VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inkluze směřuje i na nadané děti. O ně se ale příliš starat neumíme

Praha – O společném neboli inkluzivním vzdělávání na českých školách se mluví především v souvislosti s dětmi zdravotně handicapovanými. Jim je určena řada podpůrných opatření, na něž mají od letošního září ze zákona nárok.

26.9.2016 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archicv

Jde o speciální pomůcky, asistenty pedagoga, učební listy nebo individuální výukové plány. Jak ovšem upozorňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), novela má daleko širší záběr i cíl: „Upravuje nárok každého dítěte na materiální a personální podporu v rámci běžných základních škol. Zdůrazňuji, že jde o potřeby všech dětí, tedy jak ty se zdravotním postižením, tak ty mimořádně nadané."

Žáci s IQ nad 130

Jenže právě o talentované žáky se vzdělávací systém příliš starat neumí. V Česku má zhruba 210 000 dětí ve věku 5-18 let IQ vyšší než 115 a až 52 000 dětí nad 130. Přesto jen každá pátá základní škola v ČR má na prvním stupni jednoho až pět žáků odborně identifikovaných jako mimořádně intelektově nadané dítě (MiND). Na druhém stupni tohoto počtu dosahuje každá čtrnáctá škola. Vyplývá to z průzkumu nadačního fondu Qiido, do kterého se zapojilo 22,4 procenta ředitelů základních škol.

„Pokud potenciál takových dětí včas neodhalíme, přijdeme o významné intelektuální bohatství," říká Miriam Janyšková, zakladatelka fondu Qiido. Drtivá většina ředitelů se shoduje na potřebě podpory nadaných dětí již na základní škole (96 %) a potřebě individuálního přístupu k nim (98 %).

Qiido ví, jak na to

Právě Qiido se od roku 2014 zaměřuje na komplexní podporu vzdělávání mimořádně intelektově nadaných žáků. Jeho cílem je dosáhnout, aby do pěti let byla v každém kraji alespoň jedna ZŠ, která bude rozvíjet vědomosti i sociálně-emoční dovednosti malých talentů. „Program pro žáky s intelektovým nadáním jsme otevřeli loni. V letošním školním roce pro ně zajišťujeme výuku matematiky v 1. a 2. třídě. Byly vytvořeny dvě specializované skupiny. Do projektu je zařazeno celkem 22 žáků. Skupiny MiND jsou otevřené i dalším nadaným žákům, kteří mohou do projektu přistoupit i během školního roku," říká Ludmila Zhoufová, ředitelka Základní školy v Černošicích.

Mimořádné intelektové nadání se nejčastěji projevuje v oblasti logicko-matematické (80 %), jazykově-verbální (55 %) a přírodovědné (48 %). Rozvoj jejich talentu se většinou vztahuje k prohlubování učiva v rámci kmenové třídy, minimálně se využívá oddělená výuka. Učitelům nejvíc scházejí didaktické materiály (62 %) a konkrétní nápady pro výuku (45 %). A ředitelé by přivítali i kvalitnější průpravu absolventů pedagogických fakult.

Autor: Kateřina Perknerová

26.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
EET ilustrační foto
10

Poláci kupují registrační pokladny od české firmy. Čeká je EET

Civilisté v Mosulu spolu s iráckými vojáky
AKTUALIZOVÁNO
3 15

Islámský stát padl, irácká armáda dobyla symbolické srdce džihádistů

AKTUALIZOVÁNO

Další uhynulý divočák na Zlínsku. Vyšetření prokázalo nákazu africkým morem

Ani přes přísná veterinární opatření se nepodařilo zabránit dalšímu výskytu afrického moru prasat na Zlínsku. V Lužkovicích bylo včera odpoledne nalezeno uhynulé sele prasete divokého.

Ruský soud uznal pětici Čečenců vinnou z vraždy Němcova

Porota dnes v procesu s vrahy bývalého ruského vicepremiéra a pozdějšího opozičního vůdce Borise Němcova vynesla jednoznačný rozsudek. Podle ní je všech pět Čečenců za smrt politika zodpovědných. Podle rodiny zavražděného však skuteční strůjci atentátu spravedlnosti unikají.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik: Vydávají se za příbuzné

„Jsem váš příbuzný a potřebuji nutně rozměnit peníze," obrátil se na starší ženu přímo na ulici neznámý muž. Ta v domnění, že se skutečně jedná o dávno neviděného příbuzného, muže pustila k sobě domů. Tam podvodník ženu bedlivě sledoval, a když zjistil, kde má peníze uložené, požádal ji o sklenici vody.

Podnikatel z Ostravy prodal alkohol školačkám, důsledky jsou katastrofální

Jednu ze svých největších životních chyb udělal osmačtyřicetiletý provozovatel menšího obchodu z Ostravska. Dvěma nezletilým dívkám ve věku dvanáct a třináct let prodal alkohol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies