VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf Hnutí Grálu: Nejsme žádní otrokáři

Brno - Pětašedesátiletý Artur Zatloukal z Brna stojí v čele Hnutí Grálu v České republice od roku 1990. O Hnutí Grálu se v poslední době mluví téměř výhradně v souvislosti s takzvanou kauzou Kuřim a kauzou Adam. V obou případech jde o podezření z týrání.

8.6.2008 2
SDÍLEJ:

Artur Zatloukal.Foto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Za vůdce sekty ani církve se však Artur Zatloukal nepovažuje. „Jsme volné sdružení. Nikoho k ničemu nenutíme a tyrani popírají naše poselství,“ říká.

Jak vlastně žijí členové hnutí?
Žijí běžným životem jako jiní lidé, svobodní nebo ženatí. Pokud se chtějí scházet, scházejí se, když ne, nikdo jim netelefonuje. Naše zásada je být slušný a spravedlivý člověk a milovat svého bližního. Jedna ze zásad stoupenců hnutí je také vřadit se řádně do společnosti a nechovat se extrémním způsobem.

Ptám se proto, že na povrch vyšlo, že dvě komunity hlásící se k Hnutí Grálu, zcela běžným způsobem nežijí. Že podle všeho týraly své blízké.
Znám velkou spoustu slušných lidí, které mám rád a kteří jsou hodnotní občané ve společnosti. Kromě toho bych uměl na prstech ruky spočítat několik problémových nebo i psychicky posunutých.

Patřil do vašeho hnutí i Josef Škrla, známý z kuřimské kauzy týrání chlapců?
Pana Škrlu jsme odmítli již před dvanácti lety, protože se odklonil od toho, co vyznává Hnutí Grálu. Jsem rád, že jsem mu to tenkrát dal písemně. Byli to mladí chlapci a jeden vůdce, kterého respektovali. Jména říkat nebudu, respektuji soukromí. Od jejich aktivit se ale distancuji.

Jaký je váš názor na kuřimskou kauzu?
Tehdy před dvanácti lety jsem cítil, že cesta, po které vykročili, je zavede do propasti. Patřili k nám, ale jejich praktiky uzrály k tomu, že jsem jim napsal, že k nám nepatří. Každý děj začíná uvnitř. Když je někdo vnitřně ujetý, tak je otázkou času, kdy ujede navenek.

Kdo měl na tomto „ujetí“ největší zásluhu?
Myslím, že je to problém osobního selhání člověka, který stojí v čele, který se dosazuje do role nejvyšší autority a který posouvá hodnoty ve skupině sám na sebe. Lahodí mu, že ho lidé obdivují, uznávají a uctívají. Autor Poselství vybízí, aby zkoumali učení jako takové a nesoustředili se na toho, kdo je přináší. Osobní závislost může být přechodným stádiem člověka, který je uprostřed cesty a potřebuje se k někomu upnout. Cílem je, aby dospěl postupně k samostatnosti názorů. Cenný je člověk, který má samostatné názory. Mohou být i špatné. Může si vybrat špatného životního partnera, ale je to jeho rozhodnutí na základě jeho povahových rysů amá možnost v životě prožít následky svého chybného rozhodnutí.

Vy jste se o týrání v této kauze dozvěděl až posléze?
Ano, z novin. Loni v květnu jsem zahlédl zmínku o jakési nebezpečné sektě. Vůbec jsem si to s naším hnutím nespojoval. Pak jsem se dozvěděl, že mámepotíže s policií, týráme děti a je to náš normální způsob života. To bylo nemilé.

Se skupinou Jiřího Adama jste v kontaktu nebyl?
S panem Adamem jsem od roku 1990 hovořil pouze třikrát a vím, že žil s odloučenou a uzavřenou skupinou.

Někdo z vašich členů byl v kontaktu s touto skupinou?
Asi ano. Tak velký dozor nad nimi neprovádíme, tak nevím.

S ženami, které byly údajně týrány, se nikdo z hnutí nestýkal?
Vůbec nevím, co se u nich odehrávalo. Nevím, kdo žil v těch skupinách, neznám ty ženy. Kdyby některá z nich přišla a řekla, že má potíže, řekl bych jim: Prosím vás, tento pán si plete pánaboha se sebou samým. Požaduje od vás něco nesmyslného.“ Poselství Grálu vychovává k velké pokoře vůči bohu. Rozhodně ne k pokoře vůči nějakému vůdci.

Jak se na případy týrání odvolávající se na vaše hnutí dívají vaši členové?
Narozdíl od lidí, kteří o nás nic nevědí, je jim jasné, že je to totální ujetina. Je to ignorování a popření Hnutí Grálu, principů, podle kterých žijeme. Možná je to pro ně trochu skličující, ale když se člověk nadechne a nedá se, nakonec to dopadne dobře.

Běžný člověk si ale lehce udělá o hnutí špatný obrázek.
To platí v médiích všeobecně. Je na lidech, aby uvažovali a tříbili informace, které jim poskytnou. Lidé nemůžou vzít hned senzační nadpis. Je to popud k přemýšlení. Nemyslíme si, že bůh je kamarádíček, který nám klepe na rameno, ale vesmírná mocnost, která vložila svoji vůli do vesmíru a řídí vesmír. Přiblížit se mu ale nemůžeme, tak se snažíme získat vědění o jeho vůli, o tom, jak fungují zákonitosti v životě.

Proč se tito „deviantní“ lidé a skupiny odvolávají právě na Hnutí Grálu?
Jsme poměrně volné sdružení, a ne vojenská organizace, která nařizuje a zakazuje. Proto se asi na nás odvolávají, ačkoliv nás vlastně popírají.

Jak jste se dostal k Hnutí Grálu?
Poselství Grálu přinesla domů maminka. Prostá paní z valašské chalupy, ale samostatně myslící. Bylo mi asi dvacet let.Odté doby jsem se o věci spojené s hnutím zajímal a provázely celý můj život.

Jak hnutí vlastně vzniklo?
Jako volné sdružení čtenářů knihy německého autora Abd-ru-shina „Poselství Grálu – ve světle Pravdy“ pro lidi, kteří stojí o kontakt s jinými lidmi. Má přes tisíc stránek a probírá základní otázky – láska, spravedlnost, mravnost, rozum člověka. Jestli se člověk po četbě rozhodne nás kontaktovat, je na něm.

Jaké je poselství hnutí, vaše životní pravda?
Z občanského hlediska být slušný, spolehlivý, milující člověk. Z vnitřního hlediska klademe důraz na úctu k bohu, respektování desatera. Domníváme se, že dnešní moderní člověk nevystačí s vírou, ale potřebuje přesvědčení, a to je víra a vědění dohromady.

Z jakých pramenů hnutí čerpá?
Abd-ru-shin vytvořil své vlastní učení, nekompiloval jiná náboženství. Hnutí částečně vychází z křesťanství a ctí desatero. Pro nás je velkou autoritou Poselství Grálu jako pokračování Bible. Bibli považujeme za cennou knihu, kterou ale nenapsal Bůh, ale lidé po smrti Ježíšově.

Je Hnutí Grálu církev, nebo sekta?
Církev v žádném případě. Vyhýbáme se podobnostem s církvemi, protože církev je neustále v pokušení stát se organizací a úspěšně tomu propadá.Atomy nechceme. Sektamá vůdce, kterého všichni uctívají, jedná se o případy vymývání mozků, bezpodmínečného podřizování se, odevzdávání peněz a někdy k tomu přistupuje i týrání. Ani sekta tedy nejsme.

Mluvil jste o vůdci. Vy se za takového vůdce nepovažujete?
Vůdce rozhodně nejsem. Jsem zemský vedoucí Hnutí Grálu v České republice. Nepotřebuji kázat lidem nebo se nechat obdivovat. Považuji se za obyčejného člověka. Vystudoval jsem techniku a celý život jsem pracoval jako inženýr.

Dalo by se vaše hnutí přirovnat k zednářství?
Ne. Zednářství je výběrová organizace.Myjsme volné sdružení, ke kterému se člověk může přidat z vlastního rozhodnutí.Vpřípadě, žemá otázky či námitky vztahující se ke knize Poselství Grálu, můžemese sejít a popovídat si. Potom se můžemescházet i častěji. Pokud nás však nepotřebuje, nikomu se nevnucujeme.

Kolik má hnutí členů?
Nemámepřesné regulérní členství, ale můžemeříct, že se jedná zhruba o tisíc příznivců. V Brně jich je asi dvě stě. Kolik je příznivců knihy, které se prodalo od roku 1990 asi čtyřicet tisíc, nevím.

Jak získáváte peníze?
Peníze máme ze svých nepravidelných dobrovolných příspěvků. Máme i nadaci, která je správcem majetku a peněz. Třeba místnosti, ve kterých se scházíme. Jinak nepodnikáme. V Brně má nadace sídlo v Nováčkově ulici v Husovicích, kde je i naše kancelář.

Je Hnutí Grálu uzavřené těm, kteří nejsou jeho členy?
Je možné se zajímat i zvenčí, máme své webové stránky, pořádáme veřejné přednášky, můžeme se domluvit na setkání. Naše nedělní pobožnosti jsou uzavřené a jsou vázány ne na příslušnost k Hnutí Grálu, ale na hlubší zájem o poselství Grálu. Důvodem uzavřenosti je snaha o harmonické uctívání boha, nikoliv o získávání kolemjdoucích.

Jak vypadají vaše bohoslužby?
Není na nich nic tajného. Sestávají z poslechu vážné hudby a přednášek, které si člověk může přečíst v Poselství. Naše pobožnosti jsou hodinami společného uctívání boha. Nechceme tam ale zvát cizí lidi, které neznáme.

Ve vašem hnutí se vyskytují i některé významné osobnosti. Mám na mysli například náměstka hejtmana Milana Venclíka. Můžete jmenovat i jiné?
Tak vlivné, jako je kandidát na hejtmana, nemáme. Každý má svoji bublinu, svůj poloměr, kde působí, ale další lidi s podobným velkým poloměrem jako on ne.

Je součástí vaší víry i apokalyptická vize konce světa?
Věříme, že svět směřuje k očistě, která urychluje chod božích mlýnů. Vše mrtvé se v člověku má vzkřísit. Může k tomu dojít jak za života, tak po smrti. Konec světa však odmítáme. Každý člověk se bude soudit sám, bude k tomu přinucen.

Jaká je symbolika Grálu ve vašem hnutí? Souvisí se středověkem, templáři a hledáním svatého Grálu?
Grál pro nás znamená místo stvoření ve vesmíru, ze kterého vzniklo veškeré stvoření při slovech „Budiž světlo“. Není to žádná miska, výrobek židovského zlatníka, do kterého zachytili Ježíšovu krev. Je to místo, odkud proudí energie do celého vesmíru a z ní imyčerpáme nevědomě celý život. Nebýt tohoto proudu boží síly, vesmír by zanikl, neměli bychom z čeho žít.

Autor: Hana Fasurová

8.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Zdravotní sestra. Ilustrační snímek
2

Nemocnice jako farmy na bakterie. Nakazí se v nich desetitisíce Čechů

A skuteční vítězové - film Moonlight.
AKTUALIZOVÁNO
2 15

Předávání Oscarů: Nejlepším filmem je La La Land. Ne! Je to Moonlight

AUTOMIX.CZ

Řadit při parkování jedničku, nebo zpátečku? A je dobré vždy zatahovat „ručku"?

Kdo jezdí s manuální převodovkou, má většinou svůj zažitý proces, kterým zabezpečuje auto po zaparkování proti rozjetí. Mnoho z nás to dělá už zcela podvědomě. Ale když budeme nad tímto zdánlivě jednoduchým úkonem více přemýšlet, můžeme se vyvarovat nechtěných nákladů.

Bezpečnostní agentura se ohradila proti tvrzením ředitele Národní galerie

Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies