Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní zástupce Ištvan: Nic nekončí. Své jednání obhájím

Praha /ROZHOVOR/ – Bývalá koalice výrazně ožila po verdiktu Nejvyššího soudu (NS), který vrátil svobodu a politickou čest třem bývalým poslancům ODS. Jejich získané posty ve státních podnicích jsou podle NS kryty imunitou. ODS vyzvala státní zástupce 
z Olomouce a policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří kauzu měli na starosti, k vyvození osobní odpovědnosti. Podle usnesení jejich klubu došlo 
„k nepřijatelnému zásahu exekutivní moci do moci zákonodárné".

17.7.2013 68
SDÍLEJ:

Ivo Ištvan - vrchní státní zástupce v Olomouci.Foto: čtk

Místopředseda ODS Pavel Blažek dodal: „Trestní stíhání a vazba byly nezákonné, tím se vláda musí zabývat. Když to neudělá, nemusí tu být a hrát si na to, že vládne."

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová to ale odmítla: „Žijeme v právním státě, 
a pokud ho chceme zachovat, tak je absurdní, abych někoho šikanovala pro právní názor. Tedy to odmítám a nikdy to dělat nebudu."
Vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan rezignovat nehodlá. Deníku řekl, že je připraven své kroky obhájit.

Končí rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS) trestní stíhání exposlanců Tluchoře, Šnajdra 
a Fuksy?
Určitě nekončí, protože Nejvyšší soud se vyjádřil pouze k otázce, zda jsou vyňati z působnosti orgánů činných v trestním řízení ve vztahu ke skutku, který byl 
v usnesení soudu popsán, čili to v tuto chvíli nemá žádný vztah k trestnímu stíhání.

To znamená, že se z vašeho pohledu imunita, jíž operuje Nejvyšší soud, nevztahuje na skutky, jichž se obvinění politici dopouštěli mimo území sněmovny?
My jsme samozřejmě zahajovali trestní stíhání už s tím, že stíháme skutky, k nimž došlo mimo Poslaneckou sněmovnu. Ve spise, který jsme Nejvyššímu soudu předložili, byly specifikovány – byť možná pro NS ne zcela zřetelně – lokace jednotlivých schůzek. My je tedy teď musíme znovu podrobněji analyzovat, pokusit se je přiřadit ke každé konkrétní schůzce 
a posoudit, v jakém rozsahu se stíhané jednání odehrávalo mimo půdu Poslanecké sněmovny. Pokud k tomu dospějeme, pokusíme se skutek vymezit jinak, tak, aby vyhovoval stanovisku Nejvyššího soudu. I v tom případě ale požádáme podle paragrafu 10 trestního řádu o stanovisko, zda takto popsané jednání je, nebo není v působnosti orgánů činných v trestním řízení. Podle toho, jak soud rozhodne, buď dostaneme zelenou, nebo červenou.

Neměli jste si tuto analýzu udělat dříve, než začaly úkony trestního stíhání?
My jsme si ji udělali a dospěli jsme k závěru, že jednak jednání probíhalo mimo půdu Poslanecké sněmovny, jednak bylo dokonáno už samotným přijetím slibu nějaké výhody. Ze strany poslanců v podstatě žádné jednání nebylo, to ani není znakem skutkové podstaty. Tam stačí, když si osoba nechá slíbit úplatek.

Právě že nestačí. Podle verdiktu NS si evidentně může nechat slíbit či požádat o cokoliv, když podléhá imunitě.
To ovšem interpretujete vyjádření Nejvyššího soudu, ale podle mne to tak není. Za prvé se tu pohybujeme ve vztahu ke konkrétní lokaci, kde si to nechá slíbit. Za druhé, nechá-li si někdo něco slíbit, tak nic nekoná, tudíž se na něj ani nemůže vztahovat imunita. Ta se totiž vztahuje na konkrétní jednání. Proto jsme také ve vyjádření Nejvyššímu soudu poměrně obšírně uváděli výhradu k námitce obhajoby, že když se poslanec vzdá mandátu, nelze to kriminalizovat, protože je to projev na půdě Poslanecké sněmovny. S tím naprosto souhlasíme, ale skutková podstata není naplněna tím, že se někdo vzdá mandátu, ale že si nechá cosi slíbit. Tím je dokonána.

Čili trestně stíhatelné by přes imunitu mohlo být slíbení, nikoliv dokonání skutku?
Řekl bych nikoli dokonání, ale dokončení. Skutek je dokonán tím, že jsou naplněny znaky skutkové podstaty trestného činu, a těmi není nutně to, že úplatek je případně přijat, ale postačí už jeho slíbení. Nebo naopak žádost o něj, dostat ho nemusí.

Nicméně neukazuje to, že potřebujeme velmi nutně autoritativní výklad toho, na co se imunita vztahuje? Většina z nás si až dosud myslela, že zahrnuje jen slovní projevy za pultíkem ve sněmovně nebo případně 
v jejích prostorách, na výborech, v klubech.
My jsme se to také domnívali, zaznamenal jsem názory některých ústavních právníků, které jsou laděny ve stejném duchu. Je to záležitost pro zákonodárce, jestli toto posouzení má nadále příslušet Nejvyššímu soudu nebo zda by to měl řešit Ústavní soud. Samozřejmě je otázkou diskuse, jestli výklad NS není příliš široký. Jsou to ale jen úvahy do budoucna, protože nyní se musíme řídit rozhodnutím NS, které samozřejmě respektujeme.

Bohužel, závazného výkladu se hned tak nedočkáme. Ústavní soud totiž nemá možnost se 
k meritu věci vyjádřit. V této trestní věci taková cesta skutečně nyní není.

Potěšilo vás stanovisko ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která se jednoznačně postavila proti požadavku pravicových politiků na vaši rezignaci a tlakům na orgány činné 
v trestním řízení?
Ministryně spravedlnosti je oprávněna, má-li za to, že se kterýkoliv státní zástupce dopustí provinění, podat návrh na zahájení kárného řízení. Jsem tedy připraven, pokud by se ona či můj přímý nadřízený, nejvyšší státní zástupce, domnívali, že jsem se dopustil kárného provinění, stanout před kárným soudem a nepochybuji, že jednání své i svých kolegů obhájím.

Otázka ale zněla, zda jste jejím postojem potěšen, neboť Marie Benešová řekla, že za vámi stojí a nechce vás poslat před kárný soud?
To asi není záležitost potěšení, zřejmě dospěla k názoru, že důvody dány nejsou. Vidím to spíš jako analýzu celé situace, nejde o to, jestli má být někdo potěšen, nebo ne.

Jste stále přesvědčen, že onu velkou kauzu, která začala před měsícem, dotáhnete z vašeho pohledu do úspěšného konce, to znamená k soudu a odsouzení?
Jsme ve fázi vyšetřování, analýzy dalších důkazů, které jsme získali domovními prohlídkami, takže nechci momentálně spekulovat. Nicméně pokud jde o kauzu Vojenského zpravodajství, ta se vyvíjí nejrychleji, takže tam předpokládáme brzké ukončení v přípravném řízení a definitivní rozhodnutí, jak bude dále postupováno.

Šlo mi spíš o ta další obvinění.
Těm se věnujeme stejně intenzivně a buďte ubezpečena, že uděláme vše, abychom prověřili, zda došlo ke spáchání trestného činu konkrétními osobami, případně abychom právně kvalifikovali veškerá zjištění. jež jsme v souvislosti s prověřováním i klientelistické sítě učinili.

Na závěr se chci zeptat na to, co zajímá širokou veřejnost nejvíc: dojde i na ty kmotry?
Příliš neslyším na to, když veřejnost či novináři volají po tom, na koho má dojít. Státní zastupitelství a policejní orgán postupují podle toho, jak jim velí trestní řád, to znamená, že bude-li s větší mírou pravděpodobnosti zjištěno, že se nějaká osoba dopustila trestného činu nebo je z něj podezřelá, tak státní zástupce, případně policejní orgán, budou konat. Na to se můžete spolehnout.

Autor: Kateřina Perknerová

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 68
SDÍLEJ:
Podzim. Ilustrační foto.
4

Z následujících čtyř týdnů bude nejchladnější ten od 9. října

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Ukázka síly: Nad Koreou proletěly americké bombardéry a stíhačky

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

Střelba ve vlaku do Adamova: Spolucestující zabil známého, trať hodiny stála

/FOTOGALERIE/ Kolaps cestujícího a zastavení vlaku. Houfy policistů, výslechy svědků. Tak vypadala jízda pátečního vlaku z Brna do Adamova, který se na cestu vydal po desáté večerní. Jeho jízda skončila v Bílovicích nad Svitavou nedaleko za Brnem. Kolabující cestující byl totiž zastřelen.

AKTUALIZOVÁNO

Parašutista na Dnu armády dopadl mezi diváky. Jsou tři zranění

/FOTOGALERIE/ Při závěrečném seskoku osmi parašutistů na Dnu armády na pražské Letné se jeden z nich netrefil do určeného prostoru a dopadl mezi diváky. Zranění byli tři lidé, vedle parašutisty ještě jedna z divaček a dítě. Šestatřicetiletý výsadkář skončil v Ústřední vojenské nemocnici Praha, žena byla převezena do Motola. Zranění nejsou vážná, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Španělská vláda opět zasahuje. Převzala kontrolu nad katalánskou policií

Španělské úřady se rozhodly zasáhnout i do vedení nad katalánskou policií. Jednají tak ve snaze překazit referendum o nezávislosti, který vláda považuje za nelegální. V době očekávaného konání bude tedy muset katalánská policie poslouchat příkazy z Madridu. V sobotu o tom rozhodlo ministerstvo vnitra.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení