VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Husté sněžení zapříčinilo desítky nehod a uzavřelo přechody do Polska

ČR - Většinu republiky dnes zasáhlo husté sněžení. Velké problémy mají řidiči kamionů na Pardubicku, které těžce zvládají stoupání v kopcích. Kvůli sněhu byl pro náklaďáky uzavřen hraniční přechod v Harrachově na Semilsku

12.2.2013 5
SDÍLEJ:

Na kluzké vozovnce u Nemošic v Pardubicích řidička osobního auta nezvládla řízení a skončlia s vozidlem v příkopě. Z nehody vyvázla s lehkým zraněním.Foto: Deník/Jeníček Luboš

Hradecký kraj 

Královéhradecký kraj dnes zasáhlo husté sněžení. Policie v kraji do dnešních 14:00 evidovala téměř 60 dopravních nehod. V drtivé většině se obešly bez zranění. Záchranáři řešili pouze několik lehkých úrazů. Kvůli sněžení v Polsku byl na přechodu v Náchodě pro kamiony asi na půl hodiny zastaven vjezd do Polska. Po poledni policie musela na čas uzavřít jeden jízdní pruh na silnici na výjezdu z Trutnova.

"Nehody začaly přibývat po 09:30, kdy se na silnicích vytvořila vrstva sněhu. Nejvíce havárií bylo na Trutnovsku a Hradecku, zhruba po dvaceti," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Řidiči při nehodách většinou nedodrželi vzdálenost mezi auty, nedobrzdili, jeli moc rychle či na kluzké vozovce dělali riskantní manévry. Většinou nehody skončily zničenými plechy.

K nehodám policie a záchranáři vyjížděli v celém kraji. Mezi Libřicemi a Lejšovkou na Hradecku havaroval autobus, který skončil v příkopu. Při příjezdu hasičů byli všichni pasažéři venku z autobusu, řidič utrpěl šok, uvedli hasiči. V Černém Dole na Trutnovsku řidič osobního vozidla vyjel ze silnice a narazil do stromu. Ve voze se zranil jeden člověk, záchranáři ho odvezli do nemocnice. V Náchodské ulici v Trutnově se srazila tři osobní auta, zranili se dva lidé.

Problémy se sněhem mají zejména řidiči kamionů. Například v Dobrušské ulici v Novém Městě nad Metují ve stoupání uvízly dva kamiony. Vítr tam navíc začal tvořit sněhové jazyky.

Bouralo se i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. Před 10:00 hasiči vyjížděli na 69. kilometr dálnice ve směru na Hradec Králové. Srazila se tam dvě osobní vozidla a dvě dodávky. Střet se obešel bez zranění, nehoda zablokovala jeden jízdní pruh dálnice.


Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji v noci na dnešek připadly podle silničářů maximálně dva centimetry sněhu. Silnice tam byly dnes ráno a pak i během dne sjízdné s opatrností. Český hydrometeorologický ústav vyhlásil pro celou Moravu, Pardubický kraj a Vysočinu výstrahu, kterou upozorňuje na to, že má dnes a ve středu napadnout až 15 centimetrů, na horách kolem třiceti. V Moravskoslezském kraji přestalo sněžit kolem 09:00.

"Husté sněžení se nám zatím vyhýbá. Padat sníh začal okolo 04:00 a zatím to jsou maximálně dva centimetry," řekl ráno dispečer bruntálských silničářů. Podobně je na tom i jeho kolega z Frýdecko-Místecka. "Vše je sjízdné, ale s opatrností," upozornil.

V Moravskoslezském kraji jsou silnice první třídy ošetřované chemicky většinou mokré se zbytky rozbředlého sněhu. Týká se to i moravskoslezského úseku dálnice D1. Na ostatních silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

I když situace není nijak dramatická, počasí se projevilo i na nehodách. Například na Bruntálsku jich policisté řešili hned několik. Většinou to byly jen malé kolize. Nejvážnější nehoda se stala v Karlově Studánce okolo 08:30. Srazila se tam dodávka s linkovým autobusem. Tři lidé byli lehce zraněni.

Pardubický kraj

Pardubický kraj dnes pokryl sníh. Na silnicích jej leží několik centimetrů, na kluzkých vozovkách přibývá dopravních nehod. Problémy mají i řidiči kamionů, jejichž vozy jen těžce zvládají stoupání v kopcích.

Za dvě hodiny se v regionu stalo osm havárií, většinou bez vážnějších následků. Na dálnici D11 u obce Praskačka byl kvůli nehodě tří aut neprůjezdný levý jízdní pruh. Další vozy se srazily například u Zámrsku na Orlickoústecku, v Poděbradské ulici v Pardubicích, v Luži na Chrudimsku nebo v Chotči na Pardubicku.

Sněžení zkomplikovalo dopravu také na silnici I/37 mezi obcemi Trhová Kamenice a Lukavice na Chrudimsku. Řidiči kamionů mají ve stoupáních problémy a kolony aut brzdí provoz. Podobná je situace v kopci na výjezdu z Chrudimi směrem na Čáslav. Kamiony uvízly také ve stoupání u Valů na Pardubicku ve směru na Přelouč. Doprava není zablokovaná, ale řidiči musejí nákladní vozy opatrně objíždět.

Zcela uzavřená je od zhruba 12:00 silnice I/36 v obci Rohovládová Bělá na Pardubicku, kudy míří auta z Pardubic na dálnici D11. Na komunikaci stojí vzpříčený kamion, řidiči musejí místo objíždět po vedlejších cestách. "Kolona aut stojí až do sousední vesnice Bukovka, za chvíli bude až do Lázní Bohdaneč," řekla mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová. Kamion jel podle ní na hodně sjetých, nebo letních pneumatikách.

Silničáři upozorňují na to, že se na některých místech kvůli větru vytvářejí sněhové jazyky. Řidiči s nimi musejí počítat v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové a Žamberku. Podle meteorologů by dnes a ve středu mohlo napadnout až 15, na horách až 30 centimetrů sněhu.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji od rána vytrvale sněží. Podle správců cest jsou srážky někde vydatnější, silnice se však stále drží udržovat sjízdné. Například na Olomoucku napadly zhruba tři centimetry sněhu, ve vyšších polohách ještě více. Silničáři předpokládají, že práce jim v příštích hodinách ještě přibude. Podle meteorologů by mělo být sněžení v regionu intenzivnější během noci na středu.

"Na Olomoucku vesměs stále sněží. Sněžení je někde slabé, ale trvalé, místy je vydatnější. Na cestách leží místy kaše či rozbředající sníh. Od středních poloh se sníh na cestách drží, na Šternbersku se místy tvoří sněhové jazyky. Na inertních trasách leží vrstva čerstvého sněhu do jednoho centimetru, kterou se chystáme plužit. Veškerá technika je venku," řekl odpoledne dispečer olomoucké správy silnic.

Vytrvale drobně sněží i na severu regionu, hlásí šumperští silničáři. "Na cestách udržovaných chemicky leží zbytky sněhové kaše, na inertních trasách ujetá sněhová vrstva krytá posypem," řekl dispečer šumperských silničářů. Naopak na Přerovsku se sníh mísí s deštěm. Silnice se tam podařilo správcům cest očistit a jsou už vesměs holé a mokré.

Podle silničářů jim práce v příštích hodinách bude i nadále přibývat. Potvrzují to i meteorologové, podle kterých by sněžení mělo být v Olomouckém kraji silnější během noci, slábnout by mělo až ve středu večer a ustávat teprve v noci na čtvrtek. "Do středečního rána by mělo napadnout pět až deset centimetrů sněhu, během středy ještě dalších pět centimetrů," řekl Eduard Jarcovjak z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Silničáři proto nabádají řidiče k opatrnosti. Některé nehody související se zimním počasím řešili policisté už dnes. Například na Přerovsku dostal na silnici smyk nákladní vůz s vlekem převážející živá kuřata. Vlek vozidla na trase z Opatovic na Hranice sjel mimo silnici a převrátil se. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, tahač však zablokoval silnici.

Liberecko 

Pro veškerou nákladní dopravu je uzavřený hraniční přechod v Harrachově na Semilsku. Kvůli sněhu kamiony neprojedou po silnici 10 až do Tanvaldu. Podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic zůstane hraniční přechod uzavřený asi až do středečních 4:00. Na silnici přibývá nehod, při jedné zemřel člověk.

V Libereckém kraji začalo sněžit před polednem a ve 13:00 museli silničáři pro kamiony uzavřít silnici 10 mezi Tanvaldem a Harrachovem. "Pro osobní a autobusovou dopravu je úsek sjízdný se zvýšenou opatrností," uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Na uzavřeném úseku silnice stojí šest kamionů, které nemohou vyjet stoupání na Kořenov. "Problémy očekáváme v obou směrech," dodal Pospíšil.

U Slané na Semilsku se dopoledne srazil jeřáb hasičů s protijedoucím osobním autem, na místě je jeden mrtvý. Jeřáb jel po silnici 283 k jiné nehodě, co se vlastně stalo zjišťuje policie, řekl mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

I na hlavních silnicích leží vrstva sněhu, která může klouzat. Problémy mohou mít kamiony ve stoupáních i na dalších místech, jeden blokuje silnici 10 také v Loužnici na Jablonecku. Podle policie jsou zatím nehody hlavně na silnicích nižších tříd. U Lomnice nad Popelkou havarovalo na silnici 286 osobní auto, vůz sjel po smyku mimo vozovku. Jen o pár kilometrů dál u Bradlecké Lhoty vázne ve stoupání tahač s cisternou. Další nehody jsou hlášeny ze silnice třetí třídy v Lučanech nad Nisou nebo Desné na Jablonecku a také v Bozkově na Semilsku.

Teploty v Libereckém kraji se pohybují jen těsně pod bodem mrazu. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu by mělo dnes sněžit na celém území Česka, i když na severu méně. V Libereckém kraji by podle odhadu mělo spadnout do deseti centimetrů sněhu, v horách až 15. Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Plzeňsko

Trvalé sněžení a mráz komplikuje dopravu v Plzeňském kraji, zejména na jihu Plzeňska. Od rána bylo v regiony hlášeno osm větších nehod, z toho pět se zraněními. Má sněžit celý den a teploty budou kolem minus tří stupňů Celsia. Problémy se budou postupně přesouvat také na Klatovsko, Domažlicko a Tachovsko, kde to zatím není tak hrozné díky tomu, že sníh rozfoukává silný vítr, řekl dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiří Slapnička.

Problémy jsou v prudkých stoupáních, hlavně na silnici I/20 z Plzně do Českých Budějovic. Ráno byly před Nepomukem, po poledni u Kasejovic a Přeštic, tedy na silnici Plzeň - Klatovy, uvedl dispečer. Drobně trvale sněžit a mírně mrznout by mělo v regionu celý den i následující noc. "Všechny sypače máme v terénu už od rána. Problémem je, že sůl sníh rozpustí, ale další přeháňky ji ředí, a sůl tak už tolik nezabírá a auta pak sníh ujedou do ledové vrstvy," uvedl dispečer. V Plzni zatím nejsou hlášené žádné problémy.

"Od rána jsme vyjížděli k pěti dopravním nehodám se zraněními. Nejvíce jich je na jihu Plzeňska," uvedla mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. Po poledni se v této oblasti staly dvě kolize, v obou případech tří vozidel. Při první u Horní Lukavice skončili v nemocnici tři lidé, druhá u Životic na Nepomucku skončila bez zranění. Ráno po 06:00 se střetly dva osobní vozy na přivaděči u Rokycan a před 08:00 dva kamiony na sjezdu na Mýto na Rokycansku ve směru na Prahu. Nikdo se nezranil. Poblíž Kasejovic se po 13:00 převrátil nákladní vůz do strouhy.

Autor: ČTK

12.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Dálnice D8, ministr dopravy Ťok, premiér Sobotka
3 20

Buďte trpěliví, prosí řidiče Ťok

Petici, kterou sepsal  před dvěma týdny  Jiří Míka z Berouna,  už podepsaly tisíce lidí.
20

Počet odpůrců protikuřáckého zákona roste

Římu došla trpělivost, za koupání ve fontáně pokuta až 12 tisíc. A v Česku?

/VIDEO/ Léto je v plném proudu. Lidé se chystají na dovolené a i počasí napříč Evropou výletníkům přeje. V Paříži dokonce kvůli tropickým teplotám vyhlásili nouzový stav. Turisté tak při vysokých teplotách hledají útočiště především v útrobách památek či u fontán. Jenže takové osvěžení může nakonec přijít pěkně draho.

Aktivista Franc: Bez tlaku občanské společnosti by protikorupční zákony nebyly

/ROZHOVOR/ Iniciativa Rekonstrukce státu bude už brzy bilancovat své více než čtyřleté snažení. Jejím cílem bylo lobbovat za zákony, které mají největší protikorupční potenciál. Deník o nich hovořil s jednou z nejvýraznějších tváří iniciativy Pavlem Francem.

KLDR nařídila popravit někdejší jihokorejskou prezidentku

Zosnovali spiknutí s cílem zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una. Takový důvod uvedla Severní Korea k vydání příkazu „popravy" bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a šéfa špionů Jižní Koreje I Pjong-hoa. Pchjongjang proto žádá Soul, aby mu oba obviněné vydal.

Stížností na zubaře přibývá, lidem vadí špatná čeština a drahé služby

Jsme zahlceni stížnostmi od pacientů, hlásí Česká stomatologická komora. Každý měsíc jich prý dostanou několik. Stížnosti směřují hlavně na kolegy z cizích zemí. Důvody: zubaři nerozumí dobře česky, další lidem nutí příliš drahé výkony. U některých lékařů se navíc provalilo, že nemají specializaci, kterou uvádějí na vizitce. To by mělo skončit, slibují stomatologové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies