Když se pak pejskaři rozešli, Arabové se do parku na své hlučné dýchánky vraceli. I tak ale během akce v parku určité skupinky Arabů zůstávaly.

Pořadatelé páteční akce v Teplicích už během týdne zdůrazňovali, že jde jen o hromadné venčení bez etnického nebo náboženského podtextu. A také to dodrželi.

Lázně své klienty o chystané akci informovaly prostřednictví tlumočníků.

Vše monitorovala policie.

Pejskaři takto chtějí chodit hromadně venčit psy každý pátek během prázdnin.

O akci jsme psali během týdne, čtěte ZDE.

Lázně jsou pro Araby živou vodou

Děti z muslimských zemí zde na léčení zůstávají až tři měsíce.

Teplice Akce pejskařů zamířené proti Arabům, viz šanovský park, samotné město vnímá spíše negativně. „Sami pejskaři často po svých psech neuklízejí a kdybychom šli do detailu, tak v Šanově stále platí lázeňský statut z roku 1956, který zakazuje nejen venčení psů, ale dokonce i jejich chov. To samozřejmě nikdo vyžadovat nebude, ale akci pejskařů vnímám jako zbytečně provokující," říká Kubera.

Tepličanům se ale nelíbí, jak se tady návštěvníci z muslimských zemí chovají. Nemocní sem přijíždějí do lázní a berou si sebou celé rodiny i kamarády, se kterými zde pak tráví celé léto. Pronajmou si zde byt a v něm vegetí. A nebo venku v ulicích. Ovšem až ve večerních hodinách, kdy dělají hluk a nepořádek v šanovském parku. Město to po nich musí uklízet.

Svůj prostor v celé kauze od Deníku dostávají také zástupci lázní, kam právě Arabové přijíždějí za léčebným pobytem.

Lázně Teplice v Čechách jsou místem, které díky svým termálním minerálním pramenům velmi úspěšně pomáhá lidem především s problémy pohybového ústrojí a neurologickými onemocněními. Vysoká úspěšnost léčby je určitě jedním z důvodů, proč nás každoročně navštěvují klienti z téměř sedmdesáti zemí světa. Kosmopolitní charakter Teplic již v minulosti potvrzují návštěvy slavných panovníků, vědců, hudebníků a známých osobností. Podíly klientů z jednotlivých zemí se v průběhu času mění.

„Pokud se týká arabské klientely, tak v loňském roce tvořili arabští hosté více než čtvrtinu z celkového počtu klientodnů," říká obchodní ředitelka Lázní Teplice v Čechách a.s., Yveta Slišková.

„Naše služby tedy využilo více než dva tisíce klientů, což byl největší počet za posledních deset let. Nejčetnější byla skupina klientů z Kuvajtu a Saudské Arábie. Ve velké míře se zde léčí děti a jejich léčení vyžaduje vysokou profesionalitu personálu, nároky na zařízení a vybavení a zároveň čas. Děti zde na léčení zůstávají až tři měsíce.

Arabové v Teplicích.V loňském roce jsme ve vrcholné sezóně zaznamenali stížnosti na nepořádek v parcích díky většímu počtu návštěvníků parku. S městem i muslimskou obcí jsme situaci společně řešili. Mnohé se zdařilo. Problém byl spíše kvůli občanům, kteří chtěli šířit nesnášenlivost vůči jiným kulturám," podotýká.

„Arabští hosté, stejně jako všichni ostatní jsou pro nás velkým přínosem. Díky jejich pobytům můžeme hovořit o úspěšnosti naší léčby, můžeme investovat do lázeňské infrastruktury, do vzdělání zaměstnanců. Když jsou lázeňské domy naplněné, je možné opravit jejich fasády, vyměnit okna, či nakoupit nové postele, zdravotní pomůcky, přístroje. Tím dáváme šanci vydělat si firmám v regionu a zvyšujeme fakticky zaměstnanost. Naši klienti též nakupují v nákupních centrech, chodí do restaurací, půjčují si auta či pronajímají byty. Multiplikační efekt je více než patrný. Cestovní ruch je zkrátka jedním z významných zdrojů příjmu v naší republice a samozřejmě i v našem městě," uvedla pro Deník obchodní ředitelka teplických lázní.

Podle primátora Teplic a senátora za ODS Jaroslava Kubery má celá věc v Teplicích tři roviny: "Tou první je, že město nemá z Arabů ani korunu, jak někdo tvrdí. Lázně jsou soukromé a všechny peníze jsou tam. Obyvatelé Teplic navíc pronajímají byty a domy v okolí a obchodníci vydělávají peníze. Druhou rovinou je počet návštěvníků. Zejména v jediném parku lázeňské čtvrti je větší, než je park schopen pojmout. Jako když do kina pro padesát lidí přijde pět set. To nemůže dobře dopadnout, i kdyby všichni byli úžasní. Minimálně se všichni začnou dusit. A třetí jsou malé děti, které nejsou trestně odpovědné a jezdí na kolech i bruslích na silnicích, a je to složité bezpečnostně," uvedl pro ParlamentníListy.cz Kubera. Podle něj obyvatele nejvíce znervózňují hloučky právě v šanovském parku, kde sedí skupinka žen v dlouhých černých šatech a opodál tři muži kouří vodní dýmku. Ráno po nich zůstává nepořádek a na pejskaře pokřikují.