sedm milionů na kraj. Dary od fyzických a právnických osob nesmějí přesáhnout ročně tři miliony korun. Strany musejí vést transparentní účet a dodržovat další desítky ustanovení. A v neposlední řadě se zákonem zřizuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Jde o státní orgán s nemalými pravomocemi. Bude sídlit v Brně a kromě předsedy bude mít čtyři členy. Proto je pečlivě ošetřen i jejich výběr. Všechny jmenuje prezident. Jeho šéfa určí ze dvou lidí, které navrhne sněmovna a Senát. Členy pak volí Senát na návrh jednotlivých senátorů, šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu a sněmovny.

Dohled.

Legislativa výrazně omezila okruh uchazečů ustanovením, že tři roky před jmenováním musejí být mimo aktivní politiku. Iniciativa Rekonstrukce státu, která zákon zařadila mezi devět klíčových protikorupčních norem, zkoumala, kdo z navržených osobností tuto podmínku i další předpoklady skutečně splňuje. „Je jich poměrně málo, někteří jsou bývalí poslanci s těsnými vazbami na politiky, jiní mají úplně jiný profesionální záběr," uvedl Václav Zeman. Z lidí, které senátoři navrhli na šéfa nového úřadu, tak nejvíc vyhovují podmínkám dva politologové. Jan Outlý z Metropolitní univerzity v Praze se volebními systémy a kampaněmi zabývá dlouhodobě, Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické stála několik let v čele Akreditační komise.

„Nejstriktnější by měl úřad být vůči pokusům financovat kampaně skrytě, prostřednictvím zdánlivě nesouvisejících služeb a zakázek, přes nastrčené bílé koně a podobně, a jakkoliv odhalovat tento způsob financování je obtížné a možnosti dané zákonem omezené, měl by se něj úřad zaměřit," odpověděl Outlý na jednu z anketních otázek, které aktivisté z Rekonstrukce položili všem kandidátům. Sněmovna má jejich volbu naplánovanou na zítřek, Senát na příští středu.

Manželé darovali ČSSD milion, sami si vzali hypotéku
Malá rodinná firma manželů Nosálových Filler darovala v říjnu 2014 ČSSD milion korun. Byl to vůbec největší dar, který ten rok partaj obdržela. Zároveň si ovšem pár z Lednice na Břeclavsku vzal hypotéku na rodinný dům. Půjčka byla sjednána na 1,7 milionu korun.

Podnikatel Nosál odmítl okolnosti těchto finančních operací poodhalit. Mluvčí ČSSD Michal Kačírek pouze zaslal stanovisko, že „darovací smlouva a veškeré okolnosti přijetí daru byly řádně zkontrolovány nezávislým auditorem a z veškeré dokumentace vyplývá, že dar byl řádně předán i přijat na centrální transparentní účet ČSSD".

Magazín Dotyk na tento dar narazil, když zjišťoval informace o volebních kampaních místopředsedy Senátu za ČSSD Ivo Bárka, které sponzorovaly vyškovské spalovny Ekotermex. A právě v oblasti odpadů nyní působí i Pavel Nosál.

Více si přečtěte na www.dotyk.cz

Autor: Kateřina Perknerová

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Procházka
9

Komentář Tomáše Procházky: Klíčové volby. Německo hot, Česko čehý

Ilustrační foto.
5

Dálnice se opravují podle plánu. Ale šnečím tempem

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

AUTOMIX.CZ

Tatra postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly. Hýbe se jako krab

Česká automobilka Tatra se pochlubila jednou unikátní novinkou. Pro jistého švýcarského zákazníka totiž postavila osmikolový podvozek se systémem řízení kol všech čtyř náprav. Vůz díky tomu umí mimo jiné takzvaný „krabí chod", tedy jízdu šikmo vpřed či vzad doleva nebo doprava při stejném úhlu natočení všech kol. Není divu, že novinka v Kopřivnici dostala právě přezdívku "Krab".

Když nemáte máslo, tak tam dejte sádlo. Deník srovnal ceny alternativ k máslu

/INFOGRAFIKA/ Při pohledu na titulní strany deníků či strkanice v obchodech by se mohlo zdát, že Česko zasáhla máslová apokalypsa. Čtvrtkilová kostka se prodává v průměru za 52 korun, za poslední dva roky cena narostla skoro o 15 korun. Výrazně prý proto zdraží i vánoční cukroví.

Soud se zastal „zakleknuté firmy“. Bude Česko platit milionové odškodné?

Daňoví poplatníci by se v blízké budoucnosti mohli „prohnout“ a nechtěně zaplatit stovky milionů korun jako odškodné soukromé firmě za přílišnou horlivost úředníků a celníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení